Szpiczak plazmocytowy. Choroba, która niszczy kości

Jeszcze 10 lat temu połowa pacjentów chorujących na szpiczaka plazmocytowego przeżywała mniej więcej od 3 do 4 lat. Teraz okres ten wydłużył się niemal dwukrotnie, a w USA wynosi on już ponad 10 lat. To zasługa nowych leków i schematów leczenia. 

Źródło: Pixabay

– Szpiczak plazmocytowy wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną, jednak większość pacjentów może żyć wiele lat, zachowując funkcje społeczne, rodzinne, a w przypadku młodszych pacjentów także zawodowe – mówi prof. Krzysztof Giannopoulos, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie, szybkie podjęcie leczenia oraz możliwość stosowania najbardziej skutecznych terapii na każdym etapie kuracji. Warto o tym przypominać, zwłaszcza że marzec był Miesiącem Świadomości Szpiczaka. 

Mediana długości życia nowo zdiagnozowanych pacjentów w Stanach Zjednoczonych to już ponad 10 lat, a ponieważ choroba rozpoznawana jest głównie u osób mających 70 lat, zbliżamy się do sytuacji, w której długość życia pacjentów chorujących na szpiczaka nie będzie odbiegać od średniej długości życia

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-04-15

Andrzej Marciniak