R E K L A M A
R E K L A M A

Poradnik głosującego. Wszystko, co musisz wiedzieć

W zbliżających się wyborach prezydenckich głosować mogą osoby, które mają polskie obywatelstwo; najpóźniej w dniu głosowania, czyli 18 maja 2025 roku, kończą 18 lat; nie są pozbawione praw publicznych i wyborczych; jak również nie są ubezwłasnowolnione.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę 18 maja od godz. 7 do godz. 21. Informację o tym, w którym można zagłosować, dostępne są na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, na tablicach ogłoszeń, np. w miejscu zamieszkania, w lokalnej prasie i na słupach ogłoszeniowych, jak również w aplikacji mObywatel.

Po wejściu do lokalu trzeba będzie okazać dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty lub paszport. Komisja sprawdzi, czy dana osoba jest uprawniona do głosowania w tym obwodzie i jeśli tak będzie – wyda jej kartę do głosowania. W przeciwnym razie może dopisać wyborcę do spisu, musi jednak otrzymać od niego zaświadczenie o prawie do głosowania.

Odbiór karty do głosowania potwierdza się podpisem; powinna być ona ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Nazwiska kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej umieszczone są na karcie w kolejności alfabetycznej. Aby oddać głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata (znak X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki). Jeżeli ktoś postawi znak X w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata albo nie postawi go w ogóle, głos będzie nieważny.

Wszelkie informacje, w jaki sposób należy oddać głos, można znaleźć na dole karty. Jeśli ktoś będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, jak poprawnie zagłosować, może o to zapytać członków Obwodowej Komisji Wyborczej.

Głosowanie jest tajne. Po postawieniu znaku X należy wrzucić kartę do urny, tak aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Głosować można w swoim okręgu wyborczym, jak również poza miejscem stałego zamieszkania. Potrzebne będzie do tego zaświadczenie o prawie do głosowania. Aby je otrzymać, do 15 maja należy złożyć stosowny wniosek w dowolnie wybranym urzędzie gminy. Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia – na pierwszą i na drugą turę wyborów. Taki dokument można uzyskać tylko raz, warto zatem go chronić. Jeśli zostanie zgubiony, zniszczony lub skradziony, duplikatu nie będzie można uzyskać, a co za tym idzie – głosowanie nie będzie możliwe, nawet w macierzystym obwodzie. Wydanie dokumentu pozwalającego na głosowanie w dowolnym miejscu skutkuje bowiem wykreśleniem z listy wyborców w miejscu zamieszkania.

24 godziny przed dniem głosowania rozpoczyna się cisza wyborcza i trwa do jego zakończenia. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, jak również rozpowszechniać materiałów wyborczych. Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, dotyczy to również internetu. Zabroniona jest także agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, czyli między innymi eksponowanie symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna. W czasie ciszy wyborczej nie można podawać też wyników sondaży wyborczych. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna.

Jeśli ktoś jest świadkiem łamania ciszy wyborczej lub też zauważy inne nieprawidłowości, powinien je natychmiast zgłosić do Okręgowej Komisji Wyborczej lub do delegatury Krajowego Biura Wyborczego. 

2025-05-15

Angora