Najpierw Małgorzata, teraz król Karol. Brytyjczycy nie chcą go na tronie?

„The Guardian” po abdykacji duńskiej królowej Małgorzaty – co wywołało lawinę światowych reakcji – komentuje, że król Karol także powinien odejść! Brytyjski zwyczaj czekania na śmierć władcy, aby przekazać tron następcy, skrytykował Simon Jenkins, podkreślając, że czyni on monarchię „nieudolną i niepopularną”, a cały system – przestarzałym, bo „dziedziczność jest nie do obrony jako podstawa sprawowania wysokiego urzędu, przetrwa jedynie w najgorszych dyktaturach i najbardziej liberalnych demokracjach”. 

Źródło: YouTube

Jenkins napisał, że „król Karol powinien pójść za przykładem Danii i powiedzieć nam, kiedy abdykuje”. Ten niecodzienny apel na rzecz Williama i Wielkiej Brytanii może zostać wysłuchany, ale nie od razu. Według „Daily Mail” „Karol mógłby zostawić tron synowi Williamowi w ciągu 5 – 10 lat”. Wcześniej jest to raczej niemożliwe, biorąc pod uwagę, że sytuacja brytyjskiego monarchy różni się od położenia duńskiej królowej, która rządzi od ponad pół wieku. Małgorzata w kwietniu skończy 84 lata, Karol jest z pokolenia powojennego, o niemal dekadę młodszego, a koronę dostał po naprawdę wyczerpującym oczekiwaniu, najdłuższym w historii kraju, praktycznie w wieku emerytalnym, zaledwie rok temu z okładem. 

„Nie aż do śmierci”

O ile królowa Danii, rezygnując, wzięła przykład z koronowanych głów Holandii, Belgii i Hiszpanii, i wykazała się rozsądkiem oraz realizmem – bo „czas ucieka, a choroby się nasilają” – to nie wydaje się, by Karol odczuwał jakieś ograniczenia zdrowotne. Nie ma na razie powtórki z wydarzeń 2022 roku, kiedy w czasie platynowego jubileuszu Elżbiety II zakulisowo rozprawiano o opcji abdykacji na rzecz Karola. Ostatecznie matka Karola pełniła obowiązki do śmierci, która nastąpiła 8 września 2022 roku. Wracając do wywodu Jenkinsa, to chociaż uważa on, że „Karol, podczas swojej kadencji aktywna i popularna postać, nieokazująca żadnych oznak starzenia się, z pewnością ma prawo do rządów po tak przewlekłym oczekiwaniu”, to jednak podkreśla, iż „nie aż do śmierci”. 

Wydarzenia w Danii muszą skłonić do refleksji, że „z metryką nie da się negocjować”. W XXI wieku nie ma usprawiedliwienia dla „geriatrycznych monarchii zamkniętych w pałacowych domach opieki”. Zaawansowany wiek oznacza wzmożone ryzyko wypadków i skandali, jakie dotknęły chociażby Hiszpanię za rządów Jana Karola I z dynastii Burbonów. Abdykacja jest najbardziej naturalną odpowiedzią na upływ czasu, bo głowa państwa nie może być „figurą woskową, tylko musi być ciężko pracującym mistrzem ceremonii”. Mimo że „starzenie się nigdy nie powinno być przeszkodą w pracy”, to życie pokazuje, że nikt nie jest w stanie wymknąć się konsekwencjom procesów biologicznych. 

Następca już czeka

Co ważne, Karol ma następcę, Williama, „dobrze wyszkolonego i wyraźnie predestynowanego do tego zadania”. William, w przeciwieństwie do niepokornego brata, ma dobrą prasę i cieszy się zaufaniem opinii publicznej, jest merytorycznie przygotowany, lubiany, szanowany jako ojciec rodziny, i, w perspektywie tronowej, wciąż młody. To ktoś, kto mentalnie byłby zdolny do adaptacji instytucji monarchii do współczesności, jeśli to w ogóle możliwe, i o ile jego szansa przypadnie na czas największych sił witalnych, z widokiem na długoterminowe rządy. Jest mnóstwo do zrobienia, zaczynając od tego, że „posiadłość królewska w Londynie jest zbyt przesadzona, a ogrody pałacu Buckingham powinny być parkiem publicznym”. Brakuje przejrzystości, administracja potrzebuje unowocześnienia, a zasady konstytucyjne – reformy. Precedensem, którym szczególnie powinien zainspirować się Karol, jest odejście królowej Beatrycze, by wprowadzić na tron syna, który został królem Holendrów po 123 latach panowania kobiet. 

2024-01-15

ANS na podst.: repubblica.it, huffingtonpost.it, ilmessaggero.it, ilgiornale.it, ansa.it


Wiadomości
Mateusz Morawiecki będzie miał ochronę? Internauci w szoku
bin, www.gazeta.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wp.pl
Kaczyński jak ojciec chrzestny? Komentarze w sprawie przesłuchania
(WA)
Komisji ds. rosyjskich wpływów. Potrzebna dla Polski czy rządu?
Na podst. tekstów Agnieszki Burzyńskiej, Marty Rawicz, Zbigniewa Parafianowicza
Społeczeństwo
Może diabeł mi podpowiadał? Wyrok w sprawie zabójstwa siekierą
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Głos mordercy rozpoznał telewidz
Michał Fajbusiewicz
Prawnik radzi. Kto musi zapłacić za stawiennictwo w wojsku? 
Mecenas Jan Paragraf
Zagadka kryminalna. Próbowała dźgnąć mnie nożem
Wojciech Chądzyński
Matki boją się wychodzić z bloku. „Każdy ma do niego szacunek”
Bohdan Melka, „Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem”, TVN
Świat/Peryskop
Makabryczna turystyka. Ich marzeniem jest znaleźć się w centrum wojny
E.W. na podst. Paulina Wilk „Podróże do piekła”, „Polityka” nr 22/2024
Chmury burzowe nad wyborami. Biden zadaje sobie samobójcze ciosy
STOL
Ślub stu osieroconych dziewcząt. Niektóre z nich są nieletnie
EW na podst.: TRT Africa, The Guardian Nigeria, BBC, dateline.ng
Hiszpańska Villajoyosy. Ciepło, słodko, kolorowo
Chrystian Ślusarczyk
Austriackie gadanie, czyli obóz dla uchodźców. Powrót do przeszłości
Ewa Korzeniowska
Lifestyle/Zdrowie
Co dalej z 40 Plus? Polacy potrzebują tego programu
A.M.
Zrozumieć celiakię. Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego?
Andrzej Marciniak
Rozmowa ze „zdrajcą doskonałym” o przygodzie w niecodziennym reality show
Agnieszka Pacho
Pożegnanie Jacka Zielińskiego. Odszedł młodszy Skald
Maciej Malinowski
Anita Sokołowska. O stabilności i wpływie aktora na społeczeństwo
Na podst. tekstu Joanny Derdy
Angorka