Franciszek chwali rosyjskie imperium

Papież Franciszek wypowiedział się niezwykle niefortunnie na temat rosyjskiego imperializmu. Słowa krytyki napłynęły z wielu regionów świata. Stolica Apostolska musiała pośpiesznie wyjaśniać, co biskup Rzymu miał na myśli. 

Fot. Zebra48bo /Wikimedia

25 sierpnia Franciszek zwrócił się zdalnie do ok. 400 młodych rosyjskich katolików, którzy zebrali się w bazylice św. Katarzyny w Sankt Petersburgu. Najpierw odczytał przesłanie przygotowane wcześniej po hiszpańsku. Powiedział między innymi: „Bądźcie siewcami ziarna pojednania i pokoju. Bądźcie siewcami małych nasion, które tej zimy wojny nie zakiełkują jeszcze w zamarzniętej ziemi, ale zakwitną w przyszłej wiośnie”. 

„Dzieci wielkiej Rosji”

Potem, już spontanicznie, dodał po włosku: „Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji; wielkiej Rosji świętych, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie. Nie rezygnujcie nigdy z tego dziedzictwa. Jesteście spadkobiercami Matki Rosji, idźcie z nią naprzód”. 

Tę osobliwą wypowiedź przyjął z najwyższym zadowoleniem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który oświadczył: „Papież zna rosyjską historię i bardzo dobrze. Ona rzeczywiście jest głęboka, ma głębokie korzenie”. 

Franciszek w przeszłości był oskarżany o to, że nie potępił rosyjskiej agresji na Ukrainę w wystarczająco ostrych słowach. Watykan usiłuje zachować stanowisko w miarę neutralne, aby prowadzić mediacje między Kijowem a Moskwą. Jak dotąd, łagodnie mówiąc, osiągnął niewiele. Niektórzy komentatorzy piszą, że Franciszek – jako duchowny z Argentyny – nie rozumie Europy Środkowo-Wschodniej i idealizuje Rosję.

Zbrodnie przeszłości

Niemniej wypowiedź papieża można uznać za osobliwą, wręcz wstrząsającą. Car Piotr I, do którego lubi porównywać się Putin, był lubującym się w egzekucjach, okrutnym sadystą, który rozkazał zamęczyć na śmierć własnego syna. W 1705 roku Piotr I wymordował grecko katolickich zakonników bazylianów, w należącym do Rzeczypospolitej Połocku. Pijany car wtargnął z żołnierzami do katedry Mądrości Bożej i zażądał od przełożonego klasztoru kluczy od tabernakulum, a gdy ten odmówił, własno ręcznie zamordował przeora; czterech bazylianów rozkazał utopić w nurtach Dźwiny. W 1708 roku wojska Piotra dokonały przerażającej masakry w mieście Baturyn w Ukrainie, które było rezydencją hetmanów kozackich. Zginęło wtedy ponad 11 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci.

Cyniczna i rozpustna Katarzyna II utopiła we krwi rebelię Pugaczowa, zlikwidowała Kozaczyznę zaporoską, zagarnęła Krym i stała się morderczynią katolickiej Rzeczypospolitej.

Matka Rosja

Nic dziwnego, że Franciszek znalazł się w ogniu krytyki. Niezależny białoruski portal Nexta zauważył, że katolicy Polski, Litwy i Białorusi trzy razy zrywali się do powstania przeciw „oświeconemu imperium” rosyjskiemu. Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko podkreślił, że taką imperialistyczną propagandą, „więziami duchowymi” i potrzebą ratowania „Matki Rosji” Kreml uzasadnia zabójstwa tysięcy Ukraińców i Ukrainek, zniszczenie setek ukraińskich miast oraz wiosek. „Bardzo przykre, że wielkomocarstwowe rosyjskie idee, które są przyczyną nieustannej agresywności Rosji, świadomie lub nieświadomie wybrzmiewają z ust papieża” – ubolewał Nikołenko. 

Światosław Szewczuk, biskup Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej, zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, stwierdził, że słowa papieża spowodowały wielki ból i troskę, oraz wyraził obawę, że mogą one stać się inspiracją dla „neokolonialnych ambicji kraju agresora”. Poprosił też Watykan o wyjaśnienia. 

29 sierpnia dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni wydał komunikat: „W improwizowanych słowach pozdrowień do młodych rosyjskich katolików kilka dni temu, jak jasno wynika to z kontekstu, w jakim je wypowiedział, papież zamierzał zachęcić młodych ludzi do zachowania i promowania tego, co jest pozytywne w wielkim rosyjskim dziedzictwie kulturowym i duchowym, a na pewno nie do wychwalania imperialistycznej logiki i osobistości rządzących”. 

2023-09-05

JP na podst.: Vatican News, Reuters, Ukrainska Pravda, Nexta, New York Times, Politico


Wiadomości
Skończmy z mentalnością wasali. O stanie finansów publicznych
Krzysztof Różycki
Wałęsa znowu wygrał z władzą. Ekspertka tłumaczy całą sytuację
Tomasz Zimoch
Agent Tomek zeznaje. Co skłoniło Kaczmarka do takiego kroku?
Opr. AB
267 zmian w traktatach. Jak wpłyną na Polskę niemiecko-francuskie propozycje?
Krzysztof Różycki
Właściciele psów przerażeni. Epidemia dziwnej choroby spadła na czworonogi
KK na podst.: CNN, Associated Press, The New York Times, Washington Post, The Daily Mail, USA Today
Społeczeństwo
Zagadka kryminalna. Włamanie do domu antykwariusza
Wojciech Chądzyński
Antidote Bikes. Od magisterki do poważnego biznesu
E.W. na podst. Forbes nr 10/2023
Kondycja psychiczna Polaków nie wygląda dobrze. Lęk i samotność niszczą nam życie
Andrzej Marciniak
Oświadczenia na Facebooku. Przeczytaj regulamin, nim zaprotestujesz
MAC
Przełom w sprawie zabójstwa turystów z Niemiec
Michał Fajbusiewicz
Świat/Peryskop
Albania. Bójka w parlamencie. Opozycja wyciągnęła race
PKU na podst.: Reuters, CNN, Washington Post
Rzym obchodzi 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej
Agnieszka Nowak-Samengo
Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie skazane na zagładę. Będzie rozbiórka
MS
Podróż po Walii. Kraj pastwisk i parków
Wilhelm Karud
Hymny narodów świata: Kaszuby
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Motocykle wirują, chłopaki walą w bandę. Żużel okiem fotografa
Tomasz Barański
Playback wszystko załatwi. Szczera rozmowa z Marcinem Kiljanem
Tomasz Gawiński
Tyson wśród piosenkarzy. To działo się podczas rozdania nagród „Billboard”
Grzegorz Walenda
Pandemiczne patologie. Szpital odmówił pomocy choremu, który później zmarł
Krzysztof Różycki
Epidemia nadciśnienia. Nieleczone niesie ogromne zagrożenie
Andrzej Marciniak
Angorka