R E K L A M A
R E K L A M A

100 lat temu na igrzyskach olimpijskich nastąpił debiut Polaków

Pierwsze letnie igrzyska olimpijskie, w których wzięli udział Polacy, rozegrane zostały w Paryżu między 4 maja a 27 lipca 1924 roku. Była to również pierwsza olimpiada, w której udział wzięły reprezentacje Ekwadoru, Filipin, Haiti, Irlandii, Litwy, Meksyku i Urugwaju, a także Łotwy. 

Mecz Urugwaj - Szwajcaria /Źródło: YouTube

„(…) Wyjazd do Antwerpii w 1920 roku był niemożliwy z uwagi na wojnę polsko-bolszewicką. Cztery lata później do Paryża udało się wysłać 81-osobową reprezentację. Przygotowania do wyjazdu były jednak skomplikowane – m.in. z uwagi na sytuację ekonomiczną w kraju. – Znaczna część środków pieniężnych na wyjazd polskich sportowców do Paryża to były po prostu zrzutki: społeczeństwa, urzędów. Te pieniądze zostały zjedzone przez hiperinflację. Cóż z tego, że któryś z hrabiów dał 200 milionów marek polskich, skoro one za kilka miesięcy już niewiele znaczyły – opowiadał doktor nauk historycznych Robert Gawkowski. – Drugi problem wynikał z tego, że sport był w pewnych regionach kraju nowością. We Lwowie czy w Krakowie piłkę nożną czy lekkoatletykę już dobrze znano, trenowano od lat. Wileńszczyzna, Nowogródczyzna, Mazowsze – te rejony były zapóźnione – dodał (…). Także na miejscu w Paryżu nie wszystko zostało przygotowane jak należy. Polacy nie mieszkali w wiosce olimpijskiej. Wybrano tańszą lokalizację, ale warunki były dalekie od oczekiwań. – Nie wszyscy mieli nawet łóżka. Co najwyżej materace na podłodze. Oprócz tego dostawali kupony na wyżywienie. Można było całkiem dobrze zjeść, ale trzeba przecież zachować dietę przed zawodami. Trzeba trenować. Niczego takiego nie było – analizował Gawkowski. – Nasi pierwsi olimpijczycy po prostu zwiedzali Paryż, korzystając z darmowych biletów, jakie dostali od francuskiego rządu. No więc zwiedzali, zwiedzali, a o zawodach się zapomniało (…). Igrzyska sprzed 100 lat były wyjątkowo długie (…). Ostatniego dnia w ciągu kilkudziesięciu minut zdobyliśmy dwa medale. Srebro w kolarskim wyścigu torowym na 4 kilometry wywalczyli Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz oraz Franciszek Szymczyk. W jeździectwie brązowy medal dołożył Antoni Królikiewicz na koniu Pikadorze. Warto dodać, że olimpijczykiem w Paryżu właśnie w jeździectwie był także Tadeusz Komorowski – późniejszy dowódca Powstania Warszawskiego (…)”. 

2024-07-21

KGB na podst.: Radio RMF FM


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka