Kobiety chcą móc o sobie decydować. Czy Polacy popierają aborcję?

Stosunek do kwestii prawa do przerywania ciąży stanowi centralny punkt wielu gorących politycznych debat, ale również jest źródłem zaangażowania społecznego.

Rys. Katarzyna Zalepa

W dyskusji na temat aborcji zaobserwowano wiele debat parlamentarnych, akcji zbierania podpisów pod projektem ustaw, weta prezydenckiego, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz protestów. Wkrótce odbędą się kolejne debaty w Sejmie na temat prawa do przerywania ciąży.

Mimo to, społeczeństwo nie jest jednomyślne w kwestii aborcji. Narracje dzielące Polki i Polaków są często uproszczone i skrajne, jednak badania wykazują, że wiele osób nie identyfikuje się jednoznacznie ani jako zwolennik, ani jako przeciwnik aborcji.

W rozmowach z respondentami często pojawia się zdanie „Nie popieram aborcji, ale…”, które pokazuje zróżnicowane podejście do tego tematu. Przykładowo, Teresa, matka trzech synów, nie popiera aborcji, ale uważa, że kobiety powinny mieć swobodę wyboru. Podobnie Magdalena nie zdecydowałaby się na aborcję, ale chciałaby, aby jej córka mogła samodzielnie podjąć decyzję. Paweł z kolei ma poglądy konserwatywne, ale uważa, że ostateczną decyzję powinny podejmować kobiety.

Mimo że Polki i Polacy nie popierają aborcji, większość z nich opowiada się za prawem kobiety do wyboru. Badania wykazały, że 57% respondentów uważa, że kobieta powinna mieć możliwość przerwania ciąży z powodów osobistych bez konieczności uzasadniania swojej decyzji.

Jedynie 35% respondentów popierało przerywanie ciąży wyłącznie w określonych przypadkach, a 9% sprzeciwiało się aborcji w ogóle.

Warto zauważyć, że większość Polaków rozważa tę kwestię przez pryzmat empatii i troski o dobro kobiety, a nie jako konflikt światopoglądowy. Decyzja o aborcji jest traktowana jako dylemat osobisty, który każdy musi podjąć w zgodzie ze swoim sumieniem. Choć niektórzy nie decydowaliby się na aborcję, to rozumieją, że inni mogą dokonać innego wyboru. Przykładem tego jest Marcelina, która stanęła przed trudną decyzją, ale podkreśliła, że ważne było dla niej, że sama mogła zadecydować o swojej sytuacji.

Podobnie jak w przypadku Marceliny, dla wielu innych Polek i Polaków prawo do samodzielnego wyboru nie oznacza automatycznie decyzji o przerwaniu ciąży. Wręcz przeciwnie, możliwość podjęcia takiej decyzji – bez presji z zewnątrz – daje komfort psychiczny do dokonania przemyślanej, odpowiedzialnej decyzji zgodnej z własnymi przekonaniami.

Wyniki badań opublikowane w raporcie „Z troską i empatią. Polki i Polacy o prawie do przerywania ciąży”, wykazują, że większość społeczeństwa popiera prawo kobiety do wyboru i sprzeciwia się ograniczaniu jej wolności decyzji przez państwo czy Kościół. Jest to wyraz troski o dobrostan i autonomię kobiety, a nie jedynie manifestacja ideologiczna. Jednocześnie, większość badanych traktuje aborcję jako ostateczność i tragedię, a niekiedy nawet jako zagrożenie dla życia i zdrowia kobiet.

W obliczu tych skomplikowanych dylematów, Polki i Polacy starają się znaleźć równowagę pomiędzy szacunkiem dla życia poczętego a troską o dobrostan kobiet. Dlatego oczekują, że państwo zapewni odpowiednie wsparcie medyczne, psychologiczne i socjalne, aby kobiety mogły podjąć decyzję w zgodzie ze swoim sumieniem. W ten sposób, próbują pogodzić stanowiska pro-life i pro-choice, szanując życie i pozostawiając możliwość wyboru w wyjątkowych sytuacjach życiowych.

2024-02-26

Na podst. tekstu Zofii Włodarczyk i Adama Traczyka


Wiadomości
Mateusz Morawiecki będzie miał ochronę? Internauci w szoku
bin, www.gazeta.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wp.pl
Kaczyński jak ojciec chrzestny? Komentarze w sprawie przesłuchania
(WA)
Komisji ds. rosyjskich wpływów. Potrzebna dla Polski czy rządu?
Na podst. tekstów Agnieszki Burzyńskiej, Marty Rawicz, Zbigniewa Parafianowicza
Społeczeństwo
Może diabeł mi podpowiadał? Wyrok w sprawie zabójstwa siekierą
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Głos mordercy rozpoznał telewidz
Michał Fajbusiewicz
Prawnik radzi. Kto musi zapłacić za stawiennictwo w wojsku? 
Mecenas Jan Paragraf
Zagadka kryminalna. Próbowała dźgnąć mnie nożem
Wojciech Chądzyński
Matki boją się wychodzić z bloku. „Każdy ma do niego szacunek”
Bohdan Melka, „Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem”, TVN
Świat/Peryskop
Makabryczna turystyka. Ich marzeniem jest znaleźć się w centrum wojny
E.W. na podst. Paulina Wilk „Podróże do piekła”, „Polityka” nr 22/2024
Chmury burzowe nad wyborami. Biden zadaje sobie samobójcze ciosy
STOL
Ślub stu osieroconych dziewcząt. Niektóre z nich są nieletnie
EW na podst.: TRT Africa, The Guardian Nigeria, BBC, dateline.ng
Hiszpańska Villajoyosy. Ciepło, słodko, kolorowo
Chrystian Ślusarczyk
Austriackie gadanie, czyli obóz dla uchodźców. Powrót do przeszłości
Ewa Korzeniowska
Lifestyle/Zdrowie
Co dalej z 40 Plus? Polacy potrzebują tego programu
A.M.
Zrozumieć celiakię. Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego?
Andrzej Marciniak
Rozmowa ze „zdrajcą doskonałym” o przygodzie w niecodziennym reality show
Agnieszka Pacho
Pożegnanie Jacka Zielińskiego. Odszedł młodszy Skald
Maciej Malinowski
Anita Sokołowska. O stabilności i wpływie aktora na społeczeństwo
Na podst. tekstu Joanny Derdy
Angorka