Miłość hetero i homo. Stereotypy a realne różnice

Przy ocenianiu par hetero- oraz homoseksualnych bardzo łatwo powielić krzywdzące stereotypy. Czy rzeczywiście w przypadku tychże uczuć zachodzi aż tak wiele różnic?

Rys. Mirosław Stankiewicz

Krzywdzące stereotypy czy prawda?

Istnieje wiele stereotypów dotyczących relacji osób z kręgu LGBTQ+, jednak niektóre z nich mogą mieć ziarno prawdy. Na przykład, istnieje żart, że zakochane kobiety mogą zamieszkać ze sobą już po pierwszej randce, co może odzwierciedlać dynamikę takich związków. Kobiety często szybciej nawiązują głębszą więź i są bardziej otwarte na wyrażanie swoich uczuć. Jednak ta emocjonalność w parach jednopłciowych może być czasami męcząca. Mimo to, wiele par cieszy się tą dynamiką, pełną pasji i emocji.

Główna różnica między miłością hetero i homo dotyczy problemów zewnętrznych, takich jak możliwość założenia rodziny i posiadania dzieci. W Polsce jest to formalnie niemożliwe, co prowadzi do sytuacji, w której wiele par decyduje się na wyjazd za granicę. Podstawowym problemem dla par LGBTQ+ jest to, że społeczeństwo często postrzega je tylko przez pryzmat seksu, pomijając inne aspekty ich relacji, takie jak miłość, stres związany z pracą, marzenia czy lęki.

Stereotypy sugerują, że geje są ciągle aktywni w poszukiwaniu ekscytacji. W rzeczywistości, wiele związków gejowskich jest bardziej trwałych niż małżeństwa heteroseksualne. Seks między partnerami gejowskimi może być intensywny i stymulujący, a dostęp do aplikacji umożliwiających szybkie spotkania na seks w dowolnym miejscu na świecie może budzić zdziwienie, ale także podziw czy zazdrość. Osoby te mają odwagę szukać tego, czego potrzebują, i nie pozostają w miejscu, gdzie ich potrzeby nie są zaspokajane czy szanowane.

Jednak nie wszyscy geje szukają jedynie przygodnego seksu. Wielu z nich poszukuje miłości, bezpieczeństwa i spokojnego życia. Kiedy dwóch takich ludzi się odnajduje, tworzą trwały związek na wiele lat.

Orientacja a problemy intymne

A jak prezentują się intymne problemy par homo i hetero? W przypadku par homo problemy mogą być podobne do tych, które napotykają kobiety w związkach heteroseksualnych. Na przykład, mogą mieć trudności z określeniem swojej tożsamości psychoseksualnej, czyli kim są i z kim chcą być. Mogą również odkryć, że sposób wyrażania miłości przez partnerkę im nie pasuje.

W porównaniu z parami heteroseksualnymi, pary kobiet łatwiej mogą rozmawiać o tych problemach. Komunikacja między nimi jest zazwyczaj prostsza, a one same mają większe doświadczenie w mówieniu o seksie. Potrafią wyrazić swoje potrzeby i uczucia oraz przekazać partnerce, co im nie odpowiada. Dlatego też o wiele rzadziej zdarza się, że nieheteronormatywne kobiety udają przed sobą orgazm.

Kobiety heteroseksualne często poruszają także temat “orgasm gap”, czyli tego, że mężczyźni częściej i łatwiej osiągają orgazm podczas stosunku seksualnego. Problem polega na tym, że kobieta często nie wyraża swoich potrzeb. Mężczyzna może się otworzyć na coś więcej tylko wtedy, gdy dowie się o potrzebach partnerki.

Kolejną różnicą zachodzącą w komunikacji intymnej między parami heteroseksualnymi a homoseksualnymi jest to, że kobieta podczas seksu z inną kobietą jest w stanie wyraźnie zasygnalizować, że osiągnęła orgazm. W przypadku kobiet heteroseksualnych takie bezpośrednie komunikowanie się jest często nie do pomyślenia. Ta różnica jest na tyle powszechna, że stała się tematem wystąpień komediowych. Jeśli kobieta nie komunikuje swoich odczuć, mężczyzna może myśleć, że seks powinien wyglądać jak w filmie i czuje presję, że powinien być w stanie długo wytrzymać, co często mu się nie udaje. Wpływ na to może mieć oczywiście pornografia, którą chcą naśladować.

2023-08-21

Na podst. tekstu Beaty Pawłowicz


Wiadomości
Skończmy z mentalnością wasali. O stanie finansów publicznych
Krzysztof Różycki
Wałęsa znowu wygrał z władzą. Ekspertka tłumaczy całą sytuację
Tomasz Zimoch
Agent Tomek zeznaje. Co skłoniło Kaczmarka do takiego kroku?
Opr. AB
267 zmian w traktatach. Jak wpłyną na Polskę niemiecko-francuskie propozycje?
Krzysztof Różycki
Właściciele psów przerażeni. Epidemia dziwnej choroby spadła na czworonogi
KK na podst.: CNN, Associated Press, The New York Times, Washington Post, The Daily Mail, USA Today
Społeczeństwo
Zagadka kryminalna. Włamanie do domu antykwariusza
Wojciech Chądzyński
Antidote Bikes. Od magisterki do poważnego biznesu
E.W. na podst. Forbes nr 10/2023
Kondycja psychiczna Polaków nie wygląda dobrze. Lęk i samotność niszczą nam życie
Andrzej Marciniak
Oświadczenia na Facebooku. Przeczytaj regulamin, nim zaprotestujesz
MAC
Przełom w sprawie zabójstwa turystów z Niemiec
Michał Fajbusiewicz
Świat/Peryskop
Albania. Bójka w parlamencie. Opozycja wyciągnęła race
PKU na podst.: Reuters, CNN, Washington Post
Rzym obchodzi 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej
Agnieszka Nowak-Samengo
Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie skazane na zagładę. Będzie rozbiórka
MS
Podróż po Walii. Kraj pastwisk i parków
Wilhelm Karud
Hymny narodów świata: Kaszuby
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Motocykle wirują, chłopaki walą w bandę. Żużel okiem fotografa
Tomasz Barański
Playback wszystko załatwi. Szczera rozmowa z Marcinem Kiljanem
Tomasz Gawiński
Tyson wśród piosenkarzy. To działo się podczas rozdania nagród „Billboard”
Grzegorz Walenda
Pandemiczne patologie. Szpital odmówił pomocy choremu, który później zmarł
Krzysztof Różycki
Epidemia nadciśnienia. Nieleczone niesie ogromne zagrożenie
Andrzej Marciniak
Angorka