R E K L A M A
R E K L A M A

200 tysięcy „ładunków 200”. Ilu Rosjan poległo na Ukrainie?

Straty osobowe armii najeźdźcy wyniosły dokładnie 200 590 żołnierzy – poinformował 18 maja Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Została więc przekroczona kolejna psychologiczna granica tej wojny. W raporcie z poprzedniego dnia podawano 199 980 „wyeliminowanych” wrogów. 

Fot. Wikimedia

To więcej niż Rosja lub ZSRR traciły w każdym konflikcie zbrojnym, prowadzonym w XX i XXI wieku, z wyjątkiem dwóch wojen światowych – zauważa ukraiński portal NV, który przygotował statystykę unaoczniającą prawdziwy wymiar tej liczby. Dziennikarze NV przypominają, że w wojnie radziecko-fińskiej zginęło nawet 167 tys. krasnoarmiejców, w ciągu dziesięciu lat interwencji w Afganistanie do ZSRR odesłano co najmniej 15 tys. „ładunków 200”, jak oznaczano cynkowe trumny z ciałami. W trakcie dwóch wojen czeczeńskich Rosja straciła ponad 20 tys. wojskowych. A jeśli chodzi o samą agresję na Ukrainę, to drugie 100 tys. Rosjan zginęło podczas niej dwa razy szybciej niż pierwsze. O wyeliminowaniu 100 tys. wrogów Siły Zbrojne Ukrainy zameldowały po dziesięciu miesiącach wojny. O 200 tys. – już po kolejnych pięciu, i to niepełnych. Obecne rosyjskie straty są już większe niż liczebność wojsk inwazyjnych zgromadzonych przed samym początkiem wojny. Co więcej, 200 tys. ludzi to ponad 80 proc. liczby poborowych, których w Rosji powołano do służby zasadniczej w całym ubiegłym roku.

– Takie straty powstrzymałyby każdy kraj od dalszych działań. 15 tysięcy w Afganistanie rzuciło na kolana Związek Radziecki – przypominał kilka dni wcześniej głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Walerij Załużny. – Teraz ta liczba jest wiele razy wyższa i wciąż rośnie. Wniosek jest tylko jeden: najtańsze, co jest w tym kraju, to ludzkie życie. A u nas na odwrót – to ono jest najdroższe. 

Wysoki „próg bólu”

Również rosyjski dziennikarz opozycyjny Igor Jakowienko zauważa, że ani władza na Kremlu, ani nawet jego rodacy nie zwracają uwagi na takie coś, jak liczba poległych. Tamtejsze społeczeństwo ma bowiem bardzo wysoki „próg bólu”. – Ma bardzo spokojny stosunek do śmierci. Osobiście nikt nie chce umierać, ale empatia jest w całkowitym zaniku – przekonuje. – Dlatego liczba zabitych nie stanie się czynnikiem, który wstrząśnie rosyjskim społeczeństwem. A gdyby nawet, to władze i tak nie zmienią polityki, gdyż jak twierdzi Jakowienko, „w państwach totalitarnych nastroje społeczne nie mają żadnego znaczenia”.

Zwłaszcza, że w czasie wojny podobne informacje można ukrywać, jak też nimi manipulować. Tak naprawdę można przecież tylko zgadywać, na ile zgodne z prawdą są doniesienia sztabów obydwu stron na temat strat w obozie wroga. Inna sprawa, że liczby podane teraz przez Ukraińców nie wydają się zbyt odległe od rzeczywistości. Już pod koniec marca podobne wymieniał szef brytyjskiego resortu obrony Ben Wallace. Mówiąc wówczas o żołnierzach „bezpowrotnie” straconych przez rosyjską armię, miał co prawda na myśli zabitych i niezdolnych do walki. – Ostatnie oceny amerykańskie, które widziałem, szacują teraz liczbę ofiar na ponad 220 tys. zabitych lub rannych – powiedział.

Sami Rosjanie, podobnie zresztą jak Ukraińcy, oficjalnie nie podają danych na ten temat od dawna. Ostatnio zrobili to pod koniec września ubiegłego roku i wtedy przedstawiciele armii przekonywali, że straty w ludziach wynosiły dokładnie 5937 żołnierzy. Jednak, jak w kwietniu ujawnił „New York Times”, który podobnie jak Wallace powołał się na informacje z amerykańskich źródeł wywiadowczych, dane resortu obrony są uważane za niekompletne i niewiarygodne nawet w samej Moskwie. Na przykład przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa, która miała zarzucać wojskowym nieuwzględnianie strat wśród funkcjonariuszy Rosgwardii, najemników z Grupy Wagnera oraz w podległych Ramzanowi Kadyrowowi formacjach czeczeńskich. Sama FSB szacowała łączną liczbę już na około 110 tys., ale włączając w to i zabitych, i rannych.

„New York Times” podał wtedy podobne szacunki amerykańskich służb wywiadowczych, dotyczące strat wojennych armii ukraińskiej. Miałyby one wynosić od 124,5 tys. do 131 tys. żołnierzy, w tym około 17,5 tys. poległych na polu walki.

2023-05-22

CEZ na podst.: nv.ua, 24tv.ua, tsn.ua, meduza.io


Wiadomości
Kurier wiozący śmierć [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Wybory, myśliwi, aborcja. To działo się w Sejmie
4bs
Niepewna przyszłość Sejmu. Czy prezydent go rozwiąże?
Krzysztof Różycki
Kompromitacja na własne życzenie. List żelazny dla premiera Izraela
Henryk Martenka
Telewizja Republika przesadziła. Żeruje na zohydzeniu
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Nieprawdziwe opowieści o wyjeździe do Anglii. Rodzina zabiła lokatora siekierą cz. I
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Morderstwo w 60. rocznicę ślubu
Michał Fajbusiewicz
Bezimienne dziecko umarło w oknie życia z wyziębienia
ANS na podst.: repubblica.it, rainews.it, lastampa.it, ilpost.it, barilive.it, vanityfair.it, ansa.it, culleperlavita.it
IKONOWICZ: Pomagamy, nie oceniamy
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nadchodzi nowa pandemia? Sytuacja w chińskich szpitalach przeraża
KK na podst.: Reuters, BBC, Global Times, The Guardian, Aboluowang News, Hindustan Times, The Independent
Lifestyle/Zdrowie
150 lat Opery Garnier. Nie brakuje tu wyjątkowych wydarzeń
MS, FRANÇOIS DELÉTRAZ © Figaro Syndication 2025
Jaś Fasola ma 70 lat. Jego miny i grymasy zna cały świat
ANS na podst.: movieplayer.it, moviemag.it, forbes.com, en.tempo.co, vanityfair.it, donnaglamour.it, oggi.it, cineuropa.org
Marian Mikuła. Pierwszy płatnerz Rzeczpospolitej
Krzysztof Tomaszewski
Ukochany zwierzak w grobie z właścicielem. Niektórzy chcą odejść razem
ANS na podst.: ansa.it, vanityfair.it, iodonna.it, repubblica.it, ilpost.it, ilsole24ore.com, milanotoday.it
Tomek Lipiński to ikona polskiego rocka. „Zawsze chciałem być muzykiem”
Tomasz Gawiński
Angorka