O czym rozmawiał Kaczyński z agentem KGB?

Kim był Anatolij Wasin, o kontakty z którym oskarżał Jarosława Kaczyńskiego Donald Tusk z mównicy sejmowej? Odpowiedź znajdujemy w książce Tomasza Piątka pt. „Kaczyński i jego pajęczyna”. 

Fot. YouTube

Mieszkający na przełomie lat 80. i 90. na Saskiej Kępie Anatolij Wasin był agentem KGB, który podszywał się pod dyplomatę (co było stałą taktyką stosowaną przez ZSRR). Wasin miał przyjść do Kaczyńskiego, częstować go alkoholem i opowiadać anegdoty z życia i funkcjonowania wierchuszki partii komunistycznej. W swoim „Porozumieniu przeciw monowładzy” – czyli książce będącej wspomnieniami z lat 90. – Jarosław Kaczyński twierdzi, że Wasina zwodził, zbliżał się do niego tylko i wyłącznie po to, żeby wyciągnąć istotne informacje. Sam oskarżany obecnie przez Tuska o kontakty z agentem przyznał, że chodziło wyłącznie o zorganizowanie wizyty Lecha Wałęsy w Moskwie.

Sprawą kontaktów Kaczyńskiego z Wasinem już kilka lat temu zajął się dziennikarz śledczy Tomasz Piątek.

Piątek zwraca uwagę na to, że Wasin był w KGB specjalistą od Finlandii i mógł proponować Polsce model finlandyzacji, co oznaczało zachowanie wewnętrznej demokracji przy jednoczesnym podporządkowaniu polityki zagranicznej Kremlowi. Chociaż Kaczyński rozmawiał z nim na ten temat, to sam wyznaje, że nigdy nie zaakceptował tej koncepcji, pozostając żarliwym i wierzącym w pełną niepodległość patriotą.

Dla samego Wasina istotne było, że Kaczyński był wówczas sekretarzem Krajowej Komisji Wykonawczej „Solidarności”, miał dostęp do ważnych informacji i kontaktów międzynarodowych, co mogło być atrakcyjne dla rosyjskiego wywiadu. Te kontakty mogły być wykorzystywane przez Wasina do zdobywania informacji, ale również przez Kaczyńskiego do lepszego zrozumienia i przewidywania działań Rosji w regionie.

Co ciekawe, kontakty z Wasinem nie wynikały (a przynajmniej oficjalnie) z inicjatywy Rosjanina, a raczej były organizowane przez Stronnictwo Demokratyczne, które – jak sugeruje Piątek – wprowadziło Kaczyńskiego w krąg rosyjskich wpływów. Sam Kaczyński utrzymywał, że rozmowy z Rosjanami odbywały się na niskim szczeblu, co mogło minimalizować ich polityczne znaczenie. Jednak z perspektywy czasu wydają się one mieć głębsze konsekwencje, zwłaszcza w kontekście planowanego zamachu stanu na Michaiła Gorbaczowa w 1991 r. Wasin w rozmowie z Kaczyńskim powoływał się na znajomość z Giennadijem Janajewem, autorem nieudanego puczu z sierpnia 1991 r.

Jakie motywy naprawdę kierowały Kaczyńskim podczas spotkań z Rosjaninem? Tomasz Piątek sugeruje, że Kaczyński nie mówi nam wszystkiego i manipuluje faktami, aby przedstawić siebie w korzystniejszym świetle. Autor „Macierewicza i jego tajemnic” wprost sugeruje, że wielce prawdopodobne jest, iż późniejszemu liderowi Porozumienia Centrum udzieliła się atmosfera upadającego systemu i – podobnie jak byli agenci SB – w różnych miejscach szukał haków na przeciwników politycznych, których mógłby potem użyć w kampanii wyborczej. 

2024-05-14

Jan Rojewski


Wiadomości
O języku serca, snu i miłości. Decyzja Dudy o języku śląskim ma prawo boleć
Henryk Martenka
„Walet” tropi „Red is Bad”. Marka odzieżowa sponsorowana za nasze pieniądze
AB
Wielka improwizacja. Rozmowa z prof. RAFAŁEM CHWEDORUKIEM
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Cwaniaków ci u nas dostatek. Mężczyzna oszukiwał kobiety na pieniądze
Bohdan Melka na podst. Kanał Zero, Uwodził i wyłudzał pieniądze, 31.05
O krok od wystrzału. Co się stało z polską klasą średnią?
E.W. na podst. Dawid Karpiuk. Uwaga, toniemy. Newsweek nr 23/2024
Świat/Peryskop
Kraje bałtyckie i Finlandia w gotowości. Nie chcą dać się zaskoczyć Rosji
KA na podst.: lrt.lt, news.err.ee, vz.lt, ft.com, theconversation.com, nv.ua
Wojna na Ukrainie a dzieci. Wiele z nich zginęło lub zostało rannych
AS na podst.: bbc.com, abcnews.go.com
Afrykański apetyt Rosji. Co planuje Putin na tych terenach?
(ChS) Na podst. www.sme.sk
Paryskie gołębie, miejcie się na baczności!
Piotr Czarzasty, Paryż, korty Rolanda Garrosa
Gjlilan. All inclusive dla więźnia
(ChS) na podst.: www.dnevnik.bg, www.koha.net, www.apnews.com
Lifestyle/Zdrowie
Ta terapia może pomóc wielu dzieciom w odzyskaniu słuchu
TŁ, ELEANOR HAYWARD © Times Newspaper Limited, London 2024
Szczepionka przeciw czerniakowi. To przełom w zmaganiach z rakiem
KK na podst.: BBC, Reuters, The Guardian, Der Spiegel, CNBC, The Daily Mail
Kontrowersyjne słowa Pawła Golca o koniach. Komentarze internautów
(bin) na podst. www.pudelek.pl, www.salon24.pl www.gazeta.pl
Angorka