Dla sportowców udział w tym wydarzeniu to prawdziwy zaszczyt, a złoty medal jest przez nich traktowany jako najcenniejszy. Olimpiada ma oczywiście swoje symbole, do których zaliczane są flaga, hymn oraz motto. „(…) Flagę igrzysk olimpijskich zaprojektował Francuz baron Pierre de Coubertin. Był orędownikiem pomysłu odnowienia starożytnej rywalizacji sportowej z udziałem zawodników z całego świata.
Będąc prezesem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), w 1912 roku zaprojektował symbol olimpijski, a rok później flagę. Zlecenie jej wykonania zostało powierzone paryskiemu zakładowi krawieckiemu Bon Marche. Świat sportu zobaczył ją w 1914 roku. Publicznie została wyeksponowana przez barona w amfi teatrze Uniwersytetu w Paryżu, gdzie miała miejsce uroczystość z okazji 20-lecia podjęcia decyzji o wznowieniu igrzysk olimpijskich (…). Flaga ma kształt prostokąta. Jej długość wynosi trzy, a szerokość dwa metry. Wykonana jest z białego materiału, bez obramowania. W jej centrum umieszczono symbol olimpijski. Jest nim dobrze znany emblemat pięciu kół w kolorach: niebieskim, czarnym, czerwonym (w górnym rzędzie) oraz żółtym i zielonym (w dolnym rzędzie). Koła są ze sobą splecione (…).
W projekcie barona de Coubertina kolory kół oznaczały wszystkie rejony świata, w których działał ruch olimpijski. Jednocześnie sześć barw nawiązywało do flag krajów, których sportowcy brali udział w igrzyskach. Zdaniem pomysłodawcy niebieski i żółty odwoływał się do Szwecji, biały i niebieski do Grecji, żółty i czerwony do Hiszpanii. Kolory nawiązują również do pozostałych krajów biorących udział w igrzyskach: Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Belgii, Włoch, Węgier, Australii, Brazylii, Japonii i Chin. W założeniu projektanta flaga olimpijska stała się – jak sam mówił – godłem międzynarodowym. Współcześnie symbolizuje ludzką różnorodność i jedność zarazem. Kolory przypisano już nie krajom, lecz kontynentom. Barwa niebieska przyporządkowana jest Europie, czarna Afryce, żółta Azji, czerwona Ameryce, a zielona Australii.
Ostatni egzemplarz flagi został wykonany w 2016 roku i od tej pory przekazywany jest kolejnym organizatorom”.