Światowy Ranking Szczęścia. Które państwa są najszczęśliwsze?

Każdego roku Sieć Rozwiązań Zrównoważonego Rozwoju, organizacja wspierana przez ONZ, klasyfikuje kraje według poziomu szczęścia.

Fot. Flickr

W 2023 roku najszczęśliwszymi ludźmi okazali się Finowie, Duńczycy i Islandczycy, najbardziej nieszczęśliwi to mieszkańcy Afganistanu, Libanu i Sierra Leone. Na jednym biegunie – państwa zamożne, na drugim – biedne. Sprawa jest oczywista tylko z pozoru, bo na przykład Islandia ma jednocześnie najwyższy w Europie wskaźnik stosowania leków przeciwdepresyjnych, zaś Finlandia znalazła się w pierwszej dziesiątce pożeraczy antydepresantów.

Światowy Ranking Szczęścia opiera się głównie na ankietach przeprowadzanych wśród tysięcy uczestników, ale analizuje też inne czynniki niż osobiste odczucia badanych. Jednym z nich jest produkt krajowy brutto przypadający na głowę mieszkańca. Problem w tym, że PKB, będący całkowitą wartością towarów i usług wytwarzanych rocznie w danym państwie podzieloną przez liczbę ludności, nie mówi nic o tym, jaka część osób otrzymuje z bogactwa narodowego najmniej, a jaka najwięcej. I tak 15. najszczęśliwszy kraj na ziemi, USA, gdzie 38 mln obywateli żyje w biedzie, jest liderem w nierówności dochodów wśród krajów rozwiniętych.

Twórcy ankiety twierdzą, że obejmują nią całą cywilną, niezinstytucjonalizowaną dorosłą populację kraju. Niezupełnie, pomijani są przecież więźniowie i pensjonariusze domów opieki. Co więcej, badacze nie trafiają w rejony konfliktów, a to z powodu zagrożenia bezpieczeństwa personelu przesłuchującego. Sami twórcy raportu mają wiele wątpliwości, podkreślając choćby kwestię uwarunkowań kulturowych. Kiedy ankietowani słyszą pytanie: Jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego życia?, to jedni myślą o własnych osiągnięciach, inni – o jakości relacji z rodziną i znajomymi.

Ten ostatni czynnik jest najbardziej podkreślany w sondażach z Japonii, Nigerii i Polski. Jakże inaczej mógłby wyglądać światowy ranking szczęścia, gdyby głównym pytaniem było: Czy czujesz się kochany? lub Czy czujesz, że przynależysz do wspólnoty? W raporcie brak również odniesień do kolonialnej przeszłości.

Belgia, 17. najszczęśliwszy kraj świata, zbudowała dobrobyt na nieszczęściu dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga (133. miejsce). Wielka Brytania, 19. w rankingu, zagarnęła bogactwa wielu narodów, w tym Indii (126. miejsce). Izrael, 4. w rankingu, rozwija się kosztem szczęścia Palestyńczyków (99. miejsce). 

2023-09-06

(EW) na podst. Al Jazeera


Wiadomości
IKONOWICZ: Niebezpieczny świat Wielkiego Brata
Piotr Ikonowicz
Cenzura a kabaret. Czy Robert Górski rzeczywiście jest ofiarą cenzury?
Na podst. tekstu Łukasza Łacheckiego
Komu ufają Polacy? Ranking zaufania obywateli do polityków
Źródło: IBRiS; autorzy: mba, MRG, OLP
Rydzyk doradza, jakie prezenty kupić. Złapane w sieci
(bin) na podst. www.02.pl, www.wp.pl, www.gazeta.pl
Społeczeństwo
Selfie w cenie życia. W ten sposób giną młodzi ludzie
TŁ, BERNARD LAGAN © Times Newspaper Ltd., 2023
Naukowe przełomy Angory. Słońce, mikrobiota i magiczne nasiona
MAŁGORZATA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy
Świat/Peryskop
Metamorfosi. Ta grecka miejscowość przeżywa ciągłe kataklizmy
ChS na podst. www.dnevnik.bg
Rosja chce wybudować podwodny tunel. Oczekuje pomocy od Chin
AS na podst.: telegraph.co.uk, washingtonpost.com
Uratowano 41 robotników w Himalajach. Wiercili tunel
PKU na podst.: The Hindustan Times, India Today, The Indian Express, India TV News
Czeskie święto Walki o Wolność i Demokrację w tym roku było inne
ChS na podst. www.idnes.cz, www.zbraneproukrajinu.cz
Najpiękniejsze ulice świata. Wiele z nich znajdziemy w Europie
ANS na podst.: ilmessaggero.it, latitudeslife.com, travel365.it, travel.thewom.it, ad-italia.it, etienne.biellmann.free.fr
Lifestyle/Zdrowie
Sting – były członek The Police w Polsce. Będzie miał dwa przystanki
Grzegorz Walenda
Niedoścignione belcanto. 100. rocznic śmierci Marii Callas
Leszek Turkiewicz
„Raj utracony”. Dzieło wybitne, ale i nudne
Sławomir Pietras
Paxlovid. Lek tylko dla wybranych
KGB na podst. TOK FM
Angorka