R E K L A M A
R E K L A M A

Europejski Nakaz Aresztowania Romanowskiego. O wydaniu polityka zdecyduje węgierski sąd

Sąd Metropolitalny w Budapeszcie wyjaśnił, że proces przekazania Marcina Romanowskiego stronie polskiej może rozpocząć się dopiero po jego odnalezieniu, zatrzymaniu i doprowadzeniu przed sąd przez odpowiednie władze. Z kolei przekazanie przez Polskę stronie węgierskiej Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) w sprawie Romanowskiego w dniu 20 grudnia ubiegłego roku "nie stanowi jeszcze rozpoczęcia procedury przekazania".

Fot. YouTube

Procedura ruszyła

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez węgierskie ministerstwo sprawiedliwości, sprawa Marcina Romanowskiego trafiła do Sądu Metropolitalnego w Budapeszcie, co oznacza, że na Węgrzech rozpoczęła się procedura związana z wykonaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania. Procedury te są identyczne w krajach Unii Europejskiej.

Postępowanie dotyczące byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy będzie prowadzone przez węgierski sąd, a Polskę będzie reprezentował węgierski prokurator. Sąd nie będzie jednak rozpatrywał meritum zarzutów wobec podejrzanego, a skupi się jedynie na aspektach proceduralnych, w tym na ocenie dopuszczalności przekazania Marcina Romanowskiego Polsce.

Marcin Romanowski, któremu polska prokuratura zarzuca popełnienie 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i manipulowanie konkursami na środki z Funduszu Sprawiedliwości, otrzymał azyl polityczny na Węgrzech w grudniu.

W poniedziałek 20 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości Węgier poinformowało Prokuraturę Krajową o przekazaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego w związku z poszukiwaną osobą, Marcinem Romanowskim, do Sądu Metropolitalnego w Budapeszcie.

Zarzucane przestępstwa

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS, jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Przestępstwa, których się dopuścił, miały polegać m.in. na wskazywaniu pracownikom podległych mu jednostek, które podmioty powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu.

Romanowski miał również zlecać poprawę błędnych ofert przed ich złożeniem oraz dopuszczać do przyznania dotacji podmiotom, które nie spełniały wymaganych kryteriów formalnych i merytorycznych. Dodatkowo, zarzuty obejmują przywłaszczenie środków w wysokości ponad 107 mln zł oraz próbę przywłaszczenia kwoty ponad 58 mln zł.

Azyl oficjalnie przyznany

19 grudnia 2024 roku mec. Bartosz Lewandowski poinformował, że rząd Węgier uwzględnił wniosek posła Marcina Romanowskiego i przyznał mu ochronę międzynarodową na mocy ustawy o prawie azylu z 2007 roku, wskazując na działania podejmowane przez polski rząd i Prokuraturę Krajową, które miały naruszać jego prawa i wolności.

Pełnomocnik Romanowskiego zaznaczył, że jest to pierwszy przypadek przyznania ochrony międzynarodowej polskiemu politykowi przez inne państwo po 1989 roku. Później informację o przyznaniu azylu polskiemu parlamentarzyście potwierdził w rozmowie z węgierskimi mediami szef kancelarii premiera Viktora Orbána oraz wiceprzewodniczący Fideszu, Gergely Gulyás.

2025-01-22

SJS na podst. Wirtualna Polska, DoRzeczy, Business Insider