R E K L A M A
R E K L A M A

Morsowanie jednak nie jest takie zdrowe? Nowe doniesienia naukowców

Z roku na rok przybywa w Polsce miłośników morsowania, zapewniających, że służy to doskonale ich zdrowiu. Czy jednak badania naukowe potwierdzają ewentualne korzyści mające płynąć z kąpieli w lodowatej wodzie? Z tym jest pewien problem. 

Źródło: YouTube

Do mody na morsowanie w dużym stopniu przyczynił się Holender Wim Hof, nazywany człowiekiem lodu. W wieku 9 lat, budując igloo, zasnął on w śniegu i trafił do szpitala w stanie hipotermii. Kilka lat później zanurzył się w bardzo zimnej wodzie, co dało mu impuls do pracy nad własnym ciałem i umysłem, a z czasem pomogło stworzyć specjalną technikę oddychania w takich warunkach. Później zadziwiał on swych zwolenników m.in. przebiegnięciem jedynie w szortach maratonu za kołem podbiegunowym oraz blisko dwugodzinną kąpielą w lodzie. 

Najnowsze badania

Naukowcy porównali Wima Hofa z jego bliźniakiem, który stroni od ekstremalnych wyczynów i prowadzi siedzący tryb życia. Uzyskane wyniki specjalnych testów okazały się podobne. Jednak w przypadku Wima zauważono, że po ćwiczeniach oddechowych, medytacji i 80-minutowej kąpieli lodowej nastąpiło znaczne zmniejszenie się poziomu białek związanych z odpowiedzią immunologiczną. Mimo to krytyków Hofa nie brakuje, zwłaszcza że twierdzi on, iż jego autorska technika pomaga w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów, stwardnienia rozsianego czy w chorobie Parkinsona, co nie zostało udowodnione. 

Kilka dni temu w czasopiśmie „PLOS One” zamieszczono przegląd badań naukowych dotyczących terapii zimną wodą metodą Wima Hofa. Zarówno zwolenników Holendra, jak i jego przeciwników trzeba jednak zmartwić. Naukowcy wskazali bowiem, że jakość badań jest niewystarczająca, uzyskane wyniki są niejednoznaczne i należy je rozważnie interpretować. – Nauka jest wciąż zbyt słaba, by potwierdzić tezy głoszone przez Hofa – przyznał dla CNN Mike Tipton, profesor fizjologii człowieka na Uniwersytecie w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. 

We wspomnianym przeglądzie zbadano osiem randomizowanych badań klinicznych, ale stwierdzono, że mała wielkość próby, wynosząca od 13 do 40 uczestników (głównie płci męskiej) w każdym badaniu utrudnia możliwość uogólnienia wyników w wymiarze populacyjnym. Ponadto we wspomnianych badaniach nie porównywano korzyści, jakie daje morsowanie z innymi aktywnościami fizycznymi, takimi jak choćby pływanie w basenie, joga czy spacery. 

Uważaj na morsowanie

Mike Tipton podkreślił, że zanurzanie ciała w zimnej wodzie nie jest zalecane w przypadku wielu schorzeń. Należą do nich: astma, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, niestabilna cukrzyca, zaburzenia napadowe (np. epilepsja) czy nagły lub niewyjaśniony przypadek śmierci sercowej w rodzinie. Specjaliści przypominają, że zimna woda odprowadza ciepło z organizmu nawet cztery razy szybciej niż zimne powietrze. Dlatego ciało w zetknięciu z zimną wodą doznaje rodzaju szoku, co może spowodować dramatyczne zmiany oddychania, tętna oraz ciśnienia krwi. 

Dlatego wszystkim tym, których fascynują dokonania Wima Hofa i chcą morsować lub nawet ustanawiać jakieś rekordy kąpieli w lodzie bądź zimnej wodzie, wypada przypomnieć, że nawet poddając się takiej terapii w domu, powinniśmy robić to rozważnie i po konsultacji z lekarzem. 

2024-03-26

Andrzej Marciniak


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka