R E K L A M A
R E K L A M A

O czym rozmawiał Kaczyński z agentem KGB?

Kim był Anatolij Wasin, o kontakty z którym oskarżał Jarosława Kaczyńskiego Donald Tusk z mównicy sejmowej? Odpowiedź znajdujemy w książce Tomasza Piątka pt. „Kaczyński i jego pajęczyna”. 

Fot. YouTube

Mieszkający na przełomie lat 80. i 90. na Saskiej Kępie Anatolij Wasin był agentem KGB, który podszywał się pod dyplomatę (co było stałą taktyką stosowaną przez ZSRR). Wasin miał przyjść do Kaczyńskiego, częstować go alkoholem i opowiadać anegdoty z życia i funkcjonowania wierchuszki partii komunistycznej. W swoim „Porozumieniu przeciw monowładzy” – czyli książce będącej wspomnieniami z lat 90. – Jarosław Kaczyński twierdzi, że Wasina zwodził, zbliżał się do niego tylko i wyłącznie po to, żeby wyciągnąć istotne informacje. Sam oskarżany obecnie przez Tuska o kontakty z agentem przyznał, że chodziło wyłącznie o zorganizowanie wizyty Lecha Wałęsy w Moskwie.

Sprawą kontaktów Kaczyńskiego z Wasinem już kilka lat temu zajął się dziennikarz śledczy Tomasz Piątek.

Piątek zwraca uwagę na to, że Wasin był w KGB specjalistą od Finlandii i mógł proponować Polsce model finlandyzacji, co oznaczało zachowanie wewnętrznej demokracji przy jednoczesnym podporządkowaniu polityki zagranicznej Kremlowi. Chociaż Kaczyński rozmawiał z nim na ten temat, to sam wyznaje, że nigdy nie zaakceptował tej koncepcji, pozostając żarliwym i wierzącym w pełną niepodległość patriotą.

Dla samego Wasina istotne było, że Kaczyński był wówczas sekretarzem Krajowej Komisji Wykonawczej „Solidarności”, miał dostęp do ważnych informacji i kontaktów międzynarodowych, co mogło być atrakcyjne dla rosyjskiego wywiadu. Te kontakty mogły być wykorzystywane przez Wasina do zdobywania informacji, ale również przez Kaczyńskiego do lepszego zrozumienia i przewidywania działań Rosji w regionie.

Co ciekawe, kontakty z Wasinem nie wynikały (a przynajmniej oficjalnie) z inicjatywy Rosjanina, a raczej były organizowane przez Stronnictwo Demokratyczne, które – jak sugeruje Piątek – wprowadziło Kaczyńskiego w krąg rosyjskich wpływów. Sam Kaczyński utrzymywał, że rozmowy z Rosjanami odbywały się na niskim szczeblu, co mogło minimalizować ich polityczne znaczenie. Jednak z perspektywy czasu wydają się one mieć głębsze konsekwencje, zwłaszcza w kontekście planowanego zamachu stanu na Michaiła Gorbaczowa w 1991 r. Wasin w rozmowie z Kaczyńskim powoływał się na znajomość z Giennadijem Janajewem, autorem nieudanego puczu z sierpnia 1991 r.

Jakie motywy naprawdę kierowały Kaczyńskim podczas spotkań z Rosjaninem? Tomasz Piątek sugeruje, że Kaczyński nie mówi nam wszystkiego i manipuluje faktami, aby przedstawić siebie w korzystniejszym świetle. Autor „Macierewicza i jego tajemnic” wprost sugeruje, że wielce prawdopodobne jest, iż późniejszemu liderowi Porozumienia Centrum udzieliła się atmosfera upadającego systemu i – podobnie jak byli agenci SB – w różnych miejscach szukał haków na przeciwników politycznych, których mógłby potem użyć w kampanii wyborczej. 

2024-05-14

Jan Rojewski


Wiadomości
Zmierzch koalicji? Jak długo jeszcze będzie w stanie wytrzymać?
Krzysztof Różycki
Królewski bankiet na cześć Macrona. Dyplomacja i symbole
MS na podst.: Le Figaro, Le Point, Paris Match, Huffington Post, BBC, Daily Mail
Społeczeństwo
Parówka z gwoździami. Zemsta na psie-bohaterze
ANS na podst.: ansa.it, gazzetta.it, bari.corriere.it, ilgiornale.it, ilmessaggero.it
IKONOWICZ: Budować i nie szczuć
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Azjatycki smok rozpęta wojnę? Widmo globalnego konfliktu
KK na podst.: New York Times, South China Morning Post, Der Spiegel, Deutsche Welle, The Financial Times, Visegrad Post
Hymny narodów świata: Uttar Pradesh
Henryk Martenka
Na spotkanie z hienami. Nocna przygoda w Hararze
Marcin Osman
Kryzys konstytucyjny w Niemczech. Bundestag wstrzymuje wybór sędziów
KK na podst.: Der Spiegel, Focus, tagesschau.de, Rheinische Post, Bild Zeitung, Deutsche Welle
Złoto, gospodynie i kryzys. Nowa codzienność Turcji
H.J.
Lifestyle/Zdrowie
Lekarz rodzinny bez tajemnic. Najpopularniejsze fakty i mity
A.M.
„Separatka” na otwarcie VIII sezonu Wioski Artystycznej Janowo. 120 minut na jednym łóżku
Koniec filmu, początek życia. Michael Douglas schodzi ze sceny
ANS na podst.: gazzetta.it, corriere.it, ilfattoquotidiano.it, bestmovie.it, rollingstone.it
Od glinianych tabliczek do literackich arcydzieł. Księgi, które przetrwały czas
ANS na podst.: I libri che hanno cambiato la storia, wyd. Gribaudo
Oda do radości w rekordowym wykonaniu w Recklinghausen
ANS na podst.: repubblica.it, guinnessworldrecords.com
Angorka - nie tylko dla dzieci...