Białoruski rząd na uchodźctwie. Czy Praga ich przygarnie?

Utworzony przez liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską tymczasowy organ wykonawczy opozycji ogłosił się białoruskim rządem na uchodźstwie. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele – specjaliści ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony, a nawet kultury. 

Fot. Tomas Tkacik /Forum

Celem organu jest przejęcie władzy po upadku reżimu Łukaszenki, rehabilitacja osób skazanych i wolne wybory. Gdzie będzie siedziba emigracyjnego rządu? Według Miloša Vystrčila, przewodniczącego czeskiego Senatu, siedzibą i miejscem stałego urzędowania białoruskiego rządu na emigracji powinna stać się Praga.

Czeski polityk poinformował o tym w czasie spotkania z Cichanouską. Doszło do niego w miejscu ważnym dla czeskiej i białoruskiej historii najnowszej – na praskim cmentarzu Olšanskim. Przewodniczący Senatu i liderka białoruskiej opozycji uczcili pamięć dwóch białoruskich prezydentów na emigracji, Piotra Kreczuskiego i Wasiła Zacharki, urzędujących w Pradze w pierwszej połowie XX w. Białoruscy politycy musieli uciekać przed zajmującymi ich kraj bolszewikami. Innym akcentem zacieśniającym czesko-białoruskie więzi było odsłonięcie przez Cichanouską tablicy pamiątkowej poświęconej drukarzowi Františkowi Skorinowi, który w XVI w. mieszkał w Pradze i wydrukował pierwszą książkę w języku starobiałoruskim.

Historia się powtarza

Wielu czeskich polityków jest zdania, że skoro Czesi w latach 1923 – 1946 przyjęli szukających schronienia białoruskich polityków, a współpraca na linii Praga – emigracyjne władze Białorusi układała się wzorowo, to dlaczego nie powtórzyć tego także dziś. – O tych czasach nie pamięta ani Europa, ani wielu Czechów. Jestem przekonany, że dzisiaj, gdy społeczeństwo białoruskie musi stawiać czoła krwawemu reżimowi Łukaszenki, Praga powinna zapewnić białoruskiemu rządowi na uchodźstwie przestrzeń do działania na rzecz wolnej Białorusi.

Warto pamiętać, że Swiatłana Cichanouska wraz z czeskim ministrem spraw zagranicznych Janem Lipavskim otworzyli Biuro Sił Demokratycznych Białorusi w Pradze. W powstaniu biura dwa lata temu pomagał także były czeski prezydent Miloš Zeman. Lipavský określił powstanie praskiego biura jako „pomost między czeskim, europejskim i białoruskim społeczeństwem obywatelskim; pomost łączący działania niepodległościowe Białorusinów”. Istnienie praskiego biura może znacząco ułatwić sformowanie białoruskiego rządu na emigracji w Pradze. Czesi do spotkań z liderką białoruskiej opozycji przywiązują dużą wagę. W związku z wizytą Cichanouskiej w najstarszym praskim kinie „Lucerna”, w ramach festiwalu One World, zaprezentowany został film dokumentalny o Cichanouskiej i jej drodze do politycznego liderowania w szeregach białoruskiej opozycji.

Polska również chce pomóc

Polska, największy prodemokratyczny sąsiad dzisiejszej Białorusi, także chce odgrywać znaczącą rolę w kształtowaniu i wspieraniu białoruskiej opozycji. W tym celu w kwietniu 2023 r. białoruski rząd emigracyjny uzyskał osobowość prawną w Polsce. Rejestracja gabinetu jako osoby prawnej była niezbędna dla jego działalności, a także dla przedstawicieli i ekspertów.

Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku sąd w Mińsku skazał zaocznie Cichanouską na 15 lat pozbawienia wolności. Białorusinka mieszka obecnie na Litwie. Dlaczego zatem siedzibą rządu emigracyjnego nie miałoby być Wilno? W Europie Środkowej słychać głosy, że Litwa stosować będzie coraz dotkliwsze sankcje wobec Białorusinów. Trudno spodziewać się, by dotknęły one Cichanouską i jej ludzi, ale atmosfera totalnego zwalczania Białorusi i Białorusinów przez Litwę udziela się chyba także Swiatłanie i jej otoczeniu.

W sierpniu 2022 roku Cichanouska ogłosiła zamiar powołania rządu tymczasowego Białorusi pod swoim przywództwem. Obserwując zaangażowanie Czechów, wiele wskazuje na to, że już wkrótce jego siedziba znajdzie się nad Wełtawą. 

2024-04-09

ChS na podst.: www.idnes.cz, www.aktualne.cz


Wiadomości
O języku serca, snu i miłości. Decyzja Dudy o języku śląskim ma prawo boleć
Henryk Martenka
„Walet” tropi „Red is Bad”. Marka odzieżowa sponsorowana za nasze pieniądze
AB
Wielka improwizacja. Rozmowa z prof. RAFAŁEM CHWEDORUKIEM
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Cwaniaków ci u nas dostatek. Mężczyzna oszukiwał kobiety na pieniądze
Bohdan Melka na podst. Kanał Zero, Uwodził i wyłudzał pieniądze, 31.05
O krok od wystrzału. Co się stało z polską klasą średnią?
E.W. na podst. Dawid Karpiuk. Uwaga, toniemy. Newsweek nr 23/2024
Świat/Peryskop
Kraje bałtyckie i Finlandia w gotowości. Nie chcą dać się zaskoczyć Rosji
KA na podst.: lrt.lt, news.err.ee, vz.lt, ft.com, theconversation.com, nv.ua
Wojna na Ukrainie a dzieci. Wiele z nich zginęło lub zostało rannych
AS na podst.: bbc.com, abcnews.go.com
Afrykański apetyt Rosji. Co planuje Putin na tych terenach?
(ChS) Na podst. www.sme.sk
Paryskie gołębie, miejcie się na baczności!
Piotr Czarzasty, Paryż, korty Rolanda Garrosa
Gjlilan. All inclusive dla więźnia
(ChS) na podst.: www.dnevnik.bg, www.koha.net, www.apnews.com
Lifestyle/Zdrowie
Ta terapia może pomóc wielu dzieciom w odzyskaniu słuchu
TŁ, ELEANOR HAYWARD © Times Newspaper Limited, London 2024
Szczepionka przeciw czerniakowi. To przełom w zmaganiach z rakiem
KK na podst.: BBC, Reuters, The Guardian, Der Spiegel, CNBC, The Daily Mail
Kontrowersyjne słowa Pawła Golca o koniach. Komentarze internautów
(bin) na podst. www.pudelek.pl, www.salon24.pl www.gazeta.pl
Angorka