Polska się starzeje. Polityka społeczna musi się zmienić

Liczba Polek i Polaków, którzy przekroczyli 60. rok życia, zbliża się do dziesięciu milionów. Konieczne jest opracowanie planu reakcji na postępujące starzenie się społeczeństwa oraz zjawisko wyludniania niektórych regionów.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Miejsca, które wymierają

Pani Anna, urzędniczka, która po studiach w Białymstoku wróciła do rodzinnych stron, opowiada o sytuacji w swojej gminie. W Pawlinie mieszka siedem osób, a w Olekszy nie ma dzieci, są tylko dziadkowie. Orla, gmina w województwie podlaskim, jest jednym z czerwonych punktów na mapie najszybciej wyludniających się regionów w kraju. Mieszkańcy znajdują się głównie w wieku poprodukcyjnym, a liczba dzieci w szkole podstawowej jest ograniczona.

Choć utrzymanie szkoły jest kosztowne, nie można z niej zrezygnować, ponieważ jest to kluczowe dla zatrzymania młodych rodzin. Podobne problemy związane z depopulacją dotyczą również innych miejsc, zwłaszcza przy wschodniej granicy, gdzie sytuacja jest szczególnie trudna, ale również w innych miastach i gminach w Polsce, gdzie odsetek ludności w wieku poprodukcyjnym przekracza już 30 procent.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-04-09

Na podst. Tekstu Elizy Leszczyńskiej-Pieniak