Układ pokarmowy może mieć związek z występowaniem depresji

Choruje na nią ponad 280 milionów ludzi, choć zdaniem specjalistów dane te są niedoszacowane. Mało tego, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia depresja do roku 2030 stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Choć każdy słyszał o depresji, to nasza wiedza na jej temat wciąż jest niewystarczająca. Tym bardziej że może ona występować pod różnymi postaciami i nie zawsze jest prawidłowo rozpoznana. Przyjmuje się, że do rozpoznania depresji konieczne jest, by co najmniej przez dwa tygodnie występował u pacjenta obniżony nastrój, niezdolność do odczuwania przyjemności z rzeczy, które wcześniej taką przyjemność sprawiały (anhedonia) oraz zmniejszenie napędu psychoruchowego. W tym ostatnim przypadku chodzi zwykle o zaburzenia koncentracji i pamięci świeżej oraz stałe uczucie zmęczenia. Objawem depresji jest też zmiana masy ciała czy problemy ze snem – pacjent wstaje z łóżka po prostu zmęczony. Przy ciężkich epizodach depresyjnych pojawiają się też myśli samobójcze, których następstwem w krańcowych sytuacjach mogą być próby samobójcze.

Niestety, wokół depresji narosło wiele mitów. Co więcej, choroba nadal skrywa przed lekarzami, terapeutami i pacjentami sporo tajemnic. Wciąż pojawiają się nowe doniesienia naukowe dotyczące m.in. przyczyn schorzenia. Poniżej prezentujemy pięć faktów dotyczących tej choroby, do których ustosunkowuje się dr hab. n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra i ekspert Akademii Zdrowia Psychicznego Harmonii Grupy LUX MED.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2023-03-13

A.M.