5 najbardziej zagrożonych miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Naukowcy z firmy Climate X wykorzystali modele klimatyczne, by przewidzieć, jak powodzie, erozja wybrzeży, osunięcia ziemi, burze, cyklony i inne ekstremalne zjawiska związane ze zmianami klimatycznymi wpłyną na obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO w różnych częściach świata. 

Bali /Źródło: YouTube

Wskazano 50 miejsc najbardziej narażonych na zniszczenie. Żeby ocenić ryzyko, firma Climate X użyła platformy Spectra, zwykle wykorzystywanej do przewidywania, jak zmiany klimatu wpłyną na rynki nieruchomości, aktywa i infrastrukturę. Najbardziej zagrożone obiekty mogą zniknąć z powierzchni ziemi do 2050 roku. Wśród nich: opera w Sydney, Sansa – buddyjskie klasztory górskie w Korei, Park Narodowy Olympic w USA, lodowcowa strefa Alp Jung frau- Aletsch-Bietschhorn w Szwajcarii, Park Narodowy Komodo, francuskie opactwo cystersów w Fontenay, jaskinia Chauveta we Francji i świątynia Słońca w Konarku w Indiach. 

Miejsca, które trafiają na listę UNESCO, wybiera się na podstawie ich znaczenia kulturowego lub przyrodniczego. Muszą spełniać ściśle określone kryteria, mieć wyjątkową, uniwersalną wartość, cechować się integralnością i autentycznością, a dodatkowo muszą być odpowiednio chronione i zarządzane. Obecnie na liście znajdują się 1223 obiekty, które uważa się za tak ważne dla przyszłości Ziemi, że bezwzględnie należy je chronić. 

Współzałożyciel firmy Climate X, Lukky Ahmed, mówi, że zmiany klimatyczne mogą mieć znaczący negatywny wpływ na te niepowtarzalne miejsca. Podkreśla, że chociaż utrata skarbów natury i kultury – z których wiele przetrwało tysiąclecia – byłaby druzgocąca, to należy pamiętać, że rzeczywiste społeczne i gospodarcze koszty zmian klimatycznych już odczuwamy – tu i teraz. Przedsiębiorca chce, by ustalenia badaczy stanowiły dobitne ostrzeżenie dla rządów, działaczy na rzecz ochrony przyrody i dla całej globalnej społeczności oraz wezwanie, aby ochronę planety natychmiast zacząć traktować priorytetowo. 

Oto pięć najbardziej zagrożonych miejsc: 

1. Krajobraz kulturowy prowincji Bali, Indonezja 

System Subak na Bali to system zarządzania wodą o powierzchni 19,5 tys. ha – pięć tarasów ryżowych i związanych z nimi świątyń wodnych. Powstał jako manifestacja opierającej się na równowadze filozofii Tri Hita Karana – „Trzech przyczyn dobrobytu i szczęścia”, czyli harmonii z Bogiem, harmonii wśród ludzi oraz harmonii z naturą i środowiskiem. Dzięki swoim praktykom Balijczycy stali się najlepszymi plantatorami ryżu na archipelagu. Ryż, woda niezbędna do jego uprawy i system Subak od tysiąca lat kształtują krajobraz Bali. Miejsce to jest zagrożone ekstremalnymi upałami, powodziami oraz suszą. 

2. Park Narodowy Kakadu, Australia 

Park Narodowy Kakadu to największy park narodowy w Australii. Znajduje się w północnej części Terytorium Północnego i można tam zobaczyć malarstwo jaskiniowe, ryty naskalne i stanowiska archeologiczne dokumentujące życie mieszkańców tych terenów na przestrzeni ponad 50 tysięcy lat. Miejsce to jest zagrożone powodziami i pożarami. 

3. Quanzhou: światowe emporium chińskie dynastii Song i Yuan, Chiny 

W mieście, latami odgrywającym istotną rolę w handlu morskim, znajdują się liczne zabytki – m.in. XI-wieczny meczet Qingjing, grobowce islamskie, starożytne mosty i inne elementy sieci transportowej, pagody, budynki administracyjne i kamienne nabrzeża o funkcji handlowej i obronnej. Miastu zagraża susza. 

4. Zabytkowa odlewnia żelaza w Engelsbergu, Szwecja 

Huta żelaza w Engelsbergu to najlepiej zachowany przykład szwedzkiej odlewni z okresu od XVII do XIX wieku, kiedy to Szwecja słynęła z produkcji żelaza. Jest zagrożona powodziami. 

5. Rezerwat leśny Sinharaja, Sri Lanka 

Rezerwat leśny Sinharaja na Sri Lance to ostatni zachowany obszar pierwotnego lasu tropikalnego na wyspie. W rezerwacie żyje ponad 50 proc. endemicznych gatunków ssaków, owadów i gadów Sri Lanki. Miejsce to jest zagrożone powodziami i ekstremalnymi upałami. 

2024-09-03

AS na podst.: dailymail.co.uk, geographical.co.uk


Wiadomości
Zrzutka na PiS będzie kolejnym problemem partii
(WA)
Ponad głowami kobiet. Będzie referendum w sprawie aborcji
Jan Rojewski
Społeczeństwo
Żołnierze przeklęci. Drugie starcie [FELIETON MARTENKI]
Henryk Martenka
Być astronautą. Z jakimi problemami należy się liczyć?
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Umarła z przepracowania? Jej ciało znaleziono w firmie przy biurku
EW na podst.: CNN, 12news.com, mamamia.com.au, commondreams.org
Świat/Peryskop
Szokujący wynik wyborów w Niemczech. Wygrała skrajna prawica
KK na podst.: Der Spiegel, Deutsche Welle, Focus, Bild Zeitung, La Stampa, The Telegraph
Czerwony dywan zamiast kajdanek. Tak Mongolia przywitała Putina
KK na podst.: The Moscow Times, BBC, Reuters, Associated Press, New York Times
Wenezuela przyspiesza Boże Narodzenie. Sprytne odwrócenie uwagi
JP na podst.: El Nacional, CNN, The Guardian, El Universal, Últimas Noticias, El País
Zaskakujące słowa papieża Franciszka. „Nie potrzebuję teściowej”
ANS na podst.: repubblica.it, rainews.it, vaticannews.va, lastampa.it
Chcą uczynić Putina nieśmiertelnym? Żądają wyników najnowszych badań
EW na podst.: Meduza, Neue Zürcher Zeitung, Daily Mail
Lifestyle/Zdrowie
TradWives. Powrót modelu tradycyjnej żony
E.W. na podst.: Anna Anagnostopulu. Żona przy mężu. Forbes Women 4/2024
Polska kultura nad Sekwaną. „Korzenie są bardzo ważne”
Joanna Orzechowska
Witajcie w piekle. Louis-Ferdinand Céline
Leszek Turkiewicz
Richard Gere ma 75 lat… i małe dzieci do odchowania
ANS na podst.: corriere.it, vogue.it, repubblica.it, gazzetta.it, vanityfair.it, elle.com
Amerykański sen Igi Świątek…
Maciej Woldan
Angorka