Bobry w wilczym menu. To dobra wiadomość dla polskich lasów

Najważniejszymi elementami w diecie wilków są sarny, jelenie i dziki. Niemniej jednak, w określonych obszarach Polski, wilki spożywają znaczną ilość bobrów. Ostatnie badania wykazały, że rekordową konsumpcję bobrów odnotowano u wilków z północno-wschodniej Polski, szczególnie w Puszczy Rominckiej.

Fot. Edwin Giesbers/BE&W

Wilki głównie odżywiają się dzikimi ssakami kopytnymi. W trakcie polowań w Polsce, preferują naturalnie występujące sarny, dziki i jelenie, ale również polują na daniele, które są gatunkiem obcym dla miejscowej fauny i zostały wprowadzone do lasów przez myśliwych. Ponadto, te najwyższe w łańcuchu pokarmowym drapieżniki często spożywają zwierzęta rannych w wypadkach, np. postrzałki lub ofiary kolizji drogowych, a także osobniki osłabione przez choroby. Usuwają także ze środowiska szczątki dzikich zwierząt zmarłych z powodu chorób, takich jak dziki zarażone afrykańskim pomorem świń, a także zwierzęta gospodarskie wyrzucone przez hodowców do lasów.

Ustanowiły nowy rekord

Analizy składu pokarmu wilków wskazują, że w niektórych obszarach kraju wilki aktywnie polują na bobry, co zostało przypomniane przez autorów najnowszego badania w przekazanej przez PAP informacji. Według badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Gdańskiego, wilki zamieszkujące północno-wschodnią część Polski spożywają najwięcej bobrów.

Podczas analizy 165 odchodów wilków zebranych w polskiej części Puszczy Rominckiej, obszarze leśnym na granicy polsko-rosyjsko-litewskiej, naukowcy odkryli, że szczątki bobrów stanowiły niemal połowę zawartości odchodów wilków. Profesor Sabina Nowak, kierująca projektem i prezeska Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, wyraziła zdziwienie wynikami, stwierdzając, że bobry stanowiły aż 45,6% biomasy spożywanej przez tamtejsze wilki. Wilki z Puszczy Rominckiej pobiegły tym samym rekord konsumpcji bobrów ustanowiony wcześniej przez wilki z Wigierskiego Parku Narodowego, gdzie udział bobrów w diecie wilków wynosił w niektórych latach 41% biomasy spożywanej.

Pomocne zwierzęta

Ze względu na szkody wyrządzane przez bobry, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w 2022 roku wypłaciła 34,8 mln złotych odszkodowań. Naukowcy mają nadzieję, że drapieżnictwo wilków przyczyni się do ograniczenia tych szkód. Badania zostały sfinansowane z grantu NCN w ramach konkursu OPUS.

2024-03-26

zan/agt/ Na podst. tekstu „Wilki w Puszczy Rominckiej zjadają rekordowo dużo bobrów”