Promocja badań profilaktycznych
Program „Moje Zdrowie” ma na celu promowanie regularnych badań profilaktycznych wśród dorosłych Polaków. Ma przez to zachęcać do dbania o zdrowie na wzór bilansów zdrowia dzieci i młodzieży, wspierając wczesne wykrywanie chorób kardiologicznych, metabolicznych i nowotworowych. Program ten od maja 2025 roku zastępuje „Profilaktykę 40 Plus”, obejmując badania profilaktyczne dla osób w wieku 20–49 lat co pięć lat, a dla osób powyżej 49. roku życia co trzy lata. Jego celem jest wcześniejsze wykrywanie chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nowotworów oraz zaburzeń psychicznych.
Program „Moje zdrowie” oferuje pakiet badań diagnostycznych ukierunkowanych na wczesne wykrywanie schorzeń. Pacjenci będą mieli dostęp do podstawowych analiz, takich jak morfologia, poziom glukozy, kreatyniny czy lipidogram. W zależności od wieku i wyników ankiety zdrowotnej możliwe będzie także wykonanie badań rozszerzonych, np. prób wątrobowych czy testów na HCV.
Wyniki omówisz z lekarzem
Aby skorzystać z programu, pacjent musi wypełnić ankietę zdrowotną – samodzielnie przez Internetowe Konto Pacjenta lub z pomocą personelu w placówce POZ. Osoby powyżej 60. roku życia odpowiedzą na trzy dodatkowe pytania dotyczące ryzyka chorób otępiennych.
Wypełniona ankieta trafia do wybranego przez pacjenta POZ, który na jej podstawie wystawia skierowanie na badania. Placówka ma 30 dni na kontakt z pacjentem. Zakres badań zostanie dostosowany do odpowiedzi z ankiety, a po ich wykonaniu odbędzie się konsultacja z lekarzem lub pielęgniarką w celu omówienia wyników.
Program jest dostępny dla osób w wieku 20–49 lat, które mogą z niego skorzystać co 5 lat, a także dla osób powyżej 49. roku życia, które mogą z niego skorzystać co 3 lata.
Dostępny pakiet badań
Program obejmuje podstawowe badania diagnostyczne, takie jak:
morfologia krwi, poziom glukozy i kreatyniny we krwi oraz oszacowana wartość eGFR (wskaźnik funkcji nerek),
lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, cholesterol nie-HDL, triglicerydy),
hormon tyreotropowy (TSH – do wykrywania zaburzeń tarczycy),
badanie ogólne moczu.
W zależności od wieku i wyników ankiety, mogą zostać zlecone badania rozszerzone, takie jak:
aminotransferaza alaninowa (ALAT) i asparaginianowa (ASPAT),
gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP) – próby wątrobowe,
PSA całkowity (u mężczyzn powyżej 50. roku życia),
anty-HCV (test na wirusowe zapalenie wątroby typu C),
lipoproteina A (ocena ryzyka chorób sercowo-naczyniowych dla osób między 20. a 40. rokiem życia).