Hymny narodów świata: Tuwa

Jeden z podmiotów Federacji Rosyjskiej. Republika leżąca między Ałtajem i Chakasją, Buriacją i Mongolią. Syberyjska kraina autonomiczna od 1944 roku jako część Rosji, przekształcona w Republikę Tuwy w 1991 roku. Terytorium wielkości połowy Polski znajdujące się w geograficznym centrum Azji. W stołecznym mieście Kyzył, gdzie łączą się w jeden nurt Jenisej Duży i Mały, ustawiono na brzegu rzeki imponujący obelisk wyznaczający ten symboliczny punkt. Mówi się tu po tuwańsku i rosyjsku. Kraj zamieszkuje 300 tys. ludzi, z tego jedna trzecia w stolicy. 

Fot. Wikimedia

W 1914 roku władze carskie zgodziły się objąć protektoratem ziemie Tuwy, a cztery lata później przyjęto traktat o Samostanowieniu Tuwy, przyjaźni i wzajemnej pomocy narodów rosyjskiego i tuwańskiego. W 1921 roku z poparciem Rosji radzieckiej powołano do życia Republikę Ludową Tannu- Tuwa, co rychło wywołało spór z Chinami, uważającymi Tuwę za swoje terytorium. Wkrótce swoje pretensje zgłosiła Mongolia. 

W 1941 roku Republika Tuwy przystąpiła do wojny z Niemcami, wspierając Rosję ekonomicznie przez dostawy koni (51 tys.) i bydła (650 tys. sztuk). Historycy dodają, że Tuwańczycy dostarczyli Armii Czerwonej ponad 1,5 tys. par nart, 400 tys. płaszczy, tysiące par butów i tysiące ton żywności. Pogłowie bydła w Ukrainie zostało po wojnie odnowione dzięki pomocy z Tuwy, a Rosja otrzymała jako pomoc ekonomiczną całą rezerwę tuwańskiego złota. 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2023-07-31

Henryk Martenka