R E K L A M A
R E K L A M A

Głupota w półświatku. Przestępstwa, które nie mogły się udać

Dokumenty lub listy zostawione w miejscach kradzieży, przechwalanie się kryminalnymi osiągnięciami, ślady kół prowadzące wprost do dziupli. Niefrasobliwość przestępców bywa jedną z głównych przyczyn ich wpadek. 

Rys. Mirosław Stankiewicz

Cena niska, bo produkt pochodzi z kradzieży – tymi słowami kończyło się ogłoszenie, które na popularnym internetowym portalu aukcyjnym zamieścił Mateusz K. Obok widniały zdjęcia zegarków znanej marki, które dzień wcześniej w trudnych do wyjaśnienia okolicznościach zniknęły z butiku w prestiżowej warszawskiej galerii handlowej. Każdy zegarek w internecie został wystawiony za jedną trzecią sumy z salonu (tam kosztowały po kilkanaście tysięcy złotych). K. liczył na to, że cały towar upłynni, zanim ktokolwiek zdąży się zorientować. Nie wiedział, że firma jubilerska miała dokładne zdjęcia zegarków i ich numery seryjne. Nie wiedział też, że kierownik salonu powiadomił policję, gdy tylko zorientował się, że doszło do kradzieży. Zdjęcia precjozów w wysokiej rozdzielczości trafiły po kilku godzinach do policjantów zajmujących się walką z cyberprzestępczością, a oni uruchomili specjalne oprogramowanie, które skanowało internet w poszukiwaniu zdjęć takich zegarków. Tą drogą śledczy ujawnili nietypowe ogłoszenie. Jeden z nich przeczytał je i wówczas stracił resztki wątpliwości. Mateusz K. chwilę później odebrał telefon od człowieka zainteresowanego zakupem zegarków. Ustalili cenę i miejsce spotkania. K. pokazał zegarek, a nabywca wyjął pieniądze. Gdy K. chował gotówkę do kieszeni, podeszli do niego dwaj nieumundurowani policjanci, zatrzymali go i zakuli w kajdanki. Inna ekipa pojechała do mieszkania K. i znalazła tam pozostałe zegarki. K. trafił do prokuratury i tam usłyszał zarzuty kradzieży i paserstwa. Może spędzić w więzieniu 8 lat. – Przez takie zachowanie ten złodziej musiał wpaść – komentuje Marcin Miklaszewski, prywatny detektyw, który wielokrotnie pomagał firmom wdrażać systemy bezpieczeństwa. – Wprost nie chce się wierzyć, żeby nie zdawał sobie sprawy, że algorytmy komórek policyjnych zwalczających cyberprzestępczość szybko wykryją tak prowokacyjne ogłoszenie na portalu i zatrzymanie będzie kwestią czasu.

Miklaszewski wspomina historię wyjątkowo głupiego przestępcy, którego rozdęte ego doprowadziło na ławę oskarżonych. To był złodziej, który znanemu kolekcjonerowi samochodów z Francji ukradł białe lamborghini – opowiada Miklaszewski. – Wjechał nim na lawetę i chciał pojechać do Londynu, ale pomylił drogę i pojechał do Warszawy. Na luksusowe auto na lawecie zwracali uwagę przypadkowi przechodnie i kierowcy. A sam złodziej, dumny ze swojego trofeum, wrzucił zdjęcia z kradzieży na portal społecznościowy. Przy takim zainteresowaniu osób postronnych musiał wpaść. Nagrania i wpisy na portalu społecznościowym posłużyły w sądzie za dowód przeciwko złodziejowi.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-12-23

Leszek Szymowski


Wiadomości
Kurier wiozący śmierć [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Wybory, myśliwi, aborcja. To działo się w Sejmie
4bs
Niepewna przyszłość Sejmu. Czy prezydent go rozwiąże?
Krzysztof Różycki
Kompromitacja na własne życzenie. List żelazny dla premiera Izraela
Henryk Martenka
Telewizja Republika przesadziła. Żeruje na zohydzeniu
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Nieprawdziwe opowieści o wyjeździe do Anglii. Rodzina zabiła lokatora siekierą cz. I
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Morderstwo w 60. rocznicę ślubu
Michał Fajbusiewicz
Bezimienne dziecko umarło w oknie życia z wyziębienia
ANS na podst.: repubblica.it, rainews.it, lastampa.it, ilpost.it, barilive.it, vanityfair.it, ansa.it, culleperlavita.it
IKONOWICZ: Pomagamy, nie oceniamy
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nadchodzi nowa pandemia? Sytuacja w chińskich szpitalach przeraża
KK na podst.: Reuters, BBC, Global Times, The Guardian, Aboluowang News, Hindustan Times, The Independent
Lifestyle/Zdrowie
150 lat Opery Garnier. Nie brakuje tu wyjątkowych wydarzeń
MS, FRANÇOIS DELÉTRAZ © Figaro Syndication 2025
Jaś Fasola ma 70 lat. Jego miny i grymasy zna cały świat
ANS na podst.: movieplayer.it, moviemag.it, forbes.com, en.tempo.co, vanityfair.it, donnaglamour.it, oggi.it, cineuropa.org
Marian Mikuła. Pierwszy płatnerz Rzeczpospolitej
Krzysztof Tomaszewski
Ukochany zwierzak w grobie z właścicielem. Niektórzy chcą odejść razem
ANS na podst.: ansa.it, vanityfair.it, iodonna.it, repubblica.it, ilpost.it, ilsole24ore.com, milanotoday.it
Tomek Lipiński to ikona polskiego rocka. „Zawsze chciałem być muzykiem”
Tomasz Gawiński
Angorka