R E K L A M A
R E K L A M A

Jaka Polska? Spór o Konstytucję RP

Trwa spór o Konstytucję RP, a co za tym idzie – o ustrój Polski. Rząd, mając na uwadze kłopoty z Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelną Radą Sądownictwa oraz Sądem Najwyższym, wydał uchwałę w sprawie przeciwdziałania negatywnym skutkom kryzysu konstytucyjnego w obszarze sądownictwa, w której zapowiada niepublikowanie orzeczeń wydawanych przez TK.

Fot. Wikimedia

Uchwała ma na celu usunięcie skutków kryzysu konstytucyjnego dotyczącego tych urzędów, które mają „fundamentalne znaczenie dla ochrony praw jednostki oraz w sprawowaniu kontroli nad działalnością innych organów państwa w ramach ustrojowej zasady równoważ enia się władz”.

Jak wiadomo, artykuł 190 ustęp 2 Konstytucji RP nakazuje niezwłoczne ogłoszenie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej „Monitor Polski” i na ten przepis powołuje się nowy Prezes Trybunału Bogdan Święczkowski. „Próba zmiany Konstytucji w drodze uchwały Rady Ministrów nie ma precedensu w historii Polski, nawiązuje natomiast wprost do praktyki czasów socjalizmu, czyli prawnych realiów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, dawno odrzuconej przez Polaków i doktrynę prawa” – napisał Święczkowski w swoim oświadczeniu.

Dodał, że uchwała nie wywołuje skutków prawnych, jak również nie jest usprawiedliwieniem dla deliktu konstytucyjnego w postaci nieopublikowania dwudziestu jeden wyroków Trybunału w 2024 roku przez Prezesa Rady Ministrów i Prezesa Rządowego Centrum Legislacji ani dla zadeklarowanej w uchwale odmowy publikowania wyroków Trybunału w przyszłości.

Nowy prezes TK zapomniał o praprzyczynie tego stanu rzeczy. To premier Beata Szydło w 2015 zapoczątkowała praktykę niepublikowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. I to Prawo i Sprawiedliwość podważyło zasady trójpodziału władzy w Polsce.

Tu warto przytoczyć dość znane pytanie o Polskę, które wypowiedział w Sejmie w nocy 4 czerwca 1992 roku ówczesny premier Jan Olszewski tuż przed odwołaniem jego rządu: „W grze jest pewien obraz Polski. Jaka ona ma być? Może inaczej – czyja ona ma być? Jest Polska, a raczej przez 45 lat była – bo to jednak była Polska – własnością pewnej grupy, własnością może z dzierżawy raczej przez kogoś nadaną (…). Dzisiaj widzę, że nie wszystko się skończyło, że jednak wiele jeszcze trwa i to, czyja będzie Polska, musi się dopiero rozstrzygnąć”. (Źródło: stenogram 17. posiedzenia Sejmu z 4 czerwca 1992 r.).

Przez 32 lata od wypowiedzenia tych słów wciąż trwa walka o wizję Polski, a rządzący po wygranych wyborach najczęściej traktują nasze wspólne dobro jak swoją zdobycz. I to jest przeszkoda, by wreszcie można było myśleć nie o tym, czyja, tylko jaka powinna być Polska. Piękna, sprawiedliwa i mądra mądrością swoich obywateli. Na to ostatnie, niestety, musimy jeszcze poczekać. Czy się doczekamy? 

2024-12-30

Wojciech Nomejko


Wiadomości
Kurier wiozący śmierć [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Wybory, myśliwi, aborcja. To działo się w Sejmie
4bs
Niepewna przyszłość Sejmu. Czy prezydent go rozwiąże?
Krzysztof Różycki
Kompromitacja na własne życzenie. List żelazny dla premiera Izraela
Henryk Martenka
Telewizja Republika przesadziła. Żeruje na zohydzeniu
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Nieprawdziwe opowieści o wyjeździe do Anglii. Rodzina zabiła lokatora siekierą cz. I
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Morderstwo w 60. rocznicę ślubu
Michał Fajbusiewicz
Bezimienne dziecko umarło w oknie życia z wyziębienia
ANS na podst.: repubblica.it, rainews.it, lastampa.it, ilpost.it, barilive.it, vanityfair.it, ansa.it, culleperlavita.it
IKONOWICZ: Pomagamy, nie oceniamy
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nadchodzi nowa pandemia? Sytuacja w chińskich szpitalach przeraża
KK na podst.: Reuters, BBC, Global Times, The Guardian, Aboluowang News, Hindustan Times, The Independent
Lifestyle/Zdrowie
150 lat Opery Garnier. Nie brakuje tu wyjątkowych wydarzeń
MS, FRANÇOIS DELÉTRAZ © Figaro Syndication 2025
Jaś Fasola ma 70 lat. Jego miny i grymasy zna cały świat
ANS na podst.: movieplayer.it, moviemag.it, forbes.com, en.tempo.co, vanityfair.it, donnaglamour.it, oggi.it, cineuropa.org
Marian Mikuła. Pierwszy płatnerz Rzeczpospolitej
Krzysztof Tomaszewski
Ukochany zwierzak w grobie z właścicielem. Niektórzy chcą odejść razem
ANS na podst.: ansa.it, vanityfair.it, iodonna.it, repubblica.it, ilpost.it, ilsole24ore.com, milanotoday.it
Tomek Lipiński to ikona polskiego rocka. „Zawsze chciałem być muzykiem”
Tomasz Gawiński
Angorka