R E K L A M A
R E K L A M A

Odnaleziono obraz Bruegla skradziony z Gdańska

Policja w Niderlandach odniosła błyskotliwy sukces. Odnalazła cenny obraz flamandzkiego malarza Pietera Bruegla Młodszego „Kobieta niosąca żar”. Płótno zostało skradzione z Muzeum Narodowego w Gdańsku 51 lat temu. 

Fot. Facebook

Śledczy współpracowali z dziennikarzami magazynu „Vind” oraz wybitnym detektywem Arthurem Brandem, znanym jako „Indiana Jones świata sztuki”. Obraz został wytropiony na wystawie w muzeum w niderlandzkim mieście Gouda.

Barokowy malarz Pieter Bruegel Młodszy (1564/1565 – 1637/1638), syn Pietera Bruegla Starszego, miał przydomek „Piekielny”, ponieważ lubił malować ogień i infernalne płomienie. Spod jego pędzla wyszło sześć wersji obrazu „Kobieta niosąca żar”. Przedstawia on wieśniaczkę, która w jednej ręce trzyma kociołek z wodą, a w drugiej szczypce z tlącymi się węglami. Jest to alegoryczne przedstawienie niderlandzkiego przysłowia: „Nie ufaj człowiekowi, który w jednej ręce niesie wodę, a w drugiej ogień”, ostrzegającego przed dwulicowością i obłudą. Jedna z wersji znajdowała się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Okrągły obraz (tondo), który powstał około 1625 roku, ma średnicę 17 cm i prawdopodobnie jest wart miliony dolarów.

Wiosną 1974 roku odbywał się remont budynków klasztornych, w których mieści się gdańskie muzeum. Zapewne sprawcy dostali się do środka po rusztowaniach. 24 kwietnia 1974 pracownik muzeum przypadkowo strącił obraz ze ściany. Z ramy zamiast oryginału wypadła wycięta z czasopisma pokolorowana reprodukcja. Okazało się, że łupem złodziei padł także szkic „Ukrzyżowanie” Antona van Dycka. Szybko rozeszły się wieści, że przestępstwo jest dziełem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

Według relacji prasowych funkcjonariusz służby celnej Romuald Werner, który alarmował Ministerstwo Kultury o wywozie skradzionych dzieł sztuki przez port w Gdyni, 26 kwietnia 1974 roku w południe miał zostać przesłuchany przez milicję. Dwie godziny wcześniej nieznani sprawcy podpalili Romualda Wernera na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy gdyńskiej ulicy Legionów. Celnik zmarł.

Detektyw Arthur Brand wskazuje: „Po pierwsze, niewielu ludzi odważyłoby się ukraść cokolwiek z muzeum w czasach komunistycznej dyktatury. Po drugie, tylko nieliczni mieli kontakty pozwalające wywieźć łup za granicę. Gdy polska policja w 2008 roku wznowiła dochodzenie, okazało się, że wszystkie dokumenty dotyczące kradzieży zostały zniszczone.

W 2024 roku muzeum w mieście Gouda urządziło wystawę „Gorące ognie – skarby sztuki z Rijks”. Znalazł się na niej obraz „Kobieta niosąca żar” wypożyczony od prywatnego kolekcjonera. Muzeum napisało, że dzieło wystawiane jest po raz pierwszy od czterdziestu lat. Pragnący zachować anonimowość właściciel powiedział: „Mój ojciec był restauratorem starych mistrzów i kiedyś kupił tego Bruegla od handlarza dziełami sztuki”.

Na malowidło zwrócił uwagę John Brozius z artystycznego magazynu „Vind”. Odnalazł w internecie polski artykuł o kradzieży z 1974 roku z biało-czarną reprodukcją obrazu. Brozius zwrócił się z prośbą o wsparcie do detektywa Branda, który w przeszłości odnalazł zaginione płótna Picassa, van Gogha, Salvadora Dalego. Detektyw porównał wszystkie znane wersje dzieła. Decydujący dowód, że tondo wystawione w Goudzie pochodzi z gdańskiego muzeum, znalazł na odwrocie obrazu. „Kobietę niosącą żar” zabezpieczyła niderlandzka policja, która prowadzi śledztwo w celu ustalenia, w jaki sposób Bruegel trafił do jej kraju. Polska złożyła wniosek o pomoc prawną w celu odzyskania obrazu, który zapewne wkrótce wróci do Gdańska. 

2025-03-12

(KK) Na podst.: De Telegraaf, Vind, CBS News, The Guardian, France 24, artsherlock.pl, The Brussels Times, Dziennik Bałtycki


Wiadomości
Cała partia w traumie… Pogrzeb Barbary Skrzypek
Jacek Binkowski
USA przegrało w negocjacjach z Rosją. To porażka Donalda Trumpa
Ewa Wesołowska na podst.: CNN, Kyiv Post, Komsomolskaja Prawda, The Independent, Al Jazeera, Delfi
Czy Ameryka zbuntuje się przeciwko Trumpowi? Wystąpienia Berniego Sandersa
(KGB) na podst. TOK FM
Wrzosek, Skrzypek i dwie wieże. Rozmowa z adwokatem JACKIEM DUBOIS
Tomasz Zimoch
Gdzie uciekasz, panie Mentzen? Czy kandydat Konfederacji zawalczy w drugiej turze?
Tomasz Barański
Społeczeństwo
Spokojny człowiek bez wybuchów złości. Finał sąsiedzkiej kłótni cz. II
Jacek Binkowski
Trzy rocznice w jeden miesiąc. Powtórka z historii Polski
Krzysztof Różycki
IKONOWICZ: Właściciel okazał się oszustem
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Hymny narodów świata: Ambazonia
Henryk Martenka
Kraj położony na ponad 300 wyspach. Poznajcie Fidżi
Marcin Pawul
Koszmar naukowców w bazie antarktycznej. Badacze proszą o pomoc
KK na podst.: The Sunday Times, The Citizen (RPA), BBC, The Guardian, The Daily Mail
Burmistrz Stambułu aresztowany. Nad Bosforem rodzi się dyktatura
JP na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Associated Press, Türkiye Today
Wrócili na Ziemię po 9 miesiącach. Misja miała trwać tydzień
JP na podst.: CNN, New York Post, The Daily Mail, Reuters, Fox News, Washington Post
Lifestyle/Zdrowie
Świat zmierza do otyłości. Gigantyczna porażka społeczna
A.M. wg BBC News
„Orgazm. Chcę więcej!”. Fragmenty książki
DORIAN SOLOT, MARSCHALL MILLER wraz z MAYBE BURKE
PBL, czyli nowotwór pod obserwacją. Białaczka atakująca głównie seniorów
Andrzej Marciniak
Świadectwo zagłady i ocalenia. Historia filmu „Lista Schindlera”
Wojciech Obremski
Książka Romana Polańskiego. „Nie biegnijcie! Idźcie!”
Joanna Orzechowska
Angorka