Triumf „matrioszki Putina”. Przyszłość Rumunii jest niepewna

W Rumunii doszło do politycznego trzęsienia ziemi. Pierwszą rundę wyborów prezydenckich, która odbyła się 24 listopada, niespodziewanie wygrał 62-letni Călin Georgescu, uważany za skrajnego nacjonalistę, krytyka NATO i przyjaciela Moskali. Przeciwnicy nazywają go matrioszką Putina. Kursy akcji na giełdzie w Bukareszcie się załamały. Przyszłość 19-milionowego kraju w pakcie północnoatlantyckim i Unii Europejskiej stanęła pod znakiem zapytania. 

Źródło: YouTube

Politolog Andrei Crăciun powiedział zrezygnowany: „Europejska Rumunia jest z premedytacją mordowana”. Renomowany publicysta Cristian Tudor Popescu uderzył na trwogę: „24 listopada rozpoczęła się inwazja Rosji na Rumunię”. Komentatorzy piszą o kompromitacji ośrodków demoskopijnych. Według wszelkich sondaży wybory prezydenckie miał wygrać obecny premier Ion-Marcel Ciolacu, lider Partii Socjaldemokratycznej. Niespodziewanie zajął dopiero trzecie miejsce i nie wszedł do drugiej rundy, która zostanie przeprowadzona 8 grudnia. Wyprzedziła go garścią głosów dziennikarka Elena-Valerica Lasconi, mało znana przywódczyni centroprawicowego, proeuropejskiego ugrupowania Związek Zbawienia Rumunii. W październiku instytut sondażowy Inscop dawał Georgescu mniej niż 0,4 proc. poparcia, w listopadzie 5,4 proc. i szóste miejsce w pierwszej rundzie, a zdobył jednak niemal 23 proc. głosów i pierwsze miejsce. Zdumiewa to tym bardziej, że Călin Georgescu nie prowadził tradycyjnej kampanii wyborczej, nie urządzał wieców. Działał przede wszystkim na internetowej platformie TikTok. Liczba obserwujących go wzrosła tam z 30 tys. do 330 tys. w czasie zaledwie dwóch tygodni. 

Zbyt skrajne poglądy

Georgescu był aktywistą nacjonalistycznej partii Sojusz na rzecz Związku Rumunów (AUR), która nawet proponowała go na stanowisko premiera. W 2021 roku musiał jednak odejść z AUR, która uznała jego poglądy za zbyt skrajne. Uważał on marszałka Iona  Antonescu, przywódcę kraju podczas drugiej wojny światowej i sojusznika Hitlera, oraz Corneliu Zelea Codreanu, szefa antysemickiej Żelaznej Gwardii, za bohaterów. Nazwał antyrakietową tarczę NATO w mieście Deveselu dyplomatyczną hańbą swego kraju i wychwalał zbrodniarza wojennego z Kremla: „Władimir Putin jest typem przywódcy, jednym z nielicznych liderów, którzy kochają swój kraj, Rumunia zaś jest kolonią, dostawcą surowców i siły roboczej, wasalem Brukseli i Waszyngtonu”. 

Wybory 1 grudnia

Wyborczy triumf demagoga wywołał przerażenie liberalnych elit w Bukareszcie. Dziennikarka Ioana Ene Doigiou uważa, że przyczynił się do niego „straszliwy analfabetyzm znacznej części populacji kraju”. Wypada jednak zwrócić uwagę, że strefa zagrożenia ubóstwem jest w Rumunii największa w Unii Europejskiej. Georgescu umiejętnie uczynił się rzecznikiem tych, którym w wolnorynkowej rzeczywistości się nie powiodło. Deklarował: „Oddałem głos dla skrzywdzonych, upokorzonych, tych, którzy czują, że nie mają znaczenia na tym świecie”. 

Zdaniem komentatorów sukces „matrioszki Putina” może zwiększyć poparcie dla partii nacjonalistycznych w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już 1 grudnia. Nie wiadomo, kto zwycięży w drugiej rundzie prezydenckiej elekcji. Niektórzy komentatorzy obawiają się, że masy konserwatywnych i zmagających się z niedostatkiem rolników nie udzielą poparcia Elenie Lasconi, bo ma opinię polityczki liberalnej. Na czele państwa NATO, przez które odbywają się dostawy sprzętu wojennego na Ukrainę, może więc stanąć nacjonalistyczny moskalofil. 

2024-12-02

KK na podst.: Bucharest Daily News, Curierul Național, Reuters, BBC, Der Spiegel


Wiadomości
Układ sędziowski? [REPORTAŻ ANGORY]
Tomasz Patora
Polskie ślady dopingowe. Rozmowa z MICHAŁEM RYNKOWSKIM
Tomasz Zimoch
Stanowski chce zaprosić do studia Janusza Walusia. Nie powinno się go promować.
Marek Palczewski
PSL – rodzinna miłość, czyli nepotyzm
Antoni Szpak
Autobiografia Angeli Merkel. Cesarzowa Europy nie żałuje niczego
KK na podst.: BBC, Der Spiegel, Focus, Corierre della Sera, ZDF.de, Süddeutsche Zeitung
Społeczeństwo
Horror w centrum miasta. Dom opanowany przez robactwo
Bohdan Melka na podst. TVP Info, „Krwiożercza plaga. Robactwo opanowało wrocławskie osiedle”
Potrzebni i niemile widziani. Imigranci potrzebni do pracy
E.W. na podst. Marta Mazuś. „Potrzebujący, potrzebni”, „Polityka” nr 49/2024
Olini, czyli aromatyczny olej prosto z Polski
E.W. na podst. pb.pl, portalspozywczy.pl
Łódzki szpital zorganizował pokój dla rodziców wcześniaków
ADO
IKONOWICZ: W obronie szypra i inwalidki
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nazwy ulic świata. Historia i kultura ukryte w kilku literach
Agnieszka Nowak-Samengo
Ostatni bastion prohibicji na Spitsbergenie
Zbigniew Kuczyński (Oslo)
Hymny narodów świata: Acre
Henryk Martenka
Magia świąt w Paryżu. Najbardziej spektakularne iluminacje świata
Magda Sawczuk
Gruzja. Protesty na ulicach, starcia z policją
(KK) na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Georgia Today, Associated Press
Lifestyle/Zdrowie
Denzel Washington: „Wyrządziłem sobie wiele szkód”
(ANS) Na podst.: vanityfair.it, esquire.com, gqitalia.it, movieplayer.it, leggo.it, cinematographe.it, ilfattoquotidiano.it
Murray trenerem Djokovicia. Gwiazdorski duet łączy siły na korcie
Maciej Woldan
Społeczeństwo jest coraz starsze, więc chorób coraz więcej
A.M.
Najlepsi w 2024? Beyonce rozgramia konkurencję
Grzegorz Walenda
Praca pełna stresu i brak work-life balance. Takie są polskie realia
A.M.
Angorka