R E K L A M A
R E K L A M A

Kobiety chcą móc o sobie decydować. Czy Polacy popierają aborcję?

Stosunek do kwestii prawa do przerywania ciąży stanowi centralny punkt wielu gorących politycznych debat, ale również jest źródłem zaangażowania społecznego.

Rys. Katarzyna Zalepa

W dyskusji na temat aborcji zaobserwowano wiele debat parlamentarnych, akcji zbierania podpisów pod projektem ustaw, weta prezydenckiego, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz protestów. Wkrótce odbędą się kolejne debaty w Sejmie na temat prawa do przerywania ciąży.

Mimo to, społeczeństwo nie jest jednomyślne w kwestii aborcji. Narracje dzielące Polki i Polaków są często uproszczone i skrajne, jednak badania wykazują, że wiele osób nie identyfikuje się jednoznacznie ani jako zwolennik, ani jako przeciwnik aborcji.

W rozmowach z respondentami często pojawia się zdanie „Nie popieram aborcji, ale…”, które pokazuje zróżnicowane podejście do tego tematu. Przykładowo, Teresa, matka trzech synów, nie popiera aborcji, ale uważa, że kobiety powinny mieć swobodę wyboru. Podobnie Magdalena nie zdecydowałaby się na aborcję, ale chciałaby, aby jej córka mogła samodzielnie podjąć decyzję. Paweł z kolei ma poglądy konserwatywne, ale uważa, że ostateczną decyzję powinny podejmować kobiety.

Mimo że Polki i Polacy nie popierają aborcji, większość z nich opowiada się za prawem kobiety do wyboru. Badania wykazały, że 57% respondentów uważa, że kobieta powinna mieć możliwość przerwania ciąży z powodów osobistych bez konieczności uzasadniania swojej decyzji.

Jedynie 35% respondentów popierało przerywanie ciąży wyłącznie w określonych przypadkach, a 9% sprzeciwiało się aborcji w ogóle.

Warto zauważyć, że większość Polaków rozważa tę kwestię przez pryzmat empatii i troski o dobro kobiety, a nie jako konflikt światopoglądowy. Decyzja o aborcji jest traktowana jako dylemat osobisty, który każdy musi podjąć w zgodzie ze swoim sumieniem. Choć niektórzy nie decydowaliby się na aborcję, to rozumieją, że inni mogą dokonać innego wyboru. Przykładem tego jest Marcelina, która stanęła przed trudną decyzją, ale podkreśliła, że ważne było dla niej, że sama mogła zadecydować o swojej sytuacji.

Podobnie jak w przypadku Marceliny, dla wielu innych Polek i Polaków prawo do samodzielnego wyboru nie oznacza automatycznie decyzji o przerwaniu ciąży. Wręcz przeciwnie, możliwość podjęcia takiej decyzji – bez presji z zewnątrz – daje komfort psychiczny do dokonania przemyślanej, odpowiedzialnej decyzji zgodnej z własnymi przekonaniami.

Wyniki badań opublikowane w raporcie „Z troską i empatią. Polki i Polacy o prawie do przerywania ciąży”, wykazują, że większość społeczeństwa popiera prawo kobiety do wyboru i sprzeciwia się ograniczaniu jej wolności decyzji przez państwo czy Kościół. Jest to wyraz troski o dobrostan i autonomię kobiety, a nie jedynie manifestacja ideologiczna. Jednocześnie, większość badanych traktuje aborcję jako ostateczność i tragedię, a niekiedy nawet jako zagrożenie dla życia i zdrowia kobiet.

W obliczu tych skomplikowanych dylematów, Polki i Polacy starają się znaleźć równowagę pomiędzy szacunkiem dla życia poczętego a troską o dobrostan kobiet. Dlatego oczekują, że państwo zapewni odpowiednie wsparcie medyczne, psychologiczne i socjalne, aby kobiety mogły podjąć decyzję w zgodzie ze swoim sumieniem. W ten sposób, próbują pogodzić stanowiska pro-life i pro-choice, szanując życie i pozostawiając możliwość wyboru w wyjątkowych sytuacjach życiowych.

2024-02-26

Na podst. tekstu Zofii Włodarczyk i Adama Traczyka


Wiadomości
Zmierzch koalicji? Jak długo jeszcze będzie w stanie wytrzymać?
Krzysztof Różycki
Królewski bankiet na cześć Macrona. Dyplomacja i symbole
MS na podst.: Le Figaro, Le Point, Paris Match, Huffington Post, BBC, Daily Mail
Społeczeństwo
Parówka z gwoździami. Zemsta na psie-bohaterze
ANS na podst.: ansa.it, gazzetta.it, bari.corriere.it, ilgiornale.it, ilmessaggero.it
IKONOWICZ: Budować i nie szczuć
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Azjatycki smok rozpęta wojnę? Widmo globalnego konfliktu
KK na podst.: New York Times, South China Morning Post, Der Spiegel, Deutsche Welle, The Financial Times, Visegrad Post
Hymny narodów świata: Uttar Pradesh
Henryk Martenka
Na spotkanie z hienami. Nocna przygoda w Hararze
Marcin Osman
Kryzys konstytucyjny w Niemczech. Bundestag wstrzymuje wybór sędziów
KK na podst.: Der Spiegel, Focus, tagesschau.de, Rheinische Post, Bild Zeitung, Deutsche Welle
Złoto, gospodynie i kryzys. Nowa codzienność Turcji
H.J.
Lifestyle/Zdrowie
Lekarz rodzinny bez tajemnic. Najpopularniejsze fakty i mity
A.M.
„Separatka” na otwarcie VIII sezonu Wioski Artystycznej Janowo. 120 minut na jednym łóżku
Koniec filmu, początek życia. Michael Douglas schodzi ze sceny
ANS na podst.: gazzetta.it, corriere.it, ilfattoquotidiano.it, bestmovie.it, rollingstone.it
Od glinianych tabliczek do literackich arcydzieł. Księgi, które przetrwały czas
ANS na podst.: I libri che hanno cambiato la storia, wyd. Gribaudo
Oda do radości w rekordowym wykonaniu w Recklinghausen
ANS na podst.: repubblica.it, guinnessworldrecords.com
Angorka - nie tylko dla dzieci...