R E K L A M A
R E K L A M A

Chiński architekt otrzymał „Nobla architektury”. Jego prace zachwycają

Chiński architekt Liu Jiakun zdobył Nagrodę Pritzkera 2025, najważniejszy międzynarodowy laur w branży dla żyjących mistrzów projektowania i wznoszenia budowli, „Nobel architektury”. Przyznano mu ją za to, że „zachowuje delikatną równowagę, integrując wszystkie wymiary życia miejskiego”.  

Liu Jiakun /Źródło: YouTube

Chiny po raz drugi triumfują w wyścigu po przyznawane od 1979 roku trofeum. Po Wang Shu w 2012 roku – który wymagał od studentów, by uczyli się ciesielstwa i murarstwa i przez rok pracowali na budowie, by zrozumieć naturę materiałów – przyszła kolej na starszego od niego Liu Jiakuna i „odpowiednią architekturę”, jak nazywa się jego koncepcje przeciwne rozdzielaniu funkcji. Laureat pochodzi z rodziny lekarzy, ale zamiast białego fartucha wybrał cyrkiel i pióro, bo jest nie tylko architektem, lecz także pisarzem. Ma 69 lat i przez całą karierę pracował głównie w ojczyźnie, jednak swoimi pracami wpłynął na sposób myślenia aktualnie czynnych zawodowo architektów, jak Frank Gehry, Renzo Piano, Tadao Andō, czy nieżyjąca już Zaha Hadid, stając się dla nich wzorem. 

Zaskakujące pomysły

Mimo że od zawsze proponuje minimalizm w połączeniu z humanizmem i lokalnym kontekstem, to swój unikalny styl dopracowywał stopniowo. Jego rozwiązania zostały docenione licznymi nagrodami i zaciekawiły poza Chinami i Azją, były przyjmowane entuzjastycznie w Wenecji. Wykreował przestrzenie publiczne w zatłoczonych metropoliach, tworząc pozytywną relację między gęstością zabudowy a otwartym terenem. Jego wizytówką są Muzeum Sztuki Współczesnej w Chengdu, znane jako MoCA, i jeden z bloków siedziby firmy farmaceutycznej Novartis w Szanghaju. Jest też autorem budynków na potrzeby kultury, edukacji i sportu. Na przestrzeni kilku dekad jego pomysły zyskały uznanie jeszcze większe niż w fazie powstawania, i wciąż zaskakują. 

W uzasadnieniu werdyktu jury pod przewodnictwem Alejandra Araveny wskazało, że „w świecie, w którym powstają niekończące się nudne przedmieścia, Liu Jiakun znalazł sposób na tworzenie miejsc, które są jednocześnie budynkiem, infrastrukturą, krajobrazem i przestrzenią publiczną. Jego praca może dać wskazówki, jak stawić czoła wyzwaniom urbanizacji w dobie szybko rozwijających się miast”. Nagroda dla Chińczyka oznacza, że przyszłość wymaga, żeby integrować nowoczesną architekturę z kulturą regionalną, tradycyjnym rzemiosłem i ochroną środowiska. W trudnych czasach konfliktów liczy się też umiejętność wykorzystania rodzimych materiałów i recyklingu budulca po katastrofach naturalnych i szkodach wojennych. 

Elementy humanizmu

Liu Jiakun po trzęsieniu ziemi w 2008 roku przekształcał gruzy i ruiny w nowe materiały budowlane. Ufundował też salę pamięci Hu Huishan, jednej z ofiar. Jej kształt nawiązuje do prowizorycznych namiotów, które powszechnie rozstawia się po trzęsieniu ziemi. Zewnętrzna część jest otynkowana na szaro, podczas gdy wnętrza są pomalowane na różowo, na ulubiony kolor dziewczynek. Na ścianach wiszą przedmioty dokumentujące nastoletnie życie zmarłej uczennicy: rakiety, plecak, ubranie. Okrągły świetlik wypełnia przestrzeń światłem, podkreślając, że budowlę wzniesiono, by uhonorować młodą osobę, która była światłem życia swoich rodziców. W tym właśnie projekcie szczególnie wyróżnia się element humanizmu w twórczości architekta, a we wszystkich łącznie – holistyczne podejście do środowiska zabudowanego. 

2025-03-12

ANS na podst.: AD Italia, Arte Magazine, Living Corriere, domusweb.it, ansa.it, artribune.com, sky.it


Wiadomości
Cała partia w traumie… Pogrzeb Barbary Skrzypek
Jacek Binkowski
USA przegrało w negocjacjach z Rosją. To porażka Donalda Trumpa
Ewa Wesołowska na podst.: CNN, Kyiv Post, Komsomolskaja Prawda, The Independent, Al Jazeera, Delfi
Czy Ameryka zbuntuje się przeciwko Trumpowi? Wystąpienia Berniego Sandersa
(KGB) na podst. TOK FM
Wrzosek, Skrzypek i dwie wieże. Rozmowa z adwokatem JACKIEM DUBOIS
Tomasz Zimoch
Gdzie uciekasz, panie Mentzen? Czy kandydat Konfederacji zawalczy w drugiej turze?
Tomasz Barański
Społeczeństwo
Spokojny człowiek bez wybuchów złości. Finał sąsiedzkiej kłótni cz. II
Jacek Binkowski
Trzy rocznice w jeden miesiąc. Powtórka z historii Polski
Krzysztof Różycki
IKONOWICZ: Właściciel okazał się oszustem
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Hymny narodów świata: Ambazonia
Henryk Martenka
Kraj położony na ponad 300 wyspach. Poznajcie Fidżi
Marcin Pawul
Koszmar naukowców w bazie antarktycznej. Badacze proszą o pomoc
KK na podst.: The Sunday Times, The Citizen (RPA), BBC, The Guardian, The Daily Mail
Burmistrz Stambułu aresztowany. Nad Bosforem rodzi się dyktatura
JP na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Associated Press, Türkiye Today
Wrócili na Ziemię po 9 miesiącach. Misja miała trwać tydzień
JP na podst.: CNN, New York Post, The Daily Mail, Reuters, Fox News, Washington Post
Lifestyle/Zdrowie
Świat zmierza do otyłości. Gigantyczna porażka społeczna
A.M. wg BBC News
„Orgazm. Chcę więcej!”. Fragmenty książki
DORIAN SOLOT, MARSCHALL MILLER wraz z MAYBE BURKE
PBL, czyli nowotwór pod obserwacją. Białaczka atakująca głównie seniorów
Andrzej Marciniak
Świadectwo zagłady i ocalenia. Historia filmu „Lista Schindlera”
Wojciech Obremski
Książka Romana Polańskiego. „Nie biegnijcie! Idźcie!”
Joanna Orzechowska
Angorka