Morsowanie jednak nie jest takie zdrowe? Nowe doniesienia naukowców

Z roku na rok przybywa w Polsce miłośników morsowania, zapewniających, że służy to doskonale ich zdrowiu. Czy jednak badania naukowe potwierdzają ewentualne korzyści mające płynąć z kąpieli w lodowatej wodzie? Z tym jest pewien problem. 

Źródło: YouTube

Do mody na morsowanie w dużym stopniu przyczynił się Holender Wim Hof, nazywany człowiekiem lodu. W wieku 9 lat, budując igloo, zasnął on w śniegu i trafił do szpitala w stanie hipotermii. Kilka lat później zanurzył się w bardzo zimnej wodzie, co dało mu impuls do pracy nad własnym ciałem i umysłem, a z czasem pomogło stworzyć specjalną technikę oddychania w takich warunkach. Później zadziwiał on swych zwolenników m.in. przebiegnięciem jedynie w szortach maratonu za kołem podbiegunowym oraz blisko dwugodzinną kąpielą w lodzie. 

Najnowsze badania

Naukowcy porównali Wima Hofa z jego bliźniakiem, który stroni od ekstremalnych wyczynów i prowadzi siedzący tryb życia. Uzyskane wyniki specjalnych testów okazały się podobne. Jednak w przypadku Wima zauważono, że po ćwiczeniach oddechowych, medytacji i 80-minutowej kąpieli lodowej nastąpiło znaczne zmniejszenie się poziomu białek związanych z odpowiedzią immunologiczną. Mimo to krytyków Hofa nie brakuje, zwłaszcza że twierdzi on, iż jego autorska technika pomaga w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów, stwardnienia rozsianego czy w chorobie Parkinsona, co nie zostało udowodnione. 

Kilka dni temu w czasopiśmie „PLOS One” zamieszczono przegląd badań naukowych dotyczących terapii zimną wodą metodą Wima Hofa. Zarówno zwolenników Holendra, jak i jego przeciwników trzeba jednak zmartwić. Naukowcy wskazali bowiem, że jakość badań jest niewystarczająca, uzyskane wyniki są niejednoznaczne i należy je rozważnie interpretować. – Nauka jest wciąż zbyt słaba, by potwierdzić tezy głoszone przez Hofa – przyznał dla CNN Mike Tipton, profesor fizjologii człowieka na Uniwersytecie w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. 

We wspomnianym przeglądzie zbadano osiem randomizowanych badań klinicznych, ale stwierdzono, że mała wielkość próby, wynosząca od 13 do 40 uczestników (głównie płci męskiej) w każdym badaniu utrudnia możliwość uogólnienia wyników w wymiarze populacyjnym. Ponadto we wspomnianych badaniach nie porównywano korzyści, jakie daje morsowanie z innymi aktywnościami fizycznymi, takimi jak choćby pływanie w basenie, joga czy spacery. 

Uważaj na morsowanie

Mike Tipton podkreślił, że zanurzanie ciała w zimnej wodzie nie jest zalecane w przypadku wielu schorzeń. Należą do nich: astma, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, niestabilna cukrzyca, zaburzenia napadowe (np. epilepsja) czy nagły lub niewyjaśniony przypadek śmierci sercowej w rodzinie. Specjaliści przypominają, że zimna woda odprowadza ciepło z organizmu nawet cztery razy szybciej niż zimne powietrze. Dlatego ciało w zetknięciu z zimną wodą doznaje rodzaju szoku, co może spowodować dramatyczne zmiany oddychania, tętna oraz ciśnienia krwi. 

Dlatego wszystkim tym, których fascynują dokonania Wima Hofa i chcą morsować lub nawet ustanawiać jakieś rekordy kąpieli w lodzie bądź zimnej wodzie, wypada przypomnieć, że nawet poddając się takiej terapii w domu, powinniśmy robić to rozważnie i po konsultacji z lekarzem. 

2024-03-26

Andrzej Marciniak


Wiadomości
Mateusz Morawiecki będzie miał ochronę? Internauci w szoku
bin, www.gazeta.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wp.pl
Kaczyński jak ojciec chrzestny? Komentarze w sprawie przesłuchania
(WA)
Komisji ds. rosyjskich wpływów. Potrzebna dla Polski czy rządu?
Na podst. tekstów Agnieszki Burzyńskiej, Marty Rawicz, Zbigniewa Parafianowicza
Społeczeństwo
Może diabeł mi podpowiadał? Wyrok w sprawie zabójstwa siekierą
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Głos mordercy rozpoznał telewidz
Michał Fajbusiewicz
Prawnik radzi. Kto musi zapłacić za stawiennictwo w wojsku? 
Mecenas Jan Paragraf
Zagadka kryminalna. Próbowała dźgnąć mnie nożem
Wojciech Chądzyński
Matki boją się wychodzić z bloku. „Każdy ma do niego szacunek”
Bohdan Melka, „Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem”, TVN
Świat/Peryskop
Makabryczna turystyka. Ich marzeniem jest znaleźć się w centrum wojny
E.W. na podst. Paulina Wilk „Podróże do piekła”, „Polityka” nr 22/2024
Chmury burzowe nad wyborami. Biden zadaje sobie samobójcze ciosy
STOL
Ślub stu osieroconych dziewcząt. Niektóre z nich są nieletnie
EW na podst.: TRT Africa, The Guardian Nigeria, BBC, dateline.ng
Hiszpańska Villajoyosy. Ciepło, słodko, kolorowo
Chrystian Ślusarczyk
Austriackie gadanie, czyli obóz dla uchodźców. Powrót do przeszłości
Ewa Korzeniowska
Lifestyle/Zdrowie
Co dalej z 40 Plus? Polacy potrzebują tego programu
A.M.
Zrozumieć celiakię. Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego?
Andrzej Marciniak
Rozmowa ze „zdrajcą doskonałym” o przygodzie w niecodziennym reality show
Agnieszka Pacho
Pożegnanie Jacka Zielińskiego. Odszedł młodszy Skald
Maciej Malinowski
Anita Sokołowska. O stabilności i wpływie aktora na społeczeństwo
Na podst. tekstu Joanny Derdy
Angorka