„– Gdy temperatura rośnie powyżej 10 stopni, to wszystkie kleszcze budzą się jednocześnie, co powoduje, że zakażają się nawzajem – mówi prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (…). – Zmiany klimatyczne spowodowały, że kleszczy powinniśmy wystrzegać się cały czas. Właściciele psów, ludzie mieszkający blisko lasu obserwują, że rzeczywiście kleszczy jest więcej niż kiedyś (…). Cieplejszy dzień wywabia je ze ściółki leśnej i one potrafią się wspiąć na jakieś patyki i czekać na potencjalnego żywiciela (…). Temperatura wpływa na aktywność kleszczy, ale – co również ważne – łagodna zima powoduje, że przeżywają drobne gryzonie, które wiosną są pierwszymi żywicielami kleszczy. W przypadku małej ilości śniegu zwierzęta takie jak myszy, nornice, ryjówki i wiewiórki mają ułatwiony dostęp do nasion i żołędzi stanowiących dla nich pokarm (…).
Wśród najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze na ludzi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (…). W ubiegłym roku na boreliozę zachorowało 29 347 osób, rok wcześniej było to 25 285 osób, a znacznie mniej przypadków odnotowano w 2022 r. – 17 369 – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. U większości zakażonych boreliozą w pierwszym okresie choroby pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn (…).
Rośnie także liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). Jednak przeciwko tej chorobie można się zaszczepić. Powinny to zrobić osoby szczególnie narażone na kontakt z kleszczami, czyli posiadające psy lub koty, osoby mające działki, mieszkające blisko lasów, uprawiające sport na łonie natury, planujące spędzić czas na biwaku (…).
Jak pokazują badania naukowe, nawet łagodne przejście infekcji wirusem KZM może mieć długofalowe skutki, takie jak bóle głowy, problemy z koncentracją. Najczęstszym powikłaniem jest porażenie splotu barkowego, które skutkuje brakiem ruchomości w stawie barkowym (…)”.