R E K L A M A
R E K L A M A

Świat musi ugrząźć w bagnie. Mokradła są niezbędne do życia

Najnowsze badania pokazują, że od czasu rozpoczęcia badań naukowych, powierzchnia mokradeł maleje o 1,6% rocznie, co jest alarmująco szybkim tempem.

Fot. Piotr Kamionka/Angora

Bez mokradeł nie będzie różnorodnie

Mokradła są kluczowe dla ochrony różnorodności biologicznej, z 40% wszystkich gatunków na Ziemi związanych z tymi obszarami. Obecnie jedna czwarta gatunków zależnych od mokradeł jest zagrożona wyginięciem. Wysychanie mokradeł prowadzi do braku czystej wody, ponieważ bakterie i rośliny bagienne odgrywają kluczową rolę w jej oczyszczaniu.

Mokradła chronią zasoby wodne i ich niszczenie nasila negatywne skutki ocieplenia klimatu oraz zaburza naturalny obieg wody. Mokradła, będące obszarami przejściowymi między lądem a wodą, podtrzymują lokalne krążenie wody i są naturalnymi formami jej retencji. Działają jak klimatyzatory, zapewniając parowanie wody podczas suszy, co prowadzi do chłodzenia lokalnego klimatu. Osuszanie mokradeł prowadzi do szybszego wysychania innych obszarów, takich jak pola i łąki, i do braku wody w rzekach i jeziorach. Mokradła, zwłaszcza bagna, są też ogromnym magazynem węgla.

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2023-11-15

Na podst. tekstu Pauliny Januszewskiej