R E K L A M A
R E K L A M A

Francuzi o Polsce. Co uważają o naszym kraju? Część I

Pierwszy raz przyjechał do Warszawy w 2000 roku w ramach wymiany studentów. – Poznałem dziewczynę, która była dla mnie wtedy kimś wyjątkowym. Zakochałem się również w Polsce i dostrzegłem tu potencjał. Czułem niesamowitą energię Polaków i chęć rozwoju. Sześć lat później wrócił, wybrał Warszawę na miejsce do życia, a także prowadzenia biznesu.

Rys. Tomasz Wilczkiewicz

Założył rodzinę, znalazł warunki do realizacji zainteresowań. Paryżanin Gregoire Nitot, współwłaściciel firmy Sii, właściciel Tawerny Kaszubskiej, właściciel klubu piłkarskiego Polonia Warszawa, na swoim blogu pisze: I nie dziwcie się, gdy nazwę Polskę „naszym krajem”. Mieszkam tutaj i płacę podatki polskiemu rządowi (…). Wszystkie moje osobiste interesy, inwestycje i aktywa znajdują się w Polsce. Ponadto jestem dumny, że posiadam polskie obywatelstwo od 2016 roku. Docenia nasze zalety i zauważa wady.

* * *

– Przyjaźni, wspierający, otwarci, pozytywnie nastawieni – to pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl, gdy myślę o Polakach. To ciężko pracujące społeczeństwo (w przeciwieństwie do niektórych obywateli Francji czy Europy Południowej), dobrze wykształcone, które osiąga swoje cele. Mają wielki talent do rozwiązywania problemów przy niewielkich zasobach.

* * *

– Piękny kraj z cudownymi krajobrazami, jeziorami, górami i rzekami. Świetne tereny do jazdy na rowerze. Mieszkam w Warszawie, gdzie mam możliwość korzystania z pięknych parków i Wisły – mojego ulubionego miejsca wiosną i latem. Jestem również wielkim fanem regionu Kaszub, który jest dla mnie jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. W Polsce występują cztery pory roku, które wyraźnie różnią się pogodą. Można doświadczyć zarówno zimnej, śnieżnej zimy, jak i gorącego i słonecznego lata. Podobają mu się nasze starówki – w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy – łódzka Manufaktura i ulica Piotrkowska, molo w Sopocie. – Ale najpiękniejszym polskim miastem moim zdaniem jest Wrocław.

* * *

Pisząc o kulturze, używa zaimka „my”: – Mamy wspaniałe muzea, które opowiadają historie w inspirujący sposób (…). Szczególnie podziwiam wspaniałe polskie teatry.

* * *

Urzekły go polskie wesela. Do tego stopnia, że sam zorganizował własne według naszej tradycji. Lubi też polskie świętowanie. – Zawsze jest dużo picia, świetnych rozmów i śmiechu, co zbliża ludzi i tworzy specjalne relacje. Polacy zwykle serwują zbyt wielkie ilości jedzenia, ale potrawy są wyjątkowe i naprawdę trudno się oprzeć, żeby ich wszystkich nie spróbować (…). Szczególnie lubię grzybową, pomidorową, flaki i fasolkę po bretońsku. Muszę też wspomnieć o grillowanym oscypku z dżemem żurawinowym. Wśród 10 rzeczy, których Nitot nie cierpi w Polsce, znaleźli się między innymi: agresywni kierowcy, zima bez śniegu, biurokracja oraz niesympatyczni urzędnicy, brzydkie budynki z czasów PRL (poza Pałacem Kultury, który mu się podoba), a także: – Marnowanie pięknej polskiej przyrody. Niestety, często widzę mnóstwo papierosów, plastikowych butelek, a nawet dużych śmieci wyrzuconych w najpiękniejszych lasach, górach, rzekach i jeziorach lub na ulicy. Polacy powinni bardziej dbać o swoje naturalne środowisko i ekologię. Kosze na śmieci powinny być dostępne wszędzie, szczególnie w parkach i lasach. Powinniśmy zapewnić lepszą edukację ekologiczną w szkołach i mediach publicznych. Dzieci powinny być zobowiązane do regularnego zbierania śmieci na ulicach i w lasach. Dzięki takim działaniom młodzi ludzie staliby się ostrożniejsi i edukowali swoich rodziców, aby byli bardziej świadomi ekologii. Kolejną rzeczą związaną z ekologią, która mnie niepokoi, jest smog, który często pojawia się w polskich miastach z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza i powszechnego stosowania węgla.

* * *

– Mniejszość Polaków ma zbyt skrajne poglądy (…). Nie są otwarci i tolerancyjni wobec innych wartości, kultur, orientacji seksualnych, narodowości i religii. Moim zdaniem skandaliczne jest nieuznawanie wszystkich ludzi za równych. Te ekstremistyczne i fundamentalistyczne idee są zawsze niebezpieczne dla rodzaju ludzkiego. Powodują terroryzm i były powodem wybuchu drugiej wojny światowej (…). Ponadto wielu Polaków jest zbyt dumnych, przewrażliwionych i w rezultacie nie akceptują żadnej krytyki. Nie chcą słyszeć niczego negatywnego o swoim kraju lub swoim zachowaniu. To wspaniale, że Polacy są dumni ze swojego wspaniałego i cudownego kraju, kultury i długiej historii Polski, ale muszą zaakceptować jakąś krytykę, a także umieć śmiać się z siebie. 

2024-10-26

E.W. Na podst. gregoirenitot.com