R E K L A M A
R E K L A M A

Kleszcz atakuje znienacka! Warto o tym pamiętać

Na kleszcze trzeba uważać nie tylko latem. Ciepłe i bezśnieżne zimy powodują, że są aktywne już na początku wiosny, a nawet zimą.

Fot. Pixabay

„– Gdy temperatura rośnie powyżej 10 stopni, to wszystkie kleszcze budzą się jednocześnie, co powoduje, że zakażają się nawzajem – mówi prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (…). – Zmiany klimatyczne spowodowały, że kleszczy powinniśmy wystrzegać się cały czas. Właściciele psów, ludzie mieszkający blisko lasu obserwują, że rzeczywiście kleszczy jest więcej niż kiedyś (…). Cieplejszy dzień wywabia je ze ściółki leśnej i one potrafią się wspiąć na jakieś patyki i czekać na potencjalnego żywiciela (…). Temperatura wpływa na aktywność kleszczy, ale – co również ważne – łagodna zima powoduje, że przeżywają drobne gryzonie, które wiosną są pierwszymi żywicielami kleszczy. W przypadku małej ilości śniegu zwierzęta takie jak myszy, nornice, ryjówki i wiewiórki mają ułatwiony dostęp do nasion i żołędzi stanowiących dla nich pokarm (…).

Wśród najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze na ludzi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (…). W ubiegłym roku na boreliozę zachorowało 29 347 osób, rok wcześniej było to 25 285 osób, a znacznie mniej przypadków odnotowano w 2022 r. – 17 369 – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. U większości zakażonych boreliozą w pierwszym okresie choroby pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn (…).

Rośnie także liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). Jednak przeciwko tej chorobie można się zaszczepić. Powinny to zrobić osoby szczególnie narażone na kontakt z kleszczami, czyli posiadające psy lub koty, osoby mające działki, mieszkające blisko lasów, uprawiające sport na łonie natury, planujące spędzić czas na biwaku (…).

Jak pokazują badania naukowe, nawet łagodne przejście infekcji wirusem KZM może mieć długofalowe skutki, takie jak bóle głowy, problemy z koncentracją. Najczęstszym powikłaniem jest porażenie splotu barkowego, które skutkuje brakiem ruchomości w stawie barkowym (…)”. 

2025-04-02

(KGB) na podst. Radio TOK FM


Wiadomości
Silni, zwarci, niegotowi. Jaka będzie militarna przyszłość Europy?
Krzysztof Różycki
Usprawnić służbę zdrowia. Brzoska ma na to plan
Wojciech Nomejko
Wielki szmugiel. Polscy dilerzy w Kolumbii
Leszek Szymowski
Społeczeństwo
Dożywocie za zabójstwo studentki. Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat
Michał Fajbusiewicz
Popularny i lubiany aktor z „Klanu”. Pracuje nie tylko przed kamerą
Tomasz Gawiński
Mory. Pierwsza polska wieś, do której dojedziemy metrem
Tomasz Barański
Joanna Banaszewska i jej imperium napojów bezalkoholowych. Herosi biznesu
E.W. na podst. Wyborcza.biz
Świat/Peryskop
Wyrok dla Wenecji. 125 lat do końca istnienia
ANS na podst.: ansa.it, rainews.it, corriere.it, adnkronos.com, ilmessaggero.it, lastampa. it, finestresullarte.info, agi.it, veneziatoday.it, ilpost.it, it.euronews.com
Protest w Stambule nie cichnie. Finał będzie taki jak zawsze?
MSB na podst.: AHaber, CNN Türk, Sabah, Cumhuryet, Birgun.net
Sejsmiczna katastrofa w Azji. Chaos, którego nie da się opanować
ANS
J.D. Vance zaskoczył katolików. Ordo amoris po republikańsku
PKU na podst.: FAZ, America The Jesuit Review, Religion Media Centre, Catholic News Agency
Lifestyle/Zdrowie
Kleszcz atakuje znienacka! Warto o tym pamiętać
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Jean-Michel Jarre. Elektroniczny pianista
Grzegorz Walenda
Dobry sen przepisem na zdrowie. Przeszkodą jest… chrapanie
A.M.
Schorzenia reumatyczne. Polacy na konsultację czekają nawet 400 dni
Andrzej Marciniak
Angorka/Dla dzieci