Międzynarodowa akcja ratownicza. Grotołaz wydobyty z jaskini

12 września chory amerykański grotołaz został wyciągnięty z jaskini Morca na powierzchnię. Przygotowania do akcji ratowniczej trwały 10 dni. W wydobyciu go z głębokości 1040 metrów wzięło udział aż 200 speleologów, ratowników i lekarzy z dziewięciu krajów, także z Polski. 

Fot. Pixabay

Morca jest trzecią najgłębszą i szóstą najdłuższą jaskinią w Turcji. Wejście do niej na płaskowyżu Taşeli (góry Taurus) odkryto 11 lat temu. Co roku odbywają się wyprawy, aby ją badać. Grotołazi pokonali prawie 6 km jej korytarzy i dotarli na głębokość 1274 metrów. Wymiary jaskini zapewne wzrosną, bo w czasie każdej eksploracji znajdowane są kolejne przejścia. Pod koniec sierpnia ruszyła jedna z takich wypraw, a wśród uczestników był Marc Dickey. Speleologią zajmuje się całe dorosłe życie. Założył organizację pozarządową „Caving Academy”. Był sekretarzem komisji medycznej w Europejskim Stowarzyszeniu Ratownictwa Jaskiniowego. Zbadał jaskinie w 20 stanach USA i w 10 krajach świata. 

Przebieg sytuacji

31 sierpnia, gdy był 1100 metrów pod ziemią, gdzie panuje temperatura 4 st. Celsjusza, nagle źle się poczuł. Zdołał napisać wiadomość do speleologów znajdujących się nad nim w jaskini, że miał krwotok wewnętrzny. – Jeszcze stoję na nogach, ale jestem tak osłabiony, że nie dam rady sam wyjść na powierzchnię – przekazał 40-latek. Koledzy pomogli mu przedostać się do bazy namiotowej, zlokalizowanej na głębokości 1040 metrów. Myśleli, że tam dojdzie do siebie, ale 2 września poprosili o pomoc z zewnątrz. Dzień później helikopterem doleciał na miejsce zespół węgierskich służb ratownictwa jaskiniowego z lekarką. Dotarli do poszkodowanego i rozbili namiot medyczny. Tam doktor Zsófia podała Dickeyowi kroplówkę. Dotarł też sprzęt do badania krwi. Wyniki Amerykanina były tak słabe, że przetoczono mu krew. Gdy poczuł się lepiej, na miejsce zaczęli docierać kolejni ratownicy jaskiniowi, lekarze i ratownicy medyczni. 

4 września przylecieli następni Węgrzy, a także Bułgarzy. Turcy odpowiadali za logistykę akcji. 6 września do bazy dotarły zespoły z Włoch, Chorwacji i Polski. Po jednym ratowniku z Grupy Jurajskiej GOPR i Grupy Krynickiej GOPR i po dwóch ratowników z Grupy Sudeckiej GOPR oraz z Grupy Beskidy. Międzynarodowy zespół zaczął przygotowywać podziemną drogę ewakuacji. Instalowano dodatkowe mocowania w skałach, w niektórych miejscach nawet poszerzono szczeliny, aby zmieściły się w nich nosze z chorym. Na dnie jaskini zainstalowano dodatkowy system komunikacji bezprzewodowej „Cave- -Link”. Następnie zespoły ratownicze podzieliły między siebie drogę ewakuacji. Z 1040 na 900 metrów transportowali poszkodowanego na noszach Bułgarzy, następnie przejęli go Chorwaci. Od 715 na 500 metrów wciągali go Włosi, gdzie czekali już na niego Polacy. Na 360. metrze zajęli się nim Węgrzy. Ostatni odcinek od 180. metra należał do Turków. Akcja była niezwykle trudna, zwłaszcza że opatulony w śpiwór Amerykanin przez cały czas był podłączony do kroplówki. 

12 września pozostali na powierzchni speleolodzy powitali Amerykanina z noszami, na których napisali: „Welcome to 0 meters”. Dickey ze łzami w oczach podziękował wszystkim za pomoc: Tak różne kraje, jak USA, Turcja, Włochy, Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia, Chorwacja i Ukraina, udowodniły, że mogą ze sobą współpracować. Wiem też, że szybka reakcja Ankary w celu zapewnienia mi potrzebnych środków medycznych uratowała mi życie. 

2023-09-19

PKU na podst.: BBC, CNN, AP, Hurriyet Daily News, www.caverescue.eu


Wiadomości
Skończmy z mentalnością wasali. O stanie finansów publicznych
Krzysztof Różycki
Wałęsa znowu wygrał z władzą. Ekspertka tłumaczy całą sytuację
Tomasz Zimoch
Agent Tomek zeznaje. Co skłoniło Kaczmarka do takiego kroku?
Opr. AB
267 zmian w traktatach. Jak wpłyną na Polskę niemiecko-francuskie propozycje?
Krzysztof Różycki
Właściciele psów przerażeni. Epidemia dziwnej choroby spadła na czworonogi
KK na podst.: CNN, Associated Press, The New York Times, Washington Post, The Daily Mail, USA Today
Społeczeństwo
Zagadka kryminalna. Włamanie do domu antykwariusza
Wojciech Chądzyński
Antidote Bikes. Od magisterki do poważnego biznesu
E.W. na podst. Forbes nr 10/2023
Kondycja psychiczna Polaków nie wygląda dobrze. Lęk i samotność niszczą nam życie
Andrzej Marciniak
Oświadczenia na Facebooku. Przeczytaj regulamin, nim zaprotestujesz
MAC
Przełom w sprawie zabójstwa turystów z Niemiec
Michał Fajbusiewicz
Świat/Peryskop
Albania. Bójka w parlamencie. Opozycja wyciągnęła race
PKU na podst.: Reuters, CNN, Washington Post
Rzym obchodzi 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej
Agnieszka Nowak-Samengo
Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie skazane na zagładę. Będzie rozbiórka
MS
Podróż po Walii. Kraj pastwisk i parków
Wilhelm Karud
Hymny narodów świata: Kaszuby
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Motocykle wirują, chłopaki walą w bandę. Żużel okiem fotografa
Tomasz Barański
Playback wszystko załatwi. Szczera rozmowa z Marcinem Kiljanem
Tomasz Gawiński
Tyson wśród piosenkarzy. To działo się podczas rozdania nagród „Billboard”
Grzegorz Walenda
Pandemiczne patologie. Szpital odmówił pomocy choremu, który później zmarł
Krzysztof Różycki
Epidemia nadciśnienia. Nieleczone niesie ogromne zagrożenie
Andrzej Marciniak
Angorka