R E K L A M A
R E K L A M A

Kaszuby. Czy doczekają się kopalni soli potasowej?

Zarząd KGHM zlecił ostatnią ocenę ekonomicznego uzasadnienia eksploatacji złóż soli potasowej w okolicach Mieroszyna w powiecie puckim.

Rys. Katarzyna Zalepa

Jeśli prognozy dotyczące rentowności projektu się spełnią, planowana jest budowa kopalni na terenie gminy Puck lub Krokowej w ciągu 8-10 lat, gdzie wydobycie będzie prowadzone na głębokości 700-1000 metrów.

KGHM Polska Miedź prowadzi badania zasobów soli od 2015 roku, wykonując w tym czasie 21 odwiertów na terenie powiatu puckiego. Dane Polskiego Instytutu Geologicznego szacują krajowe zasoby soli potasowo-magnezowej na około 686 mln ton, z czego znaczna część, w tym 341 mln ton, znajduje się w okolicach Mieroszyna.

Planowane jest wykonanie kompleksowej ekspertyzy pt. „Studium Wykonalności Inwestycji”, która określi rentowność projektu. Gmina Puck oraz Krokowa przygotowują się na możliwy wzrost populacji i konieczność dostosowania infrastruktury, planując lokalizację kopalni między Mieroszynem a Parszkowem.

Pokłady soli zaczynają się na pewnej głębokości, a im głębiej, tym surowiec staje się czystszy i łatwiejszy do przetworzenia, co podnosi jego wartość. Wartość jednej tony soli potasowej na rynku hurtowym wynosiła około 2 tys. zł pod koniec poprzedniego roku. Spółka KGHM szacuje zdolności eksploatacyjne na poziomie około 2,5 mln ton rocznie, co pozwoli na eksploatację złoża przez około 25 lat.

Obecne zapotrzebowanie Polski na sól wynosi około 800 tys. ton rocznie, z czego część jest importowana z Białorusi. Proces przygotowania inwestycji może zająć od 8 do 10 lat od podjęcia oficjalnej decyzji biznesowej dotyczącej pozyskania koncesji wydobywczej i rozpoczęcia działalności górniczej. Planuje się zatrudnienie około 3,5 tys. osób w samej kopalni oraz dodatkowo 2 tys. osób w działalnościach towarzyszących.

Inwestycja stanowi szansę na rozwój powiatu, jednak budzi obawy związane głównie z ochroną środowiska i możliwym wpływem na ruch turystyczny w nadmorskiej okolicy. Infrastruktura kopalni ma być zlokalizowana w niedużej odległości od miejscowości nadmorskich, co budzi obawy o oddziaływanie na ich otoczenie. Samorządowcy widzą jednak w inwestycji potencjał rozwojowy dla regionu, ale zwracają uwagę na potrzebę odpowiedniego zarządzania jej wpływami na środowisko i infrastrukturę.

2024-02-19

Na podst. tekstu Karola Ulicznego


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka