Miłość hetero i homo. Stereotypy a realne różnice

Przy ocenianiu par hetero- oraz homoseksualnych bardzo łatwo powielić krzywdzące stereotypy. Czy rzeczywiście w przypadku tychże uczuć zachodzi aż tak wiele różnic?

Rys. Mirosław Stankiewicz

Krzywdzące stereotypy czy prawda?

Istnieje wiele stereotypów dotyczących relacji osób z kręgu LGBTQ+, jednak niektóre z nich mogą mieć ziarno prawdy. Na przykład, istnieje żart, że zakochane kobiety mogą zamieszkać ze sobą już po pierwszej randce, co może odzwierciedlać dynamikę takich związków. Kobiety często szybciej nawiązują głębszą więź i są bardziej otwarte na wyrażanie swoich uczuć. Jednak ta emocjonalność w parach jednopłciowych może być czasami męcząca. Mimo to, wiele par cieszy się tą dynamiką, pełną pasji i emocji.

Główna różnica między miłością hetero i homo dotyczy problemów zewnętrznych, takich jak możliwość założenia rodziny i posiadania dzieci. W Polsce jest to formalnie niemożliwe, co prowadzi do sytuacji, w której wiele par decyduje się na wyjazd za granicę. Podstawowym problemem dla par LGBTQ+ jest to, że społeczeństwo często postrzega je tylko przez pryzmat seksu, pomijając inne aspekty ich relacji, takie jak miłość, stres związany z pracą, marzenia czy lęki.

Stereotypy sugerują, że geje są ciągle aktywni w poszukiwaniu ekscytacji. W rzeczywistości, wiele związków gejowskich jest bardziej trwałych niż małżeństwa heteroseksualne. Seks między partnerami gejowskimi może być intensywny i stymulujący, a dostęp do aplikacji umożliwiających szybkie spotkania na seks w dowolnym miejscu na świecie może budzić zdziwienie, ale także podziw czy zazdrość. Osoby te mają odwagę szukać tego, czego potrzebują, i nie pozostają w miejscu, gdzie ich potrzeby nie są zaspokajane czy szanowane.

Jednak nie wszyscy geje szukają jedynie przygodnego seksu. Wielu z nich poszukuje miłości, bezpieczeństwa i spokojnego życia. Kiedy dwóch takich ludzi się odnajduje, tworzą trwały związek na wiele lat.

Orientacja a problemy intymne

A jak prezentują się intymne problemy par homo i hetero? W przypadku par homo problemy mogą być podobne do tych, które napotykają kobiety w związkach heteroseksualnych. Na przykład, mogą mieć trudności z określeniem swojej tożsamości psychoseksualnej, czyli kim są i z kim chcą być. Mogą również odkryć, że sposób wyrażania miłości przez partnerkę im nie pasuje.

W porównaniu z parami heteroseksualnymi, pary kobiet łatwiej mogą rozmawiać o tych problemach. Komunikacja między nimi jest zazwyczaj prostsza, a one same mają większe doświadczenie w mówieniu o seksie. Potrafią wyrazić swoje potrzeby i uczucia oraz przekazać partnerce, co im nie odpowiada. Dlatego też o wiele rzadziej zdarza się, że nieheteronormatywne kobiety udają przed sobą orgazm.

Kobiety heteroseksualne często poruszają także temat “orgasm gap”, czyli tego, że mężczyźni częściej i łatwiej osiągają orgazm podczas stosunku seksualnego. Problem polega na tym, że kobieta często nie wyraża swoich potrzeb. Mężczyzna może się otworzyć na coś więcej tylko wtedy, gdy dowie się o potrzebach partnerki.

Kolejną różnicą zachodzącą w komunikacji intymnej między parami heteroseksualnymi a homoseksualnymi jest to, że kobieta podczas seksu z inną kobietą jest w stanie wyraźnie zasygnalizować, że osiągnęła orgazm. W przypadku kobiet heteroseksualnych takie bezpośrednie komunikowanie się jest często nie do pomyślenia. Ta różnica jest na tyle powszechna, że stała się tematem wystąpień komediowych. Jeśli kobieta nie komunikuje swoich odczuć, mężczyzna może myśleć, że seks powinien wyglądać jak w filmie i czuje presję, że powinien być w stanie długo wytrzymać, co często mu się nie udaje. Wpływ na to może mieć oczywiście pornografia, którą chcą naśladować.

2023-08-21

Na podst. tekstu Beaty Pawłowicz


Wiadomości
Ksucie w Ksanach [REPORTAŻ ANGORY]
Wojciech Barczak
Spór o Polskę. Rozmowa z prof. RYSZARDEM PIOTROWSKIM, konstytucjonalistą Uniwersytetu Warszawskiego
Krzysztof Różycki
Radio TOK FM bez nałożonej kary. Sprawa krytyki podręcznika „HiT”
Marek Palczewski
Marcin Romanowski i Mariusz Błaszczak. Posłowie bez immunitetu
AB Na podst.: Interii, WP.PL, TVN24
Boeing przyzna się do oszustw. Dzięki temu uniknie procesu karnego
KK na podst.: Washington Post, New York Times, USA Today, BBC, Associated Press
Społeczeństwo
Zwolnienia lekarskie po nowemu. Zmiany w L4
KGB na podst. TOK FM
GOPS się pomylił i wypłacał nienależne świadczenie. Teraz każe je spłacić
Wojciech Barczak na podst. Ewa Młodziankowska. „Wytknęła urzędnikom błąd” – Interwencja, Polsat
Świat/Peryskop
Prezydent Liberii zredukuje swoją wypłatę. Dla dobra kraju
JP na podst.: The Analyst (Liberia), BBC, Liberian Observer, allAfrica.com, africanews.com
Bajeczne, hinduskie megawesele. Uroczystość trwała miesiącami
KK na podst.: BBC, Hindustan Times, CNN, Times of India, Vogue, The Economic Times, The Daily Mail
Hymny narodów świata: Dolna Austria
Henryk Martenka
Lotnisko im. Berlusconiego. Włochom kojarzy się to jednoznacznie
ANS na podst.: ansa.it, repubblica.it, corriere.it, vanityfair.it, avvenire.it
Norweska armia ma wyszkolone psy, które znają nawet język rosyjski
Zbigniew Kuczyński
Lifestyle/Zdrowie
Robert Gonera wrócił do życia publicznego. „Prasa mnie skasowała”
Tomasz Gawiński
Objaw Raynauda. Palce ostrzegają przed chorobą
A.M.
Jadwiga Jankowska-Cieślak. Żyje według własnych zasad i jest jej z tym dobrze
Na podst. tekstu Krystyny Pytlakowskiej
Zwierzę ma świadomość. O inteligencji poszczególnych zwierząt
E.W. na podst. Katarzyna Burda. „Świadome istnienie szczura” „Newsweek” nr 28/2024
Angorka