Globalny Indeks Siły Wojskowej. Te kraje są najlepiej przygotowane na wojnę

Jakie kraje są przygotowane militarnie? Mówi o tym m.in. doroczny Power Index 2024, Globalny Indeks Siły Wojskowej. Kto – oprócz Stanów, Rosji, Chin, Indii i Korei Południowej – znajduje się w pierwszej dziesiątce o monumentalnej sile militarnej, dając obywatelom komfort ochrony, a kto jest na słabszej pozycji? 

Fot. Pixabay

Organizacja Global Firepower prześwietliła 145 państw, badając na podstawie danych dostępnych bądź szacunkowych ich wydolność pod kątem ponad 60 czynników, takich jak: liczba żołnierzy i rezerwistów, sprzęt wojskowy, stabilność finansowa, położenie geograficzne i dostępne zasoby. Splot tych czynników, wśród których nie ma potencjału nuklearnego, wskazuje, że za pięcioma gigantami – Stanami, Rosją, Chinami, Indiami i Koreą Południową – idą Wielka Brytania, Japonia, Turcja, Pakistan i Włochy. Gdyby przesiać państwa według pojedynczych kryteriów, na przykład samej floty, w ścisłej czołówce plasuje się także Szwecja. Jeśli miałoby się wzgląd tylko na siły powietrzne, to do pierwszej dziesiątki dołączyłby Egipt i Francja, jednak z zastrzeżeniem, że żadne państwo flotą myśliwców, bombowców i szturmowców nie dorównuje Stanom. Biorąc pod lupę jedynie pancerne gąsienice, zaraz po Rosji, która ma 14 777 czołgów, respekt budzi Korea Północna z 5845 maszynami. 

Pekin wyżej od Moskwy

Waszyngton przeznaczył na wydatki wojskowe 831 miliardów dolarów. Stany Zjednoczone po raz kolejny utrzymały w rankingu pierwsze miejsce, bo są liderem postępu technologicznego, a także w sektorach: medycznym, lotniczym, komputerowym i telekomunikacyjnym. Kraj posiada 13 209 samolotów wojskowych: dla porównania – druga w klasyfikacji Rosja dysponuje mniej niż jedną trzecią tej puli. Stany przewodzą w organach międzynarodowych, odgrywając doniosłą rolę w Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO i Banku Światowym, co ma budzić respekt w relacjach. 

Moskwa ponosi, w stosunku do USA, ułamkowe wydatki na wojsko, lecz także szczyci się zaawansowaną technologią, wyszkoloną siłą militarną i strategicznymi wpływami globalnymi, mimo że trwająca wojna rosyjsko-ukraińska uwypukliła niedociągnięcia w zakresie przywództwa i zarządzania łańcuchem dostaw w rosyjskiej armii. Moskwę przebija Pekin – budżetem obronnym na poziomie 227 miliardów dolarów. Jedna z najstarszych cywilizacji, pod rządami komunistycznymi od czasu założenia w 1949 roku Chińskiej Republiki Ludowej, zyskała globalną przewagę dzięki imponującej sile roboczej i pokaźnemu militarnemu asortymentowi, jaki ma na stanie, wliczając 5000 czołgów. Z kolei miliardowe Indie są zaliczane do hegemonów wojskowych dzięki rosnącemu zaangażowaniu w cyfryzację i modernizację, 2296 samolotom, 4614 czołgom i 294 okrętom. Pierwszą dziesiątkę dopełniają dwa kraje europejskie, Wielka Brytania i Italia, oraz trzy azjatyckie: Japonia, Turcja, Pakistan.

Polska się wyróżnia

Drugą dziesiątkę potęg tworzą Francja, Brazylia, Indonezja, Iran, Egipt, Australia, Izrael, Ukraina, Niemcy i Hiszpania, zaś trzecią otwiera Polska, i w tej lidze towarzyszą jej Wietnam, Arabia Saudyjska, Tajwan, Tajlandia, Algieria, Kanada, Argentyna, Szwecja oraz Singapur. Polska została oszacowana jako unijne mocarstwo militarne tuż po Italii, Francji, Niemczech i Hiszpanii, wyprzedzając większość państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Portugalię, Bułgarię, Belgię, Austrię, Irlandię i Luksemburg. Ogon listy komponują państwa, których możliwości militarne są lub wydają się najskromniejsze. To Królestwo Smoka, czyli Bhutan (nad którym parasol militarny rozpościerają Indie), Mołdawia, Surinam, Somalia i Benin, ostatnia piątka rankingu. Jeśli mają coś na wyposażeniu, to da się to policzyć na palcach. 

2024-11-13

ANS na podst.: money.it, abruzzo.cityrumors.it, globalfirepower.com, esquire.com


Wiadomości
Układ sędziowski? [REPORTAŻ ANGORY]
Tomasz Patora
Polskie ślady dopingowe. Rozmowa z MICHAŁEM RYNKOWSKIM
Tomasz Zimoch
Stanowski chce zaprosić do studia Janusza Walusia. Nie powinno się go promować.
Marek Palczewski
PSL – rodzinna miłość, czyli nepotyzm
Antoni Szpak
Autobiografia Angeli Merkel. Cesarzowa Europy nie żałuje niczego
KK na podst.: BBC, Der Spiegel, Focus, Corierre della Sera, ZDF.de, Süddeutsche Zeitung
Społeczeństwo
Horror w centrum miasta. Dom opanowany przez robactwo
Bohdan Melka na podst. TVP Info, „Krwiożercza plaga. Robactwo opanowało wrocławskie osiedle”
Potrzebni i niemile widziani. Imigranci potrzebni do pracy
E.W. na podst. Marta Mazuś. „Potrzebujący, potrzebni”, „Polityka” nr 49/2024
Olini, czyli aromatyczny olej prosto z Polski
E.W. na podst. pb.pl, portalspozywczy.pl
Łódzki szpital zorganizował pokój dla rodziców wcześniaków
ADO
IKONOWICZ: W obronie szypra i inwalidki
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nazwy ulic świata. Historia i kultura ukryte w kilku literach
Agnieszka Nowak-Samengo
Ostatni bastion prohibicji na Spitsbergenie
Zbigniew Kuczyński (Oslo)
Hymny narodów świata: Acre
Henryk Martenka
Magia świąt w Paryżu. Najbardziej spektakularne iluminacje świata
Magda Sawczuk
Gruzja. Protesty na ulicach, starcia z policją
(KK) na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Georgia Today, Associated Press
Lifestyle/Zdrowie
Denzel Washington: „Wyrządziłem sobie wiele szkód”
(ANS) Na podst.: vanityfair.it, esquire.com, gqitalia.it, movieplayer.it, leggo.it, cinematographe.it, ilfattoquotidiano.it
Murray trenerem Djokovicia. Gwiazdorski duet łączy siły na korcie
Maciej Woldan
Społeczeństwo jest coraz starsze, więc chorób coraz więcej
A.M.
Najlepsi w 2024? Beyonce rozgramia konkurencję
Grzegorz Walenda
Praca pełna stresu i brak work-life balance. Takie są polskie realia
A.M.
Angorka