R E K L A M A
R E K L A M A

Wielki, nie Chrobry. Rozmowa z prof. PRZEMYSŁAWEM URBAŃCZYKIEM

Rozmowa z prof. PRZEMYSŁAWEM URBAŃCZYKIEM, mediewistą związanym z UKSW i PAN, autorem setek artykułów naukowych oraz ponad 20 książek, w tym najnowszych „Korzeni Polski” i „Co się stało w 1025 r.”

Pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie (fot. Wikimedia)

– Bolesław I, nasz drugi historyczny władca, stworzył prawdziwe imperium. Przez dekady uczono nas, że Polska wyłoniła się z tajemniczego plemienia Polan, którego księciem był jego ojciec Mieszko I.

– Nie było żadnych Polan, bo nie wspominają o nich żadne źródła.

– To kim był Mieszko I? Jedna teoria mówi, że dynastia Piastów wywodziła się z wikingów, druga, że z państwa wielkomorawskiego (Magna Moravia).

– Ja opowiadam się za tą drugą teorią. Zobaczymy, co wyjdzie z badań genetycznych. Pamiętajmy jednak, że najstarsze kości Piastów pochodzą z XII i XIII wieku, a więc od Mieszka I dzieli je szmat czasu. Ze wszystkich lokalizacji korzeni Piastów najmniej prawdopodobne jest wywodzenie ich z obecnej Wielkopolski.

– Dlaczego?

– Żeby zbudować państwo, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Nawet w tamtych czasach to „know how” było skomplikowane i Piast Kołodziej, który siedział na przyzbie pod Gnieznem, nie mógł tego wymyślić. Ta wiedza musiała skądś przyjść. Według mnie najbardziej prawdopodobne pochodzenie naszej pierwszej dynastii jest wielkomorawskie.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2025-05-03

Krzysztof Różycki