Naukowe przełomy Angory. Słońce, mikrobiota i magiczne nasiona

Nasiona, które monitorują temperaturę? To wcale nie sci-fi, a realne odkrycie naukowe mogące pomóc naszej cywilizacji.

Fot. Wikimedia

Słońce na celowniku

Indyjscy naukowcy udoskonalili model przewidywania aktywności słonecznej. Powszechnie wiadomo, że intensywność plam słonecznych jest cykliczna. Mniej więcej co 11 lat ich liczba oraz natężenie gwałtownie wzrastają, powodując występowanie burz kosmicznych zakłócających pracę satelitów, sieci elektroenergetycznych i telekomunikacji. Analizy badaczy wykazały, że kluczem do prognozowania kulminacji groźnych zjawisk jest związek pomiędzy cyklem ich występowania a polem magnetycznym Słońca. Tym samym potwierdzili teorię, że modyfikacje plam są elementem, a nie objawem procesu dynama słonecznego. Odkrycie pozwoliło naukowcom stwierdzić, że szczyt obecnie trwającego 25. cyklu słonecznego przypadnie prawdopodobnie na początek 2024 roku.

Inteligentne soczewki

Nadmierna ekspozycja oczu na światło UV oraz wahania temperatury zachodzące na ich powierzchni przyczyniają się pośrednio do rozwoju wielu schorzeń, m.in. zaćmy, jaskry oraz zapalenia rogówki. Zespół naukowców z Uniwersytetu Khalifa w ZEA opracował innowacyjne szkła kontaktowe, które skutecznie ograniczą ich szkodliwy wpływ. Inżynierowie wykorzystali w tym celu proszki foto- i termochromowe, które w odpowiedzi na niekorzystne czynniki zmieniają swą strukturę. Dzięki temu soczewki błyskawicznie się przyciemniają i są w stanie zablokować nawet 45 proc. promieniowania UV oraz 20 proc. światła niebieskiego docierającego do oczu. Zastosowanie różnych rodzajów proszków pozwala na dostosowanie soczewek do indywidualnych potrzeb pacjenta, co umożliwia ich wykorzystanie zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu początkowych stadiów choroby.

Kontrolowane środowisko

Włosko-niemiecki zespół inżynierów stworzył ekologiczne, sztuczne „nasiona” umożliwiające monitorowanie temperatury gleby za pomocą dronów. Badacze wykorzystali w tym celu kompostowalny materiał na bazie kwasu polimlekowego (PLA) oraz nietoksyczne cząsteczki fluorescencyjnego lantanowca, które są wrażliwe na zmiany temperatury. Następnie za pomocą druku 3D stworzyli miękkie lotki, zwane Acer I-Seed, które po umieszczeniu na podłożu są dalej skutecznie roznoszone przez wiatr. Badania w terenie wykazały, że drony wyposażone w technologię FLiDAR skutecznie wykrywają „nasiona”, umożliwiając zdalny pomiar parametrów.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2023-12-06

MAŁGORZATA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy