R E K L A M A
R E K L A M A

Batyr, Mentzen i fake newsy. Brzytwą po mediach

Kampania prezydencka się rozkręca. Wolno, bo wciąż mało wiemy o poglądach kandydatów. Kandydat „obywatelski” Prawa i Sprawiedliwości początkowo uprawiał biegi, ale chyba już dostał zadyszki.

Fot. YouTube

Na szczęście dla niego okazało się, że jest nie jeden Karol Nawrocki, lecz dwóch w jednym, a ten drugi nazywa się Tadeusz Batyr i napisał książkę o gangsterach, bo dobrze zna to środowisko. I ten „drugi” chwalił „pierwszego” jako wielkiego historyka. Nawrocki deklaruje, że pierwszą wizytę jako prezydent odbyłby do Waszyngtonu z między lądowaniem w Watykanie (gdzie nie ma lotniska). Przyznał też, że broniłby tylko tych sojuszników zaatakowanych przez Rosję, którzy „potrafią sami się obronić”, czyli – dopowiedzmy – tych, którym obrona byłaby niepotrzebna. Zostawmy taki folklor dla badań etnograficznych, nie politologicznych.

Większą ciekawostką jest kandydat Sławomir Mentzen. Mentzen idzie w ślady Donalda Trumpa i potyka się z dziennikarzami. Ale chyba jeszcze sporo musi się nauczyć, żeby do każdego, kto zwraca się do niego z pytaniem, którego nie lubi, nie rozumie lub unika, powiedzieć „You are fake news”. Ale Mentzen zaczyna co najmniej raczkować. Na pytanie dziennikarki TVP Justyny Dobrosz-Oracz, czy podtrzymuje swój negatywny stosunek do Unii Europejskiej i nadal opowiada się za tzw. piątką Mentzena (w 2019 roku deklarował: „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej”) odpowiedział: „Nie do końca rozumiem pani pytanie”, a gdy dziennikarka je powtórzyła, stwierdził, że przeszkadza w konferencji i poprosił o „mądrzejsze pytania”. Gdy dziennikarka mimo to nie odpuszczała, dopytując, czy Mentzen głupio mówił, obiecując likwidację podatków (tak było!), odparł: „Pani mało rozumie, to jest główny problem (…). Może za 5 albo 10 lat, kiedy porozmawiamy, może wreszcie pani zrozumie”.

Przyznam szczerze, że ja też nie rozumiem Mentzena, nawet jeśli mówił pół żartem, pół serio. Owszem, są takie kraje, których obywatele nie płacą podatków: Monako i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tyle tylko, że Polski nigdy na to nie będzie stać, bo nie jest roponośnym eldorado. Postulowane przez Mentzena zmniejszenie podatków spowoduje, że w budżecie zabraknie prawie 200 mld zł, a odbędzie się to kosztem najuboższych i emerytów. Co do obecności Polski w Unii Europejskiej, to przypomnę, że 75 proc. naszej wymiany handlowej dotyczy właśnie krajów UE, a największy udział w tej wymianie mają Niemcy (28 proc. eksport, 20 proc. import – dane z 2023 r.), natomiast udział USA jest na poziomie 3 – 4 proc. Ale może Mentzenowi przypominać jego wypowiedzi nie trzeba, bo dobrze je pamięta, tylko nie chce o tym publicznie mówić? Przyparty do muru odpowiedział na koniec, że jego zdaniem „Polska powinna być w Unii Europejskiej”, choć jeszcze niedawno nazywał Unię „państwem totalitarnym”. I myślę, że w dalszym ciągu nie rozumie, że w sprawach dotyczących naszego handlu, obronności, bezpieczeństwa i przyszłości Polski nie ma innej drogi niż tożsama z UE.

Według portalu Demagog.org badającego fake newsy połowa analizowanych wypowiedzi Mentzena to kłamstwa i manipulacje. Dla porównania na tym samym portalu 35 wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego uznano za prawdziwe lub częściowo prawdziwe, a 25 za fałszywe i manipulacje. Prawie wcale nie ma tam Karola Nawrockiego, ale to nic dziwnego, bo prawdopodobnie jego poglądy zna wyłącznie prezes PiS i to, jak widać, wystarcza, by prowadzić tajemniczą kampanię wyborczą, w której największą jak dotąd sensacją było ujawnienie drugiej twarzy Karola Nawrockiego alias Tadeusza Batyra. Jednak wciąż wiemy o nim za mało, choć coraz więcej, i nie są to informacje budujące. A może jest prawdą, że jego kampania zorientowana jest na promocję „czarnego charakteru”? 

2025-03-24

Marek Palczewski


Wiadomości
Silni, zwarci, niegotowi. Jaka będzie militarna przyszłość Europy?
Krzysztof Różycki
Usprawnić służbę zdrowia. Brzoska ma na to plan
Wojciech Nomejko
Wielki szmugiel. Polscy dilerzy w Kolumbii
Leszek Szymowski
Społeczeństwo
Dożywocie za zabójstwo studentki. Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat
Michał Fajbusiewicz
Popularny i lubiany aktor z „Klanu”. Pracuje nie tylko przed kamerą
Tomasz Gawiński
Mory. Pierwsza polska wieś, do której dojedziemy metrem
Tomasz Barański
Joanna Banaszewska i jej imperium napojów bezalkoholowych. Herosi biznesu
E.W. na podst. Wyborcza.biz
Świat/Peryskop
Wyrok dla Wenecji. 125 lat do końca istnienia
ANS na podst.: ansa.it, rainews.it, corriere.it, adnkronos.com, ilmessaggero.it, lastampa. it, finestresullarte.info, agi.it, veneziatoday.it, ilpost.it, it.euronews.com
Protest w Stambule nie cichnie. Finał będzie taki jak zawsze?
MSB na podst.: AHaber, CNN Türk, Sabah, Cumhuryet, Birgun.net
Sejsmiczna katastrofa w Azji. Chaos, którego nie da się opanować
ANS
J.D. Vance zaskoczył katolików. Ordo amoris po republikańsku
PKU na podst.: FAZ, America The Jesuit Review, Religion Media Centre, Catholic News Agency
Lifestyle/Zdrowie
Kleszcz atakuje znienacka! Warto o tym pamiętać
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Jean-Michel Jarre. Elektroniczny pianista
Grzegorz Walenda
Dobry sen przepisem na zdrowie. Przeszkodą jest… chrapanie
A.M.
Schorzenia reumatyczne. Polacy na konsultację czekają nawet 400 dni
Andrzej Marciniak
Angorka