Mała, cenna rada. Połączenia płyt meblowych na kołki

Składając meble takie jak szafki kuchenne, szafy czy regały, zauważamy, że połączenia elementów są wykonane za pomocą kołków drewnianych. Czy my we własnym zakresie możemy takie połączenia zrobić? Może stworzymy przy okazji meble nietypowe, jakich nigdy nie kupiliśmy?

Kołki bywają przydatne przy łączeniach poszczególnych części mebli. Co jednak, jeśli ich brakuje? / fot. Wikimedia

Do spełnienia naszych zamiarów potrzebujemy tylko kilku narzędzi. Podstawowym urządzeniem jest przyrząd do pozycjonowania. Inne nazwy to: zestaw samocentrujący, kołkownica, szablon do kołków, prowadnica.

Inne elementy to: wiertło z regulowanym ogranicznikiem głębokości wiercenia, kołki o średnicach 6, 8, 10 mm w zależności od potrzeb, znaczniki, klej wikol. Budowa kołkownicy jest bardzo prosta (można ją wykonać we własnym zakresie – zdjęcie), a za jej pomocą możemy nawiercić otwory pod kołki w odpowiednich miejscach idealnie na środku brzegu płyty. Po włożeniu w otwory wykonane w płycie znaczników oraz dołożeniu drugiej płyty i lekkim dobiciu zyskujemy oznaczenia do wiercenia następnych otworów. Kołki smarujemy klejem, wbijamy w otwory, łączymy płyty i… gotowe. W przypadku złączy rozbieralnych nie używamy kleju.

 

2023-03-10

Aleksander Janik