R E K L A M A
R E K L A M A

Większość Polaków woli korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej?

Co miesiąc każdy z nas obowiązkowo zasila składkami system opieki zdrowotnej. Tymczasem, gdy musimy skorzystać z pomocy lekarza, coraz częściej decydujemy się na wizytę komercyjną. 

Fot. Michal Jarmoluk /Pixabay

Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego w czerwcu, aż 51 proc. Polaków korzysta obecnie zarówno z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ, jak i prywatnych ubezpieczeń. Z kolei jedynie 24 proc. ankietowanych przyznało, że polega wyłącznie na świadczeniach finansowanych przez NFZ. Natomiast samodzielnie finansowało swoje wizyty lekarskie – w ramach abonamentu lub polisy – ok. 11 proc. uczestników badania. 

Oceniając wspomniane wyniki, CBOS przyznał, że „w największym stopniu zwiększył się udział korzystających z usług medycznych w sposób mieszany. W długofalowy trend wpisuje się zmniejszenie – do rekordowo niskiego poziomu – odsetka osób korzystających wyłącznie ze świadczeń oferowanych w systemie NFZ”. Nie należy jednak z tego wyciągać wniosków, że staliśmy się zamożniejsi i stać nas na opłacanie prywatnej opieki zdrowotnej. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że zainteresowanie komercyjnym leczeniem wynika głównie z ograniczonej dostępności świadczeń NFZ oraz odległych terminów wizyt u specjalistów.

Jak wynika z uzyskanych danych, w pierwszym półroczu tego roku z różnego rodzaju usług medycznych (porada lekarska, wizyta u stomatologa, diagnostyka czy badania laboratoryjne) skorzystało 86 proc. rodaków. To o 8 proc. więcej niż przed dwoma laty. Coraz bardziej przekonujemy się także do cyfrowych recept, z których korzysta 76 proc. ankietowanych. Natomiast elektroniczne kanały łączności (SMS, mail, aplikacje internetowe) w ramach systemu ochrony zdrowia wykorzystuje sześciu na dziesięciu ankietowanych przez CBOS. Co zaskakujące, najmniejszym zainteresowaniem cieszy się Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Regularnie korzysta z niego nieco ponad 40 proc. obywateli, ale tylko 16 proc. przyznało, że robi to często.

Wspomniane cyfrowe możliwości związane z ochroną zdrowia najwięcej zwolenników mają, co oczywiste, wśród ludzi młodych do 34. roku życia, mieszkających w dużych miastach, mających wyższe wykształcenie i uzyskujących wyższe dochody – ponad 4 tys. zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym. 

2023-09-08

Andrzej Marciniak


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka