Prezydent oczekuje wyjaśnień w sprawie granicy

Do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej odniósł się w specjalnym oświadczeniu w miniony piątek prezydent Andrzej Duda. Oto fragmenty jego wystąpienia.

Fot. Wikimedia

 (…) Opinia publiczna została wstrząśnięta dwoma informacjami. Pierwszą – niesłychanie bolesną – o śmierci naszego żołnierza, który został bandycko zraniony na granicy polsko-białoruskiej przez napastników z drugiej strony granicy. Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń, w wyniku ran, które zostały mu zadane, żołnierz zmarł (…). Drugie wydarzenie odbija się także i echami politycznymi – ale i pewnie w przyszłości również dalej i prawnymi – do tej chwili cały czas. A mianowicie chodzi o sytuację, która miała miejsce na polskiej granicy i dotyczy działań realizowanych przez polskich żołnierzy oraz tego, w jaki sposób ci żołnierze zostali potraktowani przez Żandarmerię Wojskową. Że nie tylko, że zostali zatrzymani, ale przede wszystkim, że zostali potraktowani jak pospolici bandyci, natychmiastowo skuci kajdankami (…).

Dlatego zdecydowałem się na zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na poniedziałek, aby przedyskutować te kwestie z przedstawicielami wszystkich stron sceny politycznej, albowiem po raz drugi – co chcę podkreślić: po raz drugi; bo poprzednio nie został przyjęty i uległ dyskontynuacji w związku z przerwaniem kadencji – jest złożony prezydencki projekt rozwiązujący te właśnie kwestie. To jest ustawa o działaniach władz państwowych w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa (…). Liczę na to, że zostanie to jak najszybciej uchwalone.

Pan Premier Tusk ogłosił dzisiaj, że odwoła zastępcę Prokuratora Generalnego, Pana Janeczka. Do Kancelarii Prezydenta zostało skierowane stosowne pismo Pana Premiera w tej sprawie wraz z wnioskiem Pana Ministra Bodnara. Ale nie wiedziałem – niestety – że dwa miesiące temu doszło do zdarzeń, które spowodowały nie tylko tak gwałtowne działanie Żandarmerii Wojskowej wobec polskich żołnierzy (…). Nikt o tym Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, ani mnie osobiście, nie poinformował.

Mam zasadnicze pytanie, zadałem je już wczoraj: dlaczego? Dlaczego o tak ważnej sprawie dotyczącej polskiego żołnierza, dotyczącej działań polskich żołnierzy w sferze bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, dotyczącej polskiego munduru – zwierzchnik sił zbrojnych nie został poinformowany? (…).

Okazuje się jednocześnie – proszę Państwa – że Pan Prokurator Janeczek, zastępca Prokuratora Generalnego, dokładnie 12 kwietnia 2024 roku został pozbawiony swoich kompetencji wobec prokuratury wojskowej. Kto to zrobił? Nominat Pana Premiera Donalda Tuska – Pan Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk, powołany zresztą niezgodnie z obowiązującymi przepisami, ze złamaniem przepisów ustawy (…).

Wobec powyższego – proszę Państwa – ja oczekuję wyjaśnień w tej kwestii. Bo odwołanie Pana Janeczka wymaga zgody Prezydenta Rzeczypospolitej. Jeżeli ma być wydana przez Prezydenta zgoda, to musi być to decyzja, która jest uzasadniona. Dzisiaj – w moim przekonaniu – uzasadnienia dla decyzji o odwołaniu tego konkretnego funkcjonariusza polskiego państwa, tego prokuratora w tej sprawie kompletnie brak. Chcę to z całą mocą podkreślić.

Ja jeszcze raz pytam Pana Premiera: jak to się stało, że Prezydent Rzeczypospolitej, zwierzchnik sił zbrojnych, przez ponad dwa miesiące nie został poinformowany o takim zdarzeniu? Jak to się stało, że o takim zdarzeniu dowiaduję się de facto z mediów?_ 

2024-06-12

Angora


Wiadomości
Czystki ministra Macierewicza. „Armia w ruinie” cz. I
Edyta Żemła
Prof. Bralczyk: pies nie umiera, ale zdycha. Komentarze internautów
(WA)
Czekam na aresztowanie Kaczyńskiego. Rozmowa ze STEFANEM NIESIOŁOWSKIM
Krzysztof Różycki
Dlaczego Romanowski jest na wolności? Rozmowa z dr. MICHAŁEM SKWARZYŃSKIM, adwokatem
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Zrobiła sobie zwykłe zdjęcie. Sztuczna inteligencja ją rozebrała
ChS na podst. BalkanInsight
W wieku 15 lat zbudował kosmiczny łazik. Teraz idzie po więcej
E.W. na podst. slaskie.eska.pl, talentopen.pl
Szwecja zabrała Polakom dzieci. Nie wiadomo, czy rodzina je odzyska
Bohdan Melka na podst. „Dzieci odebrane rodzicom i wywiezione z Polski do Szwecji”, Kanał Zero
100 lat temu na igrzyskach olimpijskich nastąpił debiut Polaków
KGB na podst.: Radio RMF FM
Niemcy o Polakach. Co internauci myślą o naszym narodzie? Część IV
E.W. na podst. forum.worldofplayers.de, de.quora.com
Świat/Peryskop
Jill Biden. Czemu pierwsza dama nie cierpi Kamali Harris?
KK na podst.: Washington Times, NYP, Vogue, The Daily Mail, The Times, The Daily Caller
Olimpijskie rendez-vous. Francja znów organizuje igrzyska
Leszek Turkiewicz
Kaja Kallas. Estońska liberałka i głowa dyplomacji unijnej
Krzysztof Mroziewicz
Kto zbuduje najdłuższy wiszący most dla pieszych? W Europie trwa wyścig
ChS na podst.: www.dailynewshungary.com, www.dolnimorava.cz
Hymny narodów świata: Górna Austria
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
„Polacy, nic się nie stało”. Najważniejsze, abyście wyglądali z klasą
Plotkara
AI odmładza Billy’ego Joela. Artysta znów komponuje nowe utwory
Grzegorz Walenda
Florenckie Muzeum Mody. Historia krawiectwa od XVIII wieku
ANS na podst.: artribune.com, ansa.it, rainews.it, uffizi.it, panorama.it, corriere.it
Klątwa Beverly Hills 90210. Kolejna gwiazda przedwcześnie zmarła
ANS na podst.: repubblica.it, ilsole24ore.com, ilmessaggero.it, corrieredellosport.it, lastampa.it, gazzetta.it
Hiszpanie po raz czwarty mistrzami. Jakie pieniądze idą za zwycięstwem?
Maciej Woldan
Angorka