Wielu twórców już wystąpiło na Letniej Scenie w Janowie, a do 28 sierpnia będzie tam można zobaczyć i usłyszeć kolejnych kilkudziesięciu muzyków, aktorów, improwizatorów, stand-uperów i kabareciarzy. Wszystko w klimacie zrewitalizowanych XIX-wiecznych domów, a także stadniny i stodoły zamienionych na bar oraz kawiarnię i galerię.
Tegoroczny sezon, spektaklem „Apetyt na czereśnie”, zainaugurowali Maria Niklińska, Rafał Olbrychski oraz Lena Ledoff; w kolejnych dniach turystom i okolicznym mieszkańcom zaprezentowali się m.in. Dorota Jarema, Aneta Jaślar, Agnieszka Kowaluk, Artur Barciś, Igor Ćwiek, Marcin Januszkiewicz i Maurycy Polaski, jak również zespoły Esperanza i Moribaya. A w kolejce czekają już tacy artyści, jak np. Olga Bończyk, Paulina Holtz, Beata Kawka, Grażyna Łobaszewska, Urszula Makosz, Joanna Szczepkowska, Patrycja Zywert-Szypka, Joanna Żółkowska, Piotr Bukartyk, Kacper Kuszewski, Kacper Jan Lechowicz, Adam Nowak, Krzysztof Skiba, Zbigniew Zamachowski i Mirosław Zbrojewicz. Organizatorzy zaplanowali również spotkanie z dziennikarzem radiowym Kubą Strzyczkowskim.
Wioska Artystyczna Janowo koło Rewala to unikalne miejsce na kulturalnej mapie Polski. Choć poza sezonem mieszkają tam jedynie cztery osoby, to w wakacje wieś zaczyna tętnić życiem. Odwiedzają ją wszelkiego rodzaju artyści, a okoliczni mieszkańcy i turyści mogą być uczestnikami koncertów, spektakli, recitali, monodramów, występów improwizatorów, kabareciarzy i stand-uperów, a także spotkań, warsztatów, wystaw oraz innych atrakcji artystyczno-filmowych dla całych rodzin.
W najbliższych dniach w Janowie pojawią się m.in. Grażyna Łobaszewska i Adam Nowak. Duet ten w środę 17 lipca o godz. 20.15 zaprezentuje „Piosenki o ludziach z duszą”. – Tego dnia zapowiada się wyjątkowy wieczór przepełniony muzyką i liryką, piosenki znane i mniej popularne o ważnych dla nas emocjach, o przeróżnej dla każdego z nas codzienności. Po prostu piosenki o nas, o ludziach z duszą! Nie zabraknie wspólnych wzruszających i niespotykanych dotąd wykonań – przekonują muzycy.
Dzień później janowska publiczność (powyżej 15. roku życia) będzie mogła zobaczyć muzodram Kacpra Jana Lechowicza. Jak zapowiada artysta, będzie to „osobista próba dokonania konfrontacji z kwestiami płci, seksualnoś ci, religii, pojęciem rodziny oraz sytuacją środowiska queerowego w Polsce”. Impulsem do podjęcia pracy nad projektem – jak przekonują twórcy spektaklu – stał się film dokumentalny „Paris is burning” autorstwa Jennie Livingston. Dzięki niemu twórcy mieli okazję zestawić sytuację społeczności queerowej w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat 80. i 90. z aktualnym stanem tej grupy w Polsce. Opowiadanej historii towarzyszą piosenki z repertuaru artystów takich jak: Natalia Przybysz, Bajm, Ralph Kaminski, Andrzej Poniedzielski i Bedoes.
Na kolejnych kilkanaście dni Wioskę Artystyczną Janowo „zaanektują” dobrze znani w tych rejonach improwizatorzy ze Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi. Aż do 3 sierpnia niemal codziennie proponować będą przedstawienia dla dorosłych, a w niektóre dni także dla dzieci. Publiczność decydować będzie nie tylko o tytule i formie przedstawienia, ale także o tym, co wydarzy się w czasie spektaklu: nadadzą aktorom imiona, wymyślą zawody i role, a potem określą, co konkretnie ma się wydarzyć w przedstawieniu, np. kto i w jaki sposób powinien zostać zamordowany albo kto, kiedy i w kim się zakocha.
Improwizatorzy drobną przerwę zrobią sobie 24 lipca, bowiem tego dnia do Janowa powróci Maria Niklińska, która z Rafałem Olbrychskim otwierała tegoroczny sezon spektaklem „Apetyt na czereśnie”. Janowo na tyle zafascynowało odtwórców głównych ról tego przedstawienia, zachwycając nie tylko tym, co Wioska Artystyczna Janowo ma do zaoferowania dla widzów i dla aktorów, że postanowili tam wrócić. Sposób funkcjonowania w Janowie Maria Niklińska określiła nawet jako „aktorskie kolonie”, podczas których trochę się pracuje, trochę wypoczywa, ale przede wszystkim spędza czas w artystycznym klimacie i towarzystwie. Postanowiła zatem wrócić, aby właśnie 24 lipca zaprezentować piosenki z płyty „Marlen”.
Do Wioski, tylko nieco później, wróci też Rafał Olbrychski, aby prapremierowo zaprezentować „Losu Dwoistość”. – To tytuł piosenki napisanej dla mnie przez Wojciecha Młynarskiego, z moją muzyką, jednocześnie idealna nazwa dla koncertu, który łączy dwie strony mojej artystycznej działalności oraz pewnie osobowości – tę bardziej literacką, nastrojową, z tą bardziej dziką i rockową, w jedną spójną formę recitalu – wyjaśnia aktor.
Do Janowa z recitalami „Chopin+” regularnie we wtorki, środy i czwartki wraca także Lena Ledoff. Pianistka prezentuje na Scenie Kameralnej „spektakl”, podczas którego w niespotykany sposób łączy utwory Fryderyka Chopina ze standardami muzyki jazzowej i popularnej. Każdy koncert jest podróżą nie tylko w świat muzyki Chopina, ale również spojrzeniem – często z przymrużeniem oka – na jego twórczość oczami współczesnego artysty.
Sezon w Wiosce trwa do końca wakacji. W sierpniu będzie tam można zobaczyć przedstawienie „Pani Pylińska i sekret Chopina” z Joanną Żółkowską, Pauliną Holtz, Kacprem Kuszewskim i Leną Ledoff; „Małe zbrodnie małżeńskie” z udziałem Beaty Kawki i Mirosława Zbrojewicza oraz monodram Joanny Szczepkowskiej „Goła Baba”. W Janowie pojawią się też aktor Zbigniew Zamachowski oraz stand-uper Krzysztof Skiba.
Wszyscy, którzy zdecydują się pojawić w Wiosce Artystycznej Janowo, pomiędzy spektaklami będą mogli odpocząć w artystycznej galerii, skosztować domowego ciasta w lokalnej kawiarni i odwiedzić antykwariat lub księgarnię.