R E K L A M A
R E K L A M A

Niepełnosprawne modelki to nadal temat tabu w Polsce

Co pewien czas polskie media obiegają doniesienia o sukcesach modelek i modeli z niepełnosprawnościami, o pokazach oraz kampaniach reklamowych, w których wystąpili. Ciemnoskóra Winnie Harlow cierpiąca na bielactwo, Alex Minsky, były żołnierz bez nogi, Lauren Wasser bez obu nóg, Nyle DiMarco – głuchy model Hugo Bossa i Calvina Kleina, są gwiazdami wybiegów. Niestety, takiej kariery nie robi się w krajach, gdzie niepełnosprawność budzi zakłopotanie. 

Fot. Pixabay

Ewa Baranowska, 23-letnia studentka psychologii, jest głucha. W 2022 roku zakwalifikowała się do finału Miss & Mister Deaf Universum w Tajlandii. Otrzymała propozycję współpracy z tamtejszą agencją modelek. – Dopiero na żywo dowiedzieli się o moim ograniczeniu i natychmiast zostałam skreślona. Wyjaśniali, że mają problemy z zatrudnieniem tłumacza języka migowego, że wystąpią problemy z muzyką lub komunikacją.

Postanowiła spróbować w Polsce.

– Za każdym razem, gdy dowiadywano się, że jestem osobą niesłyszącą, byłam skreślana z listy. Próbowałam udowodnić, że można normalnie ze mną porozmawiać, że potrafię odczytywać z ruchu warg. Niestety, nie mieli czasu ani cierpliwości, by dać mi szansę udowodnienia moich umiejętności. 

Przykładów akceptacji niepełnosprawnych w świecie polskiej mody jest żenująco mało. Chora na rdzeniowy zanik mięśni Agata Roczniak brała udział w pokazach Ewy Minge i nadal pojawia się w mediach, ale już jako założycielka Fundacji Diversum, która chce zmieniać postrzeganie niepełnosprawności. Sylwia Gajewska, cierpiąca na wrodzoną sztywność stawów, dekadę temu próbowała zaistnieć ze swoją agencją Equal Models. Szum medialny wokół jej modelek szybko ucichł. – Chyba jako społeczeństwo nie do końca byliśmy przygotowani na odbiór – mówi Olga Cieślar, fotografka współpracująca z Gajewską. 

Bogumiła Siedlecka-Goślicka, działaczka społeczna poruszająca się na wózku, robiła zakupy w jednej z zagranicznych sieci handlowych. Ujrzała tam plakat, który na pewno nie był przygotowywany w Polsce. Kobieta bez ręki reklamowała sweter, ale zdjęcie wcale nie koncentrowało się na jej niepełnosprawności. Braku kończyny nie eksponowało ani nie maskowało. – Czegoś takiego potrzebujemy (…). Ja od 11 lat na YouTubie, od ośmiu lat na Instagramie codziennie normalizuję niepełnosprawność. Pokazuję, że mamy dokładnie te same potrzeby, marzenia, problemy, zachcianki, frustracje. 

2024-03-18

E.W. na podst.: Ryszarda Socha. „Nagłośnić wyciszonych”


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka