Dokument programowy partii został opublikowany na jej stronie internetowej. Zaznaczono, że program obejmuje 14 kluczowych obszarów dla Polski: ustrój, bezpieczeństwo, wymiar sprawiedliwości i prawa obywatelskie, reforma instytucjonalna UE, bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin i godna praca, mieszkalnictwo, zdrowie, profilaktyka i aktywność fizyczna, oświata i zasoby intelektualne młodego pokolenia, kultura, cyfryzacja, rozwój infrastrukturalny, woda, rolnictwo, energetyka i górnictwo. Program obejmuje perspektywę do roku 2031.
Patologiczne korepetycje
Podczas zachęcania do zapoznania się z 300-stronnicowym dokumentem wyborczym swojej partii, Elżbieta Witek podkreśliła dwa kluczowe punkty. Pierwszy dotyczył planowanych zmian w systemie edukacji. PiS planuje w ciągu najbliższych lat zredukować “patologiczne zjawisko korepetycji”. Jak możemy przeczytać w dokumencie:
„Elementem tego procesu będzie m.in. wprowadzenie programu odrabiania prac domowych w klasach I–III wyłącznie na zajęciach pozalekcyjnych. Dodatkowe zajęcia w szkołach będą nasza odpowiedzią na rozwijającą się wciąż patologie korepetycji”.
Oznacza to, że uczniowie mieliby mieć możliwość uzupełnienia swoich braków w wiedzy dzięki darmowym zajęciom pozalekcyjnym. Tylko że takie rozwiązanie już istnieje – w większości placówek można skorzystać z dodatkowych zajęć z trudnych przedmiotów. Jedyną przeszkodą jest zazwyczaj małe zainteresowanie przez uczniów taką opcją.
Prawo jazdy „za darmo”
Drugi punkt, który wywołał większe emocje wśród słuchaczy, dotyczył wprowadzenia bezpłatnych kursów prawa jazdy dla uczniów szkół średnich.
Uwaga, kursy na prawko za darmoszkę🤣Dzięki Witek oczywiście🤣
Czekamy teraz na darmowe OIOMy na życzenie, bez czekania.
🤣😭🤣@elzbietawitek pic.twitter.com/7NEB5lalD1— R_Sk'y (_raf ) 🇵🇱🇪🇺 🌈⚡ (@siejkosky) October 2, 2023
„Jest to zapisane i będzie zrealizowane. Młodzi ludzie w szkołach średnich, którzy ukończą 18 lat, będą mieć darmowy kurs prawa jazdy” – powiedziała Elżbieta Witek
Ten punkt także znajdziemy w programie „Bezpieczna Przyszłość Polaków”, zaraz obok informacji o korepetycjach. Jest on jednak opisany wyłącznie jednym zdaniem:
„Dodatkowo każdy osiemnastolatek będzie mógł odbyć w szkole bezpłatny kurs na prawo jazdy”.
Na jakich dokładnie miałoby się odbywać to zasadach i ile „darmowych” podejść będzie miała młoda osoba przy zdawaniu prawa jazdy? Tego nie wiadomo.
Nagranie wypowiedzi stało się popularne na TikToku. Części młodzieży spodobała się taka inicjatywa PiS-u, ale nie brakowało również głosów krytyki. Najpopularniejsze komentarze na platformie odnoszą się do kolejnej próby „rozdawnictwa” i wykorzystywania pieniędzy pracujących Polek i Polaków. Warto zastanowić się także, czy „darmowe” prawo jazdy nie jest pójściem na skróty dla polityków. W końcu łatwiej jest rozdać trochę pieniędzy niż zająć się chociażby usprawnieniem publicznej komunikacji.