Skiba poleca film „Spuszczone ze smyczy”

W teatrach nadal przerwa urlopowa, więc w poszukiwaniu nowości udaję się do kina. W zalewie wakacyjnych produkcji wyróżnia się przepyszna komedia pt. „Spuszczone ze smyczy”. Jest to historia o psie, który porzucony przez swojego pana w obcym mieście znajduje psich przyjaciół i wspólnie z nimi udaje się w pełną przygód wyprawę, aby zemścić się na złym właścicielu.

Fot. kadr z filmu

Nie jest to absolutnie film familijny, w którym pieski to sympatyczne łobuzy, ale w sumie są zabawne i milutkie jak sztuczne pluszaki. W mocno wulgarnej komedii Josha Greenbauma pieski kopulują z krasnalem ogrodowym, workami śmieci lub z kanapą, spożywają grzyby halucynogenne, zabijają na haju małe króliczki, liżą swoje jajca, zwiewają brawurowo ze schroniska i mocno naśmiewają się z ludzi, którzy kolekcjonują ich kupy. Wszyscy posiadacze psów i miłośnicy zwierząt powinni koniecznie zobaczyć ten film, gdyż jest on zrobiony z perspektywy psa i zabawnie pokazuje jego sposób myślenia. Mamy tu klasyczny film drogi, pełen przygód i zwrotów akcji z finałową zemstą, czyli próbą wymierzenia sprawiedliwości przez skrzywdzonego.

Obok wartkiej akcji, zabawnych, nasyconych slangiem i przekleństwami dialogów i świetnych trików komputerowych atutem filmu z pewnością są też doskonali aktorzy podkładający głosy, m.in. Will Ferrell czy Jamie Foxx. Zwierzaki od zawsze były częścią życia człowieka.

Pojawiały się też w sztuce od początku jej istnienia. Malarstwo jaskiniowe pełne jest rysunków zwierząt, na które polował człowiek. Groby faraonów ozdabiano rysunkami kotów, które w Egipcie uważano za święte. W najstarszych pismach naszej kultury nie brakuje węży, baranków, osiołków i koni. W naturalistycznym Teatrze Wyzwolonym, założonym przez André Antoine’a pod koniec XIX wieku, pojawiały się na scenie żywe kury. Kino bardzo szybko pokochało zwierzaki, a szczególnie konie, psy i rekiny (seria „Szczęki”). Filmów o koniach, na czele z melodramatycznym „Zaklinaczem koni”, jest cała masa, ale filmów z udziałem psów zdecydowanie więcej.

Od „Czterech pancernych” i wojskowego psa Szarika po policyjnego komisarza Rexa, od familijnego owczarka szkockiego Lassie po komediowego bernardyna Beethovena. W „Spuszczonych ze smyczy” pierwszy raz widzimy jednak coś więcej niż tylko komediowe perypetie zabawnych zwierzaków, czy tresowanych pomocników człowieka. Poznajemy prawdziwe pieskie życie z walką o pieską godność włącznie. Przezabawne, mocno wulgarne i pouczające. 

2023-08-29

Krzysztof Skiba


Wiadomości
Nie słychać w Moskwie kurantów [REPORTAŻ ANGORY]
Wojciech Barczak
Albo my ich, albo oni nas. Rozmowa z prof. RYSZARDEM PIOTROWSKIM
Krzysztof Różycki
Ta uczelnia współpracowała z Collegium Humanum. Obiecuje „Doktorat w 100 dni”.
Beata Dżon-Ozimek
Społeczeństwo
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Śmierć z narkotykami w tle
Michał Fajbusiewicz
Dziennikarstwo a sztuczna inteligencja. Czy mamy się czego obawiać?
Marek Palczewski
Tata bez zobowiązań. Na niektórych alimenciarzy nie ma sposobu
E.W. na podst.: Małgorzata Święchowicz, „Zadłużeni u dzieci”, „Newsweek” nr 35
Igrzyska paralimpijskie. Zachwycające otwarcie i wielkie nadzieje
MS, FLORENCE VIERRON LÉNA LUTAUD ARIANE BAVELIER © Figaro Syndication 2024
Świat/Peryskop
Nieustępliwa irańska opozycja działa od ponad dekady w okolicach Tirany
PKU, MATTHIAS RÜB © FAZ 2024
Gwinea Równikowa. Syn prezydenta prowadzi skandalicznie luksusowe życie
MS, TANGUY BERTHEMET © Figaro Syndication 2024
5 najbardziej zagrożonych miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO
AS na podst.: dailymail.co.uk, geographical.co.uk
Hymny narodów świata: Baleary
Henryk Martenka
To musisz zobaczyć na Sycylii. Przyroda, zabytki i kuchnia
Wojciech Nawrocki
Lifestyle/Zdrowie
Wcale nie „z niczego”. Miłość a ludzki mózg
Na podst. tekstu Dominiki Tworek
81. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Gwiazdy i słoń na plakacie
ANS
„Harry Potter”, czyli Książka, która zmieniła oblicze literatury
(MS) ALICE DEVELEY MADELEINE METEYER
Angorka