R E K L A M A
R E K L A M A

Morsowanie jednak nie jest takie zdrowe? Nowe doniesienia naukowców

Z roku na rok przybywa w Polsce miłośników morsowania, zapewniających, że służy to doskonale ich zdrowiu. Czy jednak badania naukowe potwierdzają ewentualne korzyści mające płynąć z kąpieli w lodowatej wodzie? Z tym jest pewien problem. 

Źródło: YouTube

Do mody na morsowanie w dużym stopniu przyczynił się Holender Wim Hof, nazywany człowiekiem lodu. W wieku 9 lat, budując igloo, zasnął on w śniegu i trafił do szpitala w stanie hipotermii. Kilka lat później zanurzył się w bardzo zimnej wodzie, co dało mu impuls do pracy nad własnym ciałem i umysłem, a z czasem pomogło stworzyć specjalną technikę oddychania w takich warunkach. Później zadziwiał on swych zwolenników m.in. przebiegnięciem jedynie w szortach maratonu za kołem podbiegunowym oraz blisko dwugodzinną kąpielą w lodzie. 

Najnowsze badania

Naukowcy porównali Wima Hofa z jego bliźniakiem, który stroni od ekstremalnych wyczynów i prowadzi siedzący tryb życia. Uzyskane wyniki specjalnych testów okazały się podobne. Jednak w przypadku Wima zauważono, że po ćwiczeniach oddechowych, medytacji i 80-minutowej kąpieli lodowej nastąpiło znaczne zmniejszenie się poziomu białek związanych z odpowiedzią immunologiczną. Mimo to krytyków Hofa nie brakuje, zwłaszcza że twierdzi on, iż jego autorska technika pomaga w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów, stwardnienia rozsianego czy w chorobie Parkinsona, co nie zostało udowodnione. 

Kilka dni temu w czasopiśmie „PLOS One” zamieszczono przegląd badań naukowych dotyczących terapii zimną wodą metodą Wima Hofa. Zarówno zwolenników Holendra, jak i jego przeciwników trzeba jednak zmartwić. Naukowcy wskazali bowiem, że jakość badań jest niewystarczająca, uzyskane wyniki są niejednoznaczne i należy je rozważnie interpretować. – Nauka jest wciąż zbyt słaba, by potwierdzić tezy głoszone przez Hofa – przyznał dla CNN Mike Tipton, profesor fizjologii człowieka na Uniwersytecie w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. 

We wspomnianym przeglądzie zbadano osiem randomizowanych badań klinicznych, ale stwierdzono, że mała wielkość próby, wynosząca od 13 do 40 uczestników (głównie płci męskiej) w każdym badaniu utrudnia możliwość uogólnienia wyników w wymiarze populacyjnym. Ponadto we wspomnianych badaniach nie porównywano korzyści, jakie daje morsowanie z innymi aktywnościami fizycznymi, takimi jak choćby pływanie w basenie, joga czy spacery. 

Uważaj na morsowanie

Mike Tipton podkreślił, że zanurzanie ciała w zimnej wodzie nie jest zalecane w przypadku wielu schorzeń. Należą do nich: astma, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, niestabilna cukrzyca, zaburzenia napadowe (np. epilepsja) czy nagły lub niewyjaśniony przypadek śmierci sercowej w rodzinie. Specjaliści przypominają, że zimna woda odprowadza ciepło z organizmu nawet cztery razy szybciej niż zimne powietrze. Dlatego ciało w zetknięciu z zimną wodą doznaje rodzaju szoku, co może spowodować dramatyczne zmiany oddychania, tętna oraz ciśnienia krwi. 

Dlatego wszystkim tym, których fascynują dokonania Wima Hofa i chcą morsować lub nawet ustanawiać jakieś rekordy kąpieli w lodzie bądź zimnej wodzie, wypada przypomnieć, że nawet poddając się takiej terapii w domu, powinniśmy robić to rozważnie i po konsultacji z lekarzem. 

2024-03-26

Andrzej Marciniak


Wiadomości
Przyjemność zabijania. Rozmowa z prof. dr. hab. ANDRZEJEM ELŻANOWSKIM
Krzysztof Różycki
Ocean pełen życia na dalekiej planecie? Nowe odkrycie
(JP) Na podst.: BBC, New York Times, Reuters, The Guardian, Der Spiegel
Do Europy nadchodzą piekielne upały. „To nie jest normalna prognoza”
KK na podst.: tagesschau, de, merkur.de, Reuters, Der Spiegel, BBC, World Meteorological Organization WMO
Społeczeństwo
Dwa lata jak dla brata. Adwokat od „trumny na kółkach” skazany
Piotr Kraska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Ciało pocięte piłą
Michał Fajbusiewicz
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To już prawie 100 lat
Opr. bin
Proces po latach. Błąd medyczny sprzed dekady
Krzysztof Różycki
Świat/Peryskop
Rosjanie podpalają groby własnych żołnierzy. To wyraz bezsilności
JP na podst.: Sever.Realii, Meduza.io, Nastojaszczeje Wriemia, Newsweek.com, TASS, Nowyj Kaliningrad
Aroganckie warunki pokoju. Siergiej Naryszkin złożył oświadczenie
KK na podst.: The Moscow Times, Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters, BBC
Białoruś. „Raj Łukaszenki” zaprasza
(CEZ) Na podst.: belsat.eu, zerkalo.io, spring96.org
Hymny narodów świata: Alaska
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak. Uzdolniona aktorka miała 74 lata
Zebrała EfKA
Pożegnalny spektakl Jana Englerta. „Być albo nie być”
Plotkara
Była przyjaciółką Marka Belki. Teraz zagra koncert w Polsce
Grzegorz Walenda
Religijność. Olga Tokarczuk i jej filozofia
Leszek Turkiewicz
UEFA. Wielkie finały coraz bliżej
Maciej Woldan
Angorka - nie tylko dla dzieci...