R E K L A M A
R E K L A M A

Pochwała niedzielnej drzemki, czyli dlaczego warto odsypiać

Współczesne tempo życia sprawia, że mnóstwo osób ma problem z utrzymaniem regularnego harmonogramu snu. Ludzie są przekonani, że można to nadrobić w czasie weekendu. I okazuje się, że w dużej mierze mają rację. 

Fot. Pixabay

Nowe badania sugerują, że takie weekendowe odrabianie braku snu w tygodniu może korzystnie wpłynąć na zdrowie serca, zmniejszając nawet o 19 proc. ryzyko zachorowania na chorobę serca. – Związek ten staje się jeszcze bardziej widoczny wśród osób, które regularnie doświadczają niewystarczającej ilości snu w dni powszednie – przyznał dr Yanjun Song z Państwowego Laboratorium Chorób Zakaźnych Narodowego Centrum Chorób Sercowo-Naczyniowych w Szpitalu Fuwai w Pekinie, współautor wspomnianych badań. 

Sen a serce

Wspólnie ze współpracownikami wykorzystał on dane pochodzące od ponad 90 tys. uczestników badania UK Biobank, w którym monitorowano stan zdrowia ponad pół miliona mieszkańców Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 69 lat. Po okresie obserwacji trwającym średnio prawie 14 lat stwierdzono, że osoby przeznaczające najwięcej czasu na sen kompensacyjny w weekendy miały o 19 proc. mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak choroby serca, niewydolność serca, migotanie przedsionków i udar, w porównaniu z grupą, która najmniej spała w weekendy. Na tej podstawie stwierdzono, że wspomniany sen kompensacyjny może stanowić istotny czynnik ochronny w odniesieniu do wielu osób. 

To dobra wiadomość szczególnie dla tych, u których stwierdzono genetyczne czynniki ryzyka, ponieważ związek między snem kompensacyjnym a niższym ryzykiem chorób serca utrzymywał się niezależnie od uwarunkowań genetycznych. Uzyskane wyniki można częściowo wyjaśnić zależnością snu od zdrowszego poziomu glukozy we krwi i ciśnienia krwi, lepszych wyborów żywieniowych i niższego ryzyka otyłości. 

Dodajmy, że brak snu może prowadzić do licznych problemów z sercem, w tym wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu, zawału serca, otyłości, cukrzycy i udaru mózgu. Ponadto przerywany sen może zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi i arytmii. Prawidłowy sen zaś jest regenerujący i stanowi kluczowy element zachowania serca w dobrym zdrowiu. Lekarze zalecają przesypianie co najmniej 7 godzin każdej nocy i utrzymanie stałego rytmu snu, co oznacza, że należy w miarę możliwości zasypiać i wstawać każdego dnia o tej samej porze. 

2025-01-08

A.M. na podst. CNN