Ostatni świadkowie zbrodni. Ci ludzie przeżyli Holokaust

Prawie 80 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej żyje około 245 tysięcy Żydów, którzy ocaleli z Holokaustu. Mają od 77 do ponad 100 lat, średni wiek wynosi 86 lat, większość to kobiety. Są rozsiani po 90 krajach, ale większość mieszka w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie. 

Fot. Wikimedia

Jeśli chodzi o główne kraje, w których rezydują ocaleni Żydzi, w 2023 roku wyglądało to tak: 119 300 osób (czyli 49 proc.) mieszkało w Izraelu; 38 400 w Stanach; 21 900 we Francji; 18 200 w Rosji; 14 200 w Niemczech; w Ukrainie 7400; w Kanadzie 5800; na Węgrzech 3500; w Australii 2500; na Białorusi 2100; we Włoszech 1400 i tyle samo w Holandii; w Wielkiej Brytanii i Belgii – po 1200 ocalałych; w Polsce – 400. Szacunki przedstawiła Claims Conference, organizacja ds. roszczeń materialnych Żydów przeciwko Niemcom, pomagająca żydowskim ofiarom Holokaustu w uzyskaniu odszkodowania od Niemiec i Austrii.

Dane są bardzo interesujące dla opinii publicznej i strażników pamięci o prześladowaniach Żydów (pomordowanym podczas drugiej wojny światowej zadedykowany jest Międzynarodowy Dzień Pamięci ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i przypadający 27 stycznia – w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz). Świadkowie zagłady urodzili się w latach 1928 – 1945, a niewielki odsetek nawet wcześniej, po 1912 roku. W dzieciństwie doświadczyli piekła terroru, obozów i gett, byli zdani na siebie, musieli się ukrywać i uciekać, także w ramach przedwojennych Kindertransportów (chodzi o międzynarodową ewakuację żydowskich dzieci i nastolatków z Niemiec, którym reżim nazistowski pozwolił opuścić kraj, ale bez opieki dorosłych i z jedną walizką).

Dzięki transportom udało się ocalić ok. 10 tysięcy nieletnich – przyjętych przez rodziny w Wielkiej Brytanii – co uwieczniają pomniki w Gdańsku, Berlinie, Londynie. Niemal połowa żyjących ocalałych miała mniej niż 9 lat, a większość mniej niż 10. W czasie ludobójstwa europejskich Żydów w wyniku eksterminacyjnych działań nazistów zginęło ich 6 milionów, co odpowiada dwóm trzecim Żydów w Europie przed dojściem do władzy Hitlera. Dzieci miały najmniejsze szanse na przetrwanie prześladowań – naziści wraz z sojusznikami zamordowali ich ok. półtora miliona. Ci, którym udało się przeżyć, ukrywali swoje pochodzenie i żydowską tożsamość, milczeli o uśmierconych familiach, ale zostali obarczeni traumą niemożliwą do pokonania.

Teraz tamte dzieci są ostatnimi osobami, które na własnej skórze doświadczyły bezwzględności antysemityzmu. – Gdy umierają ocaleni, razem z nimi umiera kawałek żywej historii – powtarza Leon Weintraub. Urodził się w Łodzi, ma 98 lat i jest jednym z ocalałych żyjących Żydów, którzy za swój obowiązek uważają dzielenie się lekcjami potwornej historii, zwłaszcza w obliczu negowania Holokaustu i narastających w Europie nastrojów nacjonalistycznych. Ocalałym, takim jak Weintraub czy Włoszka Liliana Segre, niezwykle ciężko przychodzi pogodzić się z tym, iż – mimo licznych dowodów zbrodni nazistowskich – ludzie nadal są zdolni do negowania, że likwidacja Żydów w ogóle miała miejsce.

Weintraub miał 13 lat, kiedy naziści zmusili jego bliskich do opuszczenia domu i przeniesienia się do getta. Potem rodzinę deportowano do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęło ponad milion osób, głównie w komorach gazowych. Wśród nich była jego matka. Do dziś pamięta odór i dym wydobywający się z kominów. Weintraub uciekł z Auschwitz, dołączając do grupy więźniów wysłanych do pracy w innym obozie koncentracyjnym, następnie był przymusowo przenoszony do kolejnych obozów. W 1945 roku ważył 35 kilogramów, był wyniszczony przez tyfus.

Po wojnie podjął studia medyczne, pracował i osiedlił się w Polsce, skąd wyjechał do Szwecji z powodu fali antysemickiej. Wbrew doznanym krzywdom Weintraub głosi, że nienawiść i zemsta to drogi donikąd. 

2024-02-06

ANS na podst.: ilmessaggero.it, repubblica.it, internazionale.it, ilgazzettino.it


Wiadomości
Czystki ministra Macierewicza. „Armia w ruinie” cz. I
Edyta Żemła
Prof. Bralczyk: pies nie umiera, ale zdycha. Komentarze internautów
(WA)
Czekam na aresztowanie Kaczyńskiego. Rozmowa ze STEFANEM NIESIOŁOWSKIM
Krzysztof Różycki
Dlaczego Romanowski jest na wolności? Rozmowa z dr. MICHAŁEM SKWARZYŃSKIM, adwokatem
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Zrobiła sobie zwykłe zdjęcie. Sztuczna inteligencja ją rozebrała
ChS na podst. BalkanInsight
W wieku 15 lat zbudował kosmiczny łazik. Teraz idzie po więcej
E.W. na podst. slaskie.eska.pl, talentopen.pl
Szwecja zabrała Polakom dzieci. Nie wiadomo, czy rodzina je odzyska
Bohdan Melka na podst. „Dzieci odebrane rodzicom i wywiezione z Polski do Szwecji”, Kanał Zero
100 lat temu na igrzyskach olimpijskich nastąpił debiut Polaków
KGB na podst.: Radio RMF FM
Niemcy o Polakach. Co internauci myślą o naszym narodzie? Część IV
E.W. na podst. forum.worldofplayers.de, de.quora.com
Świat/Peryskop
Jill Biden. Czemu pierwsza dama nie cierpi Kamali Harris?
KK na podst.: Washington Times, NYP, Vogue, The Daily Mail, The Times, The Daily Caller
Olimpijskie rendez-vous. Francja znów organizuje igrzyska
Leszek Turkiewicz
Kaja Kallas. Estońska liberałka i głowa dyplomacji unijnej
Krzysztof Mroziewicz
Kto zbuduje najdłuższy wiszący most dla pieszych? W Europie trwa wyścig
ChS na podst.: www.dailynewshungary.com, www.dolnimorava.cz
Hymny narodów świata: Górna Austria
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
„Polacy, nic się nie stało”. Najważniejsze, abyście wyglądali z klasą
Plotkara
AI odmładza Billy’ego Joela. Artysta znów komponuje nowe utwory
Grzegorz Walenda
Florenckie Muzeum Mody. Historia krawiectwa od XVIII wieku
ANS na podst.: artribune.com, ansa.it, rainews.it, uffizi.it, panorama.it, corriere.it
Klątwa Beverly Hills 90210. Kolejna gwiazda przedwcześnie zmarła
ANS na podst.: repubblica.it, ilsole24ore.com, ilmessaggero.it, corrieredellosport.it, lastampa.it, gazzetta.it
Hiszpanie po raz czwarty mistrzami. Jakie pieniądze idą za zwycięstwem?
Maciej Woldan
Angorka