Jesteśmy w szczycie legionellozy

Choć nie milkną głosy na temat nowych ognisk zapalnych legionellozy i ofiar śmiertelnych legionelli, bakterii, która wywołuje chorobę, ludzie nauki – a tych warto słuchać – twierdzą, że jesteśmy w szczycie zachorowań. W najbliższym czasie warto by np. przeserwisować systemy wentylacji i klimatyzacji oraz nauczyć się żyć z myślą, że wraz z ocieplającym się klimatem problem może się powtarzać w każdym miejscu w kraju.

Fot. Wikimedia

 25 sierpnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało w swoich mediach społecznościowych komunikat na temat spadku liczby zakażonych, którzy trafili do szpitali. – Naszym priorytetem jest zadbanie o pacjentów i opracowanie sposobu oczyszczenia sieci wodociągowej. To kluczowe zadania w tym momencie – przekonywała szefowa resortu Katarzyna Sójka, uspokajając, że „pik zachorowań na legionellozę mamy już za sobą”.

Najbardziej prawdopodobnym źródłem dramatycznego skoku zakażeń w Rzeszowie był miejski system wodociągowy, co potwierdziły pierwsze wyniki badań próbek wody, pobranych 18 sierpnia. Optymizm pani minister Sójki studzi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych. – Sytuacja na Podkarpaciu powoli się stabilizuje, chorych nie przybywa już tak lawinowo jak na początku i to jest dobra wiadomość. Wygaszanie ogniska może jeszcze potrwać, a pacjenci mogą trafiać do szpitali jeszcze na początku września. To jednak nie znaczy, że powinniśmy spocząć na laurach.

– Jeżeli ktoś ma system wentylacyjny w domu, w pracy, w samochodzie, to jest okazja, żeby go przeczyścić i zdezynfekować – radził w rozmowie z Medonetem dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych Grupy LUX MED, wskazując jedno z potencjalnych źródeł zakażania legionellą. – Klimatyzacja, która kiedyś nie była standardem, dziś jest powszechna w wielu miejscach publicznych i domach. Mamy trudną sytuację ekonomiczną. Można podejrzewać, że systemy wentylacji i klimatyzatory nie są czyszczone tak często, jak powinny, co tworzy dobre warunki dla rozwoju bakterii – mówił lekarz. 

18 zgonów

W wyniku infekcji wywołanej legionellą do czwartku (31 VIII) zmarło w Polsce 18 osób, 9 kobiet i 9 mężczyzn w wieku 53 – 98 lat – poinformował rzeszowski sanepid. Łącznie do tej pory chorobę legionistów zdiagnozowano u 157 osób. Jak podał serwis Erzeszow. pl, dezynfekcja rzeszowskich wodociągów rozpoczęła się 26 sierpnia. Tego dnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększyło dawkę chloru, jaka występuje w wodzie. Dzień później, w niedzielę 27 sierpnia, nastąpiło płukanie. Badanie sieci wykazało, że chlor dotarł do każdej części wodociągowej sieci. 

2023-09-05

Na podst. prasy opr. (WA)


Wiadomości
Pożegnaliśmy ich w 2024 roku. Zestawienie największych nazwisk
Ewa Wesołowska
Ameryka już wybrana [FELIETON OGÓRKA]
Michał Ogórek
Społeczeństwo
Lano Meble. Producent z zasadami
E.W. na podst. Pb.pl (Puls Biznesu)
Pochówek jak ze snów. W morzu lub z pięknym krajobrazem
Beata Dżon-Ozimek
Nowy sposób na żałobę. Koniec ze smutnymi pogrzebami
PKU na podst.: FAS, Der Tagesanzeiger, CNN
Musi płacić alimenty, choć nie jest ojcem. „Chodzi o dobro dzieci”
Wojciech Barczak, Interwencja, Polsat
„Tu spoczywają Polacy”. Groby, których prawie nikt nie pamięta
Henryk Martenka
Świat/Peryskop
Rosyjskie zakłady spirytusowe na celowniku Ukrainy. „To nie tylko Putinka”
CEZ na podst: mashnews.ru, svoboda.org, 24tv.ua, korespondent.net, telegraf.ua
Wiedźmy z Buczy. Żeńska jednostka zestrzeliwuje rosyjskie drony
AS na podst.: bbc.com, independent.co.uk, aljazeera.com
Ta kobieta wstrząsnęła całą Francją. Pragnęła życia w luksusie
MS, ROZENN MORGAT Le Figaro 2024
Hymny narodów świata: Melilla
Henryk Martenka
David Barnea. Szef Mosadu odpowiedzialnego za śmierć Hassana Nasrallaha
MS, JEAN-MARC GONIN © Figaro Syndication 2024
Lifestyle/Zdrowie
Najdroższe instrumenty świata. Połączenie sztuki, muzyki i historii
MHM na podst.: guitar.world, rollingstone.com, listverse.com
Co czeka niedźwiedzie polarne? Niedługo może nastąpić moment krytyczny
TŁ, RHYS BLAKELY © Times Newspaper Ltd., London 2024
Pawilon Polski na biennale w Wenecji 2024. „Cudzoziemcy są wszędzie”
Marek Palczewski
Wisława Szymborska ożywiona przez AI przeczy etyce dziennikarskiej
Marek Palczewski
Angorka