Krew może wiele powiedzieć o jej właścicielu i jego narządach

Naukowcy uważają, że podobnie jak w przypadku przeglądu technicznego samochodu mogą przeprowadzić badania krwi, aby sprawdzić, jak szybko starzeją się narządy wewnętrzne danej osoby, a nawet przewidzieć, które z nich wkrótce zawiodą. 

Fot. Wallpaper Flare

Zespół z Uniwersytetu Stanforda twierdzi, że może w ten sposób monitorować 11 głównych części ciała, w tym serce, mózg i płuca. Sprawdzano to już na tysiącach dorosłych, głównie w średnim i starszym wieku. Uzyskane wyniki sugerują, że co piąta w miarę zdrowa osoba dorosła w wieku 50 plus może mieć co najmniej jeden narząd, który szybko się starzeje

To może pomóc

Na łamach czasopisma „Nature” naukowcy przyznają, że choć pomysł takiej kontroli wydaje się trochę kontrowersyjny, to wiedza o tym, które narządy ulegają szybkiemu osłabieniu, może pomóc w wykryciu grożących problemów zdrowotnych. Przykładowo szybciej starzejące się serce zwiększa ryzyko niewydolności, podczas gdy szybko starzejący się mózg może być bardziej podatny na demencję. 

W czasie prowadzonych badań powiązano szybkie starzenie się jednego lub więcej narządów z wyższym ryzykiem niektórych chorób i śmierci w ciągu następnych 15 lat. Naukowcy wzięli pod lupę: mózg, serce, wątrobę, płuco, jelito, nerkę, tkankę tłuszczową, tętnice, mięśnie i trzustkę. Sprawdzano poziom tysięcy białek, aby uzyskać wskazówki pomagające określić tempo starzenia się poszczególnych narządów.

Starzenie w seriach 

Dr Tony Wyss-Coray, jeden z badaczy, wyjaśnił: „Kiedy porównaliśmy każdy z tych narządów, wiek biologiczny każdej osoby i jej rówieśników w dużej grupie osób bez wyraźnych poważnych chorób, odkryliśmy, że u 18,4 proc. osób w wieku powyżej 50 lat co najmniej jeden narząd starzał się znacznie szybciej niż średnia”. Zaznaczył jednak, że proces starzenia biologicznego nie jest stały, ale następuje w seriach, z pewnymi gwałtownymi przyspieszeniami, najczęściej najpierw w wieku 30 lat, później na początku siódmej dekady i wreszcie pod koniec ósmej dekady życia. 

Wielu naukowców uważa, że monitorując stan zdrowia poszczególnych narządów u pozornie zdrowych osób, będzie można szybciej wykryć potencjalne zagrożenia i rozpocząć leczenie, nim dojdzie do zachorowania. Pytanie tylko, jak ludzie mogliby się czuć, żyjąc z taką wiedzą? 

2023-12-29

Andrzej Marciniak


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka