R E K L A M A
R E K L A M A

Płomień olimpijski dotarł do Marsylii. Przed nim jeszcze długa droga

8 maja olimpijski ogień przypłynął na pokładzie legendarnego statku „Belem” do Marsylii, gdzie powitały go tłumy. Potem wyruszył w drogę po Francji. 26 lipca dotrze do Paryża na ceremonię otwarcia igrzysk. 

Źródło: X

16 kwietnia, 100 dni przed inauguracją igrzysk, ogień olimpijski zapłonął w Olimpii. Po tradycyjnym „greckim etapie” 26 kwietnia wyruszył do Francji na pokładzie 128-letniego trójmasztowca „Belem”, jednego z najstarszych statków pozostających w czynnej służbie. „Belem” pojawił się u wybrzeża ok. godz. 11. Za nim popłynął historyczny dwumasztowiec marynarki francuskiej „La Belle Poule”, z którego rozległ się dźwięk kobzy, dający znak do rozpoczęcia spektakularnej morskiej parady. „Belem” otoczony był jednostkami służb bezpieczeństwa. Słynny żaglowiec wpłynął do portu otoczony ponad tysiącem statków i stateczków: od maleńkich łódeczek po ogromne jachty. – Obiecano nam fenomenalne powitanie, ale to przekroczyło nasze wyobrażenia – zachwycali się członkowie ekipy „Belema”. 

150 tys. ludzi

Na murze Starego Portu powitał ich ogromny, 150-metrowy, billboard, a w samym porcie zebrało się 150 tysięcy ludzi. „Belem” wpłynął do portu przy dźwiękach Marsylianki, witany trójkolorowymi fajerwerkami i specjalnym pokazem Patrouille de France – reprezentacyjnej jednostki sił powietrznych. Piloci najpierw tradycyjnie „narysowali” w powietrzu flagę Francji, a później w ten sam sposób nakreślili nad portem gigantyczne koła olimpijskie. 

Na pokładzie „Belema” francuski pływak Florent Manaudou zapalił olimpijską pochodnię od ognia przywiezionego z Grecji. Po zejściu na ląd przekazał ją Nanteninie Keicie, wielokrotnej medalistce igrzysk paraolimpijskich, ta zaś kolejnym osobom. W drodze ze statku na marsylski welodrom pochodnię nieśli nie tylko sportowcy, ale także postacie ważne dla francuskiej kultury i tożsamości, np. piosenkarz Soprano i Alexandre Mazzia, szef kuchni mogący się pochwalić trzema gwiazdkami Michelin. Na ostatniej prostej pochodnię przejęła tajemnicza, zamaskowana postać. Był to francuski raper Jul, któremu przypadł zaszczyt zapalenia znicza olimpijskiego. 

Protesty

Poza tłumem zebranym w Starym Porcie 230 tysięcy osób bawiło się w całym mieście. – Dziś przybył do nas płomień, nadchodzą igrzyska i wkraczają w życie Francuzów. To święto Francuzek i Francuzów i chcę, żeby wszyscy byli dumni – powiedział Emmanuel Macron. Mieszkańcy podzielali ten entuzjazm, choć nie obyło się bez protestów. Grupa około tysiąca osób manifestowała, sprzeciwiając się kosztom igrzysk, ich wpływowi na środowisko i żądając wykluczenia z nich Izraela. 

9 maja płomień wyruszył w dalszą drogę, w 60-dniową sztafetę po ponad 400 miastach i miasteczkach. Odwiedzi emblematyczne miejsca, takie jak Mont Saint-Michel czy Jaskinię Lascaux, a także 6 terytoriów zamorskich (sztafeta oceaniczna od 9 do 17 czerwca). Kolejne pochodnie będą transportowane w specjalnie na tę okazję zaprojektowanych walizkach Louisa Vuitton. W sztafecie weźmie udział ponad 10 tysięcy osób, które będą niosły płomień, biegnąc, idąc, jadąc na rowerze, konno, wspinając się, surfując… 

2024-05-14

Magda Sawczuk


Wiadomości
Przyjemność zabijania. Rozmowa z prof. dr. hab. ANDRZEJEM ELŻANOWSKIM
Krzysztof Różycki
Ocean pełen życia na dalekiej planecie? Nowe odkrycie
(JP) Na podst.: BBC, New York Times, Reuters, The Guardian, Der Spiegel
Do Europy nadchodzą piekielne upały. „To nie jest normalna prognoza”
KK na podst.: tagesschau, de, merkur.de, Reuters, Der Spiegel, BBC, World Meteorological Organization WMO
Społeczeństwo
Dwa lata jak dla brata. Adwokat od „trumny na kółkach” skazany
Piotr Kraska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Ciało pocięte piłą
Michał Fajbusiewicz
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To już prawie 100 lat
Opr. bin
Proces po latach. Błąd medyczny sprzed dekady
Krzysztof Różycki
Świat/Peryskop
Rosjanie podpalają groby własnych żołnierzy. To wyraz bezsilności
JP na podst.: Sever.Realii, Meduza.io, Nastojaszczeje Wriemia, Newsweek.com, TASS, Nowyj Kaliningrad
Aroganckie warunki pokoju. Siergiej Naryszkin złożył oświadczenie
KK na podst.: The Moscow Times, Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters, BBC
Białoruś. „Raj Łukaszenki” zaprasza
(CEZ) Na podst.: belsat.eu, zerkalo.io, spring96.org
Hymny narodów świata: Alaska
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak. Uzdolniona aktorka miała 74 lata
Zebrała EfKA
Pożegnalny spektakl Jana Englerta. „Być albo nie być”
Plotkara
Była przyjaciółką Marka Belki. Teraz zagra koncert w Polsce
Grzegorz Walenda
Religijność. Olga Tokarczuk i jej filozofia
Leszek Turkiewicz
UEFA. Wielkie finały coraz bliżej
Maciej Woldan
Angorka - nie tylko dla dzieci...