R E K L A M A
R E K L A M A

Szejkowie znad Morza Czarnego

W czasach Nicolae Ceaușescu komunistyczna Rumunia próbowała się wybijać na polityczną i gospodarczą niezależność. Władze zdawały sobie sprawę, że kraj obdarowany jest złożami ropy i gazu. 

Fot. Pixabay

 Starsi Rumuni i turyści przejeżdżający przez kraj nie zapominają widoku kilometrowych kolejek na stacjach benzynowych i przykrytych brezentem lub tygodniowym kurzem samochodów, czekających na pojawienie się utęsknionej cysterny. Problemy, może nie w takiej skali, dotykały też Rumunów zaopatrujących się w gaz ziemny. Ale to już historia. Pokolenie urodzonych w XXI wieku nie uczy się o niej nawet w szkole.

Dziś Rumunia ma inne problemy, możliwości i nadzieje. Rumuni, zdając sobie sprawę z posiadania złóż surowców mineralnych, prowadzą ich systematyczne poszukiwania. Zarówno te prowadzone w roku 2022, jak i obecnie przynoszą sukcesy. Rumuński gigant energetyczny OMV Petrom zlokalizował duże złoża ropy i gazu, które odpowiadają co najmniej trzem czwartym ich całkowitej produkcji w roku 2022. Złoża te znajdują się w okręgach Oltenia i Muntenia. Dzięki najnowszym odkryciom OMV Petrom Rumunia stanie się największym w Unii Europejskiej producentem gazu ziemnego!

Wspomniany już OMV Petrom oraz spółka Romgas podpisały porozumienie, na którego mocy będą wspólnie, w ramach projektu Neptun Deep, wydobywać gaz ziemny z Morza Czarnego. W projekt zainwestowano już 4 mld euro. Gaz popłynie do odbiorców w roku 2027. Planowane jest dostarczenie około 100 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Zostanie on równo podzielony między obu partnerów. „Rumunia już wkrótce znacząco zabezpieczy i wzmocni gazowe bezpieczeństwo Europy”, czytamy w komunikacie prasowym OMV Petrom. Projekt ma się przyczynić do 50-procentowego wzrostu zysku operacyjnego spółki w 2030 roku.

Poszukiwania związane z projektem Neptun Deep na Morzu Czarnym obejmują powierzchnię 7500 km kw. i zlokalizowane są w odległości około 160 km od wybrzeża, na wodach o głębokości od 100 do 1000 m. Gaz do potencjalnych odbiorców transportowany będzie supernowoczesnym gazociągiem, który w 24 miesiące zbuduje turecka firma Kalyon İnşaat. Wartość projektu, którego długość ma ostatecznie wynieść 308 km, to 530 mln euro. Rumuński rząd podpisał umowę z tureckim wykonawcą, który zobowiązał się do poprowadzenia gazociągu w głąb terytorium Rumunii, do węzła w Podişora.

Jak poinformowała strona rumuńska, nowy gazociąg uzyska połączenie z ważnym strategicznie, mającym 500 km, środkowoeuropejskim gazociągiem BRUA. Łączy on Rumunię z Bułgarią, Węgrami i Austrią. Nowe połączenie mogłoby na długo zagwarantować bezpieczeństwo gazowe Europy Środkowej. Także Polski, do której gaz z czarnomorskiego szelfu zbliża się wielkimi krokami.

Międzynarodowe biznesowe plany wyglądają bardzo obiecująco. Pojawia się jednak problem z „niezawodnymi” w takich sytuacjach ekologami. Aktywiści z Greenpeace Romania, przy wsparciu i poparciu zagranicznych partnerów, robią wszystko, by zablokować rozpoczęcie prac. Podkreślają, że „flora i fauna Morza Czarnego zagrożone są na skalę, której świat dotychczas nie widział”. – Gdyby Morze Czarne mogło przemówić, z pewnością dowiedzielibyśmy się, że nie może już dłużej przyjmować ciosów – twierdzą. Zdaniem ekologów Rumunia ma spory potencjał, jeśli chodzi o zieloną energię.

Alin Tanase, koordynator z Greenpeace Romania, zwraca uwagę, że projekt przecina dwa chronione obszary Natura 2000, znajdujące się w strefie przybrzeżnej Morza Czarnego. – Do tego dochodzi jeszcze montaż elementów gazociągu zaledwie 100 metrów od domów w czarnomorskim kurorcie Costinești. Będzie to śmierć tej żyjącej z turystyki perły naszego wybrzeża – nie kryje obaw rumuński aktywista. Dzisiejsze bogactwo Rumunii to nie tylko złoża ropy, gazu i wielu innych surowców. Tamtejszy „miks energetyczny” należy do najbardziej zdywersyfikowanych w Europie. Dzięki temu ten zacofany pod koniec XX wieku kraj może się pochwalić jedną z najlepszych w Europie, obok Danii, pozycji w rankingu niezależności energetycznej. 

2023-08-14

ChS na podst.: www.vesti.bg, www.digi24.ro


Wiadomości
Przyjemność zabijania. Rozmowa z prof. dr. hab. ANDRZEJEM ELŻANOWSKIM
Krzysztof Różycki
Ocean pełen życia na dalekiej planecie? Nowe odkrycie
(JP) Na podst.: BBC, New York Times, Reuters, The Guardian, Der Spiegel
Do Europy nadchodzą piekielne upały. „To nie jest normalna prognoza”
KK na podst.: tagesschau, de, merkur.de, Reuters, Der Spiegel, BBC, World Meteorological Organization WMO
Społeczeństwo
Dwa lata jak dla brata. Adwokat od „trumny na kółkach” skazany
Piotr Kraska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Ciało pocięte piłą
Michał Fajbusiewicz
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To już prawie 100 lat
Opr. bin
Proces po latach. Błąd medyczny sprzed dekady
Krzysztof Różycki
Świat/Peryskop
Rosjanie podpalają groby własnych żołnierzy. To wyraz bezsilności
JP na podst.: Sever.Realii, Meduza.io, Nastojaszczeje Wriemia, Newsweek.com, TASS, Nowyj Kaliningrad
Aroganckie warunki pokoju. Siergiej Naryszkin złożył oświadczenie
KK na podst.: The Moscow Times, Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters, BBC
Białoruś. „Raj Łukaszenki” zaprasza
(CEZ) Na podst.: belsat.eu, zerkalo.io, spring96.org
Hymny narodów świata: Alaska
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak. Uzdolniona aktorka miała 74 lata
Zebrała EfKA
Pożegnalny spektakl Jana Englerta. „Być albo nie być”
Plotkara
Była przyjaciółką Marka Belki. Teraz zagra koncert w Polsce
Grzegorz Walenda
Religijność. Olga Tokarczuk i jej filozofia
Leszek Turkiewicz
UEFA. Wielkie finały coraz bliżej
Maciej Woldan
Angorka - nie tylko dla dzieci...