R E K L A M A
R E K L A M A

Czego boją się Polacy? Wyniki sondażu

Sondaż przeprowadzony przez United Surveys by IBRiS ujawnił, że aż 60,2 proc. ankietowanych czuje obawę, myśląc o 2025 roku.

Rys. Paweł Wakuła

„W odpowiedzi na pytanie: Czego najbardziej boi się Pan/Pani w 2025 r.? okazało się, że szczególnie obawiamy się bezpośredniego wciągnięcia naszego kraju w działania wojenne oraz eskalacji konfliktu na wschodzie Europy. Obie odpowiedzi wskazało 51,6 proc. pytanych. Trzeci powód niepokoju to możliwość pogorszenia sytuacji finansowej. Obawy z tym związane odczuwa 29 proc. respondentów.

Martwią nas również kwestie związane z pogorszeniem sytuacji w ochronie zdrowia – 23,1 proc. wskazań – oraz nasileniem dezinformacji w przestrzeni publicznej – 22,3 proc. Wielu z nas niepokoi również polityka, w tym rozstrzygnięcie tegorocznych wyborów prezydenckich. 17,8 proc. boi się potencjalnej wygranej Karola Nawrockiego, a 16,8 proc. czuje niepokój związany z hipotetycznym zwycięstwem Rafała Trzaskowskiego. Według sondażu na dalszych miejscach wskazywano także obawy związane z pogłębieniem sporów w wymiarze sprawiedliwości (14 proc.) oraz nasileniem konfliktu politycznego (11,2 proc.). Mamy też obawy przed nasileniem się kryzysu klimatycznego (12,2 proc.).

Wyniki badania pokazują jasno: wchodzimy w nowy, 2025 r., z dużą obawą. Myślę, że to powinien być jasny sygnał dla rządzących, że ludzie nie do końca są zadowoleni, w jakim kierunku zmierza nie tylko nasze państwo, ale również cały region środkowo-wschodniej Europy – ocenił dr hab. Szymon Ossowski, profesor UAM w Poznaniu i dziekan tamtejszego Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (…)”.

Według innego sondażu, który przeprowadził Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, najwięcej osób – 22 proc. – obawia się w tym roku wysokich rachunków. 19 proc. przyznało, że boi się pogorszenia stanu zdrowia. Na kolejnych pozycjach znalazły się obawy przed wysokimi cenami w sklepach oraz sytuacją polityczną w Polsce. Odpowiedź niczego się nie obawiam wybrało tylko 4 proc. ankietowanych. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interviewing), co pozwala na uzyskanie szybkich i wiarygodnych wyników.

Przeprowadzono je na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie liczącej 1134 osoby, co zapewnia, że wyniki są odzwierciedleniem opinii społeczeństwa. 11 proc. respondentów nie potrafiło określić swoich obaw, wybierając odpowiedź trudno powiedzieć

2025-01-07

(KGB) na podst. Radio Zet, Polskie Radio