Start z list PO – zniknięcie z TVP
W październikowych wyborach parlamentarnych Wołoszański wystartuje do Sejmu w Piotrkowie Trybunalskim jako kandydat Koalicji Obywatelskiej, a jednym z jego kontrkandydatów będzie Antoni Macierewicz. Tę decyzję ogłosił kilka dni temu Donald Tusk.
Tego samego dnia z anteny TVP Historia zniknęły kultowe programy z udziałem Bogusława Wołoszańskiego: „Sensacje XX wieku” oraz „Encyklopedia II wojny światowej”. Wołoszański był zaskoczony, że komuś przyszło do głowy usuwać jego programy. Jak przyznaje, ta zagrywka przypomina mu działania stalinowskie.
W poniedziałek, w wieczornym wydaniu „Wiadomości”, pojawił się cały materiał poświęcony Wołoszańskiemu. Prowadzący Michał Adamczyk powiedział, że Wołoszański doniósł na osobę w swoim najbliższym otoczeniu i teraz zmienił czerwony sztandar na tęczową agendę partii Donalda Tuska. Z dokumentów IPN wynika, że w maju 1988 r. doniósł bezpiece, że kolega, który miał go zastąpić na stanowisku korespondenta w Londynie, jest homoseksualistą. W poniedziałek Wołoszański również odwołał swój występ w podcaście „WojewódzkiKędzierski”, który był zaplanowany na ten sam dzień.
Kultowe programy
Bogusław Wołoszański był gospodarzem pierwszego odcinka programu „Sensacje XX wieku” w 1983 roku. Słynął z tego, że opowiadał widzom o wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Według niego, pomysł na taki format wynikał z buntu. Nie chciał programu, w którym „czterech profesorów w garniturach siedziało w studiu (…) i zaczynało rozmawiać”.
Program został bardzo dobrze przyjęty przez widzów, chociaż sam dziennikarz twierdził, że historycy nie byli do końca zachwyceni, ponieważ „widzieli program historyczny, który mógł się obejść bez nich”. Na przestrzeni lat format ewoluował – od kręcenia w historycznych miejscach do udziału polskich gwiazd. Wołoszański zajmował się również historią w TVP. W 1985 roku wyjechał jako korespondent radiowy i telewizyjny do Londynu, wprowadził na antenę programy „7 Dni Świat” i „Raport” oraz zaczął pracować nad „Encyklopedią II wojny światowej”.
W 1999 roku został uznany przez czytelników „Polityki” za jedną z najważniejszych postaci polskiej telewizji. W 2005 roku Bogusław Wołoszański odszedł z TVP. Według jego oficjalnej strony internetowej, przez lata walczył o zwiększenie budżetu lub osobne pomieszczenie dla swojego zespołu, ale ostatecznie nie miał siły na walki o biurka i drukarki